profil

Rozwój produktu, promocja samochodu - fiat ulysse.

poleca 85% 182 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pojęcie „nowy produkt” nie jest jednoznaczne. Może ono oznaczać absolutnie nowy produkt lub też produkt zmodyfikowany. Absolutnie nowy produkt to tak, który zaspokaja potrzeby dotychczas niezaspokojone. Produkt zmodyfikowany jest natomiast udoskonaloną, zmodyfikowaną wersją produktu już na rynku występującego. Na rynek wprowadzane są ciągle nowe produkty. Powstają one z jednej strony w wyniku oczekiwań konsumentów, z drugiej zaś w efekcie konkurencji między producentami.

Proces rozwoju nowego produktu w przedsiębiorstwie Fiat obejmuje sześć umownych etapów. Służą one przygotowaniu takiej koncepcji i ostatecznej formie „nowości”, która jak najlepiej będzie zaspokajała potrzebę nabywców i zapewniała powodzenie produktu na rynku.

Etap I – to powstawanie w wyniku poszukiwań nowego produktu. Pomysł nowego Fiata Ulysse powstał zarówno wewnątrz przedsiębiorstwa, jak i poza nim. Źródłem pomysłu były poszczególne działy firmy, przede wszystkim marketingowe, badawczo-rozwojowy oraz obsługi klientów.

Etap II – to ocena pomysłu dokonywana z punktu widzenia potrzeb nabywców. W tym celu należy porównać konkurencyjność nowego produktu w stosunku do innych produktów znajdujących się dotychczas na rynku. Firma Fiat w tym etapie miała za zadanie selekcję i weryfikację pozostałych idei z punktu widzenia ich zdolności zaspokajania potrzeb nabywców, realności i opłacalności. Ponad to dokonano konfrontacji pomysłów z celami i możliwościami firmy. Na tym etapie rozważa się także sposób produkcji i sprzedaży. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko niektóre z pomysłów nowych produktów opracowanych przez przedsiębiorstwo trafią do produkcji.

Etap III. Wybór pozostałych narzędzi marketingu związanych z produktem, czyli określenie ceny produktu, jego dystrybucji i promocji. Wszystkie narzędzia marketingu muszą być zintegrowane i dostosowane do oczekiwań nabywców, których potrzeby ma zaspokoić nowy produkt.

Etap IV. Analiza efektywności. W tym etapie pomysły firmy Fiat podlegały weryfikacji i selekcji pod kątem:
- kosztów technicznego rozwoju produktu,
- zgodności z dotychczasowym asortymentem i liniami technologicznymi firmy,
- potrzebnych możliwości rynkowych (wymaganej sieci dystrybucji, liczby oraz kwalifikacji i umiejętności sprzedawców).
Wyselekcjonowane pomysły przybrały postać koncepcji z różnymi wariantami rozwiązań.

Etap V. Testowanie prototypu produktu i zbieranie opinii potencjalnych nabywców. Przed wprowadzeniem nowego samochodu Fiata na rynek, przeprowadzono testy prototypu w celu sprawdzenia, jakie oczekiwania klientów w stosunku do atrybutów produktu, oczekiwanych korzyści, ceny, miejsca sprzedaży. Testy rynkowe zwiększyły możliwość przewidywania wielkości sprzedaży, a także zysku, który jest zawarty w cenie.

Etap VI. Produkcja i wprowadzenie produktu na rynek. Nie każdy pomysł produktu dochodzi do tego etapu. W firmie Fiat to się udało. Okazało się, że nowy samochód może być produkowany, a jego koncepcja odpowiada nabywcom. Określono możliwości sprzedaży na rynku. Niezbędne było przeprowadzenie badań ankietowych i zasięgnięcie opinii ekspertów w celu oszacowania potencjalnej wielkości sprzedaży produktu (liczby nabywców).
Najważniejsze czynniki kształtujące cenę:
· oczekiwania nabywców,
· istniejący na rynku popyt na produkt, dla którego ustalamy cenę,
· koszty, jakie ponosi przedsiębiorstwo w związku z wytwarzaniem produktu,
· ceny podobnych produktów zaspokajających tę samą potrzebę,
· oryginalność produktu i jego niepowtarzalność,
· wymogi formalno-prawne związane z tworzeniem cen.
Firma Fiat przy ustalaniu ceny brała pod uwagę: koszty własne, cele sprzedaży, ceny konkurencji, a także politykę zróżnicowanego wyposażenia.

Kampania reklamowa ukazywała przydatność Ulysse dla rodziny, czyli między innymi wszechstronność, praktyczność, przyjemność w czasie jazdy, łatwość obsługi. Reklama miała tu za zadanie: przekazanie informacji o istnieniu na rynku tego właśnie produktu, wzbudzenie chęci zakupu, ukazanie pozytywnego wizerunku, wysokiej jakości, niezawodności dobrej obsługi technicznej, nowoczesnej koncepcji.

Aby zasięg komunikatów reklamowych do adresatów był możliwie duży, zamieszczono je w dużej liczbie czasopism. Firma wykorzystała również reklamę telewizyjną, reklamę w prasie codziennej. Jako uzupełniający środek przekazu w fazie wprowadzania wykorzystano plakat.
Etapy rozwoju nowego produktu:
- powstanie w wyniku poszukiwań pomysłu nowego produktu,
- ocenę pomysłu,
- wybór pozostałych narzędzi marketingu związanych z produktem,
- analizę efektywności,
- testowanie prototypu produktu i zbieranie opinii potencjalnych nabywców,
- produkcję i wprowadzenie produktu na rynek.
Dystrybucja selektywna występuje, wówczas gdy określony produkt jest oferowany w ograniczonej liczbie miejsc. Strategia dystrybucji selektywnej dotyczy tych towarów, do których sprzedaży muszą być stworzone odpowiednie warunki (np. meble, zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego). Nabywca w związku z zakupem produktów, których dotyczy dystrybucja selektywna, jest gotów poświęcić większą ilość czasu, aby dokonać satysfakcjonującego go wyboru.

Komercjalizacja jest to:
1) dostosowanie działalności danego podmiotu gospodarczego do wymogów gospodarki rynkowej.
2) pierwszy etap prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych dokonywanej drogą kapitałową, polegający na przekształceniu przedsiębiorstw w jednoosobowe spółki akcyjne skarbu państwa.
Procedura przekształcenia regulowana jest szczegółowo przepisami ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego, wymagającymi przedstawienia oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa, projektu aktu założycielskiego spółki oraz projektu preferencji dla pracowników uczestniczących w spółce. Komercjalizacją objęte są przedsiębiorstwa o dobrej kondycji finansowej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty