profil

Soplicowo jako "ostoja polskości"

Ostatnia aktualizacja: 2021-06-21
poleca 92% 122 głosów

Adam Mickiewicz Jacek Soplica koncert Jankiela

Adam Mickiewicz stworzył dzieło - epopeję narodową "Pana Tadeusza" przebywając na emigracji. Pragnął zaprezentować idealny, wiejski a przede wszystkim polski dworek - Soplicowo. Jest to miejsce - "ostoja polskości", w którym emanuje patriotyzm oraz przywiązanie do ojczyzny. Poeta w swoim utworze uwidocznił miłość do rodzimego kraju oraz próby przygotowania powstań niepodległościowych - narodowowyzwoleńczych, w którym główną rolę miał odegrać ksiądz Robak - Jacek Soplica.

Adam Mickiewicz, przedstawiając Soplicowo - ukazał staropolskie obyczaje, tradycje i przywary szlachty panujące w dawnej Polsce. Pragnął uświadomić Polakom, iż mimo wdzierania się w rodzimą kulturę kultury francuskiej, są miejsca, gdzie pozostają stare zwyczaje i kwitnie "patriotyzm". W pięknym "pobielanym" dworku brama była "na wciąż otwarta" - było to symbolem gościnności mieszkańców. Wewnątrz znajdowały się liczne portrety polskich dowódców wojsk, stare meble, a wśród nich - piękny zegar kurantowy, z którego wydobywała się melodia "Mazurka Dąbrowskiego". Zwyczajami szlachty były licznie organizowane polowania i grzybobrania, które odbywały się zawsze tak samo. Polowania rozpoczynały się wraz ze wschodem słońca. Poprzedzone były mszą św. w intencji udanych łowów. Kończone były "koncertem" na rogu oraz wystawnym posiłkiem, na którym nie mogło zabraknąć staropolskich dań, między innymi bigosu. Mieszkańcy dworku pomimo wdzierającej się kultury francuskiej nosili polskie stroje - Sędzia ubrany był w piękny, staropolski kontusz. Pracę chłopów we dworku dyktował rytm dnia i nocy. W momencie, gdy zachodziło słońce roboty w polu kończyły się, pomimo ich niedokończenia. Jeden z szlachty Dobrzyńskiej - Bartek Prusak stwierdza, iż Soplicowo to "centrum polszczyzny: / Tam się człowiek napije, nadysze Ojczyzny!".

"Ostoja polskości", jaką jest Soplicowo, to nie tylko wystrój wnętrza i wygląd osób, lecz również głęboki patriotyzm panujący wśród mieszkańców i szlachty zaściankowej. Ks. Robak - Jacek Soplica dawny domownik dworku planuje i próbuje zorganizować ruch narodowowyzwoleńczy. Pragnie zjednoczyć Sopliców, Horeszków i braci Dobrzyńskich. Główny jego cel nie zostaje zrealizowany, ale pomimo to doprowadza do pojednania zwaśnionych stron. W obliczu bliskiego za grożenia - Moskali będących w Soplicowie wszyscy stają mężnie do walki w obronie dawnych, swoich nieprzyjaciół.

Przyjazd Legionów Polskich do dworku spowodował wielkie poruszenie wśród mieszkańców. Wojski przygotował polski, wykwintny obiad, który podany był w południe na pięknym serwisie. Zastawa ta prezentowała krajobraz Polski na przestrzeni czterech pór roku oraz sejmiki polskie - ich historię. Obiad według starej książki kucharskiej szykowany był przez całą noc. Podczas posiłku generał Dąbrowski rozmawiał o zbliżającej się wojnie, a także o braciach Dobrzyńskich z Maćkiem nad Maćkami. Gerwazy ofiarowując generałowi swój rapier - Scyzoryk okazał wielkie zaufanie i wiarę w "godne" wykorzystanie broni.

Kolejnym znakomitym przykładem na to, że Soplicowo to "ostoja polskości" jest koncert Jankiela. Żyd, który pomimo swojego pochodzenia był zagorzałym patriotą. W swych utworach granych na cymbałach prezentował ważne momenty w dziejach Polski. Podczas zaślubin Tadeusza z Zosią cymbalista zagrał piękny koncert, w którym można było doszukać się licznych odwołań historycznych. Takimi wydarzeniami z historii Polski była między innymi rzeź Pragi, utworzenie Legionów Polskich we Włoszech, uchwalenie Konstytucji 3 Maja, Targowica, utworzenie hymnu narodowego Polski - "mazurka Dąbrowskiego". Podczas zaślubin młodej pary do tańca grany był polonez - staropolski taniec, a na wesele zaproszeni byli wszyscy. Nie tylko mieszkańcy dworku, ale także szlachta zaściankowa i soplicowscy chłopi. Zosia zgodziła się nawet na uwłaszczenie chłopów. Wszystkie te wydarzenia prorokowały przyszłe zmiany, jakie miały nastąpić w Polsce.

Dworek w Soplicowie - to prawdziwa "ostoja polskości". Miejsce to jest symbolem gościnności i grzeczności. Mieszkańcy są patriotami pragną wstąpić do wojsk Napoleona i walczyć o odzyskanie niepodległości ojczyzny. Serwis, obrazy, położenie samego dworku jest utożsamiane z wyobrażeniami idealnej krainy dla Polaka. Pomimo kłótni i zatargów z ‘sąsiadami’, skłonni są zjednoczyć się z nimi w walce z nieprzyjacielem - Moskalami. Koncert Jankiela, w którym Polacy odnajdują ważne dla siebie momenty z historii Polski. Wszystkie te argumenty są znakomitym i dobitnym potwierdzeniem tego, iż Soplicowo uważna jest za "ostoję polskości".

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy

moze byc

praca jest całkiem dobra może mi się przyda dzięki

praca dosyć dobra pare błędów ,ale po za tym bardzo dobrze napisana :D

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury