profil

Formy rozrodów organizmów.

poleca 85% 121 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rozmnażanie – to czynność życiowa, główna cecha organizmu, polega na wytwarzaniu osobników własnego rodzaju, umożliwia trwanie gatunku na ziemi.
Rozmnażanie bezpłciowe – gdy potomstwo utworzone jest z pojedynczej komórki lub ciała macierzystego. Potomstwo powstałe ta drogą jest genetycznie identyczne, rozmnażanie to nie prowadzi do zmienności genetycznej, gatunki które rozmnażały by się tylko bezpłciowo złożone by były z identycznych osobników co uniemożliwia przetrwanie i ewolucję; szybka forma ,,z dużą ilością potomstwa”. Zaleta jest duża liczba potomstwa.
Rozmnażanie płciowe – polega na łączeniu się komórek rozrodczych męskich i żeńskich gamet. Główne źródło zmienności, potomstwo pary rodziców różni się od siebie i rodziców, co umożliwia adaptacje organizmu do zmieniających się warunków i ewolucję. Wolniejsza forma niż bezpłciowa.

Formy rozrodu płciowego:
- Rozdzielno-płciowość – samiec, samica
- Hermafradytyzm – obojnactwo – organizm ma męskie i żeńskie organy, np. u dżdżownic, płazińców, slimaków lądowych. Zazwyczaj występuje zapłodnienie krzyżowe, jedynie u tasiemców jest samozapłodnienie – niekorzystne (ale nie może inaczej).
Formy, sposoby rozmnażania bezpłciowego:
- Nowy organizm powstaje z części ciała organizmu rodzicielskiego – drogą pączkowania (drożdże...)
- Fragmentacja ciała (niektóre robaki płaskie, rozgwiazdy)
- Powielanie organów wegetatywnych roślin (łodyg, liści lub korzeni)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy