profil

"Balladyna" - charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.

drukuj
satysfakcja 72 % 525 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Bohaterem literackim, który najbardziej mi imponuje jest Alina i Balladyna. Są one postaciami z utworu J. Słowackiego pt. „Balladyna” . Mieszkają wraz z matką(wdową) w ubogiej , leśnej chatce . Balladyna to starsza siostra , tytułowa bohaterka jest przeciwieństwem Aliny .

Dziewczyny różnią się zarówno charakterem jak i wyglądem .
Starsza siostra jest ładną , zgrabną brunetką o alabastrowej cerze, która ozdobiona była czarnymi oczami, znowu młodsza córka tak jak i siostra jest bardzo ładna . Różniła je różana cera i znajdujące się na niej fiołkowe oczy, i różane usta .Charakteryzują ją złociste włosy splątane w warkocz.
Alina pragnęła dobra i szczęścia swojej siostry i matki. Była także dobra, pomocna i opiekuńcza wobec innych. Wykazywała się pracowitością i obojętnością na bogactwo .Wśród jej wad wyróżniała się tylko naiwność, a Balladyna, wyróżniała się bezczelnością i nieuczciwością, więc zazdrościła Alinie .Cechowało ją lenistwo, brak troskliwości wobec siostry i matki oraz chciwość .Bogactwo było celem jej życia .

Uważam że Alina jest przykładem dobrej córki i siostry, a zachowanie jej siostry Balladyny potępiam za wszystkie dokonane zbrodnie i chciwość .Moim zdaniem Alina jest postaciom pozytywną, a Balladyna negatywną.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (42) Brak komentarzy
12.1.2012 (18:44)

Praca super tylko troszkę ją rozbudowałem :] bo to co tu jest to by było za mało jak na wymogi mojej polonistki :D

20.12.2011 (18:40)

jestem chyba pierwsza osoba negatywnie oceniającą twoja prace, ale charakterystyka powinna mieć uzasadnienie dla każdej cechy!

14.9.2011 (18:55)

Przydało mi sie bardzo tnx:)
muły z gim stepnicy nie piszcie tego

24.5.2011 (21:22)

bardzo mi się przydała!!! THX

24.5.2011 (16:17)

Dzięki pomogło!!!



Zadania z Języka polskiego
jack2220 rozwiązanych zadań
Język polski 10 pkt 1 godzinę 48 minut temu

Hej, mam taki problem. Mianowicie poproszono mnie o wiersz na temat taxi lub taxi corporation( może być krótki,tylko pozytywny) Proszę pomocy

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

gusio19970 rozwiązanych zadań
Język polski 10 pkt 20.12.2014 (11:30)

Napisz rozprawkę na temat : różne czasy , różni ludzie , a cel? rozważ problem trwałości buntu młodzieńczego jako wartość wpływającą na zmianę...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

wyyluzuj0 rozwiązanych zadań
Język polski 70 pkt 20.12.2014 (11:09)

BARDZO WAŻNE!! Na podstawie książki "Zbrodnia i Kara" napisz wypracowanie.

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 53 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

Violaa950 rozwiązanych zadań
Język polski 90 pkt 20.12.2014 (10:36)

Renesansowy charakter "pieśni" j . Kochanowskiego . Rozważ problem w oparciu o wybrane utwory ( bez podawania ragmentów)

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 68 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Grinrezar0 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (20:29)

Miałbym prośbe moja dziewczyna, chodzi do Liceum dla dorosłych i dostała takiego zadanie. Jedynym naszym problemem jest to, ze oboje jesteśmy słabi...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.