profil

Osobowość: model osobowości, który fascynuje - model osobowości, który budzi grozę.

poleca 85% 282 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Osobowość, która fascynuje.

Są to najczęściej jednostki, które w jakiś sposób przykuwają naszą uwagę, wyróżniają się zachowaniem, ubiorem, postawą czy myślą. Jednakże mogą to też być te, które mają pewną specyficzną cechę charakteru, której my poszukujemy u ludzi bądź tą, której na brakuje. Mają to „coś”, co nie pozwala nam przejść koło nich i pozostać obojętnym, coś, co pobudza nas do działania, podnosi nam poziom adrenaliny we krwi bądź działa zupełnie odwrotnie blokuje nas i nie pozwala racjonalnie myśleć.

Fascynującymi osobami byli (są) geniusze swoich dziedzin, którzy swoimi pomysłami prześcigają się z postępem ludzkości, przekraczają epoki (Leonardo Da Vinci), w których żyli (żyją). Nie zrozumiani w swoich czasach znajdują zrozumienie i aprobatę czynów wiele lat później. Ludzie „inni”, chorzy nie mający pełnego kontaktu z otaczającą ich rzeczywistością, budujący w swoich umysłach prywatny, przeznaczony tylko dla nich i przez nich zrozumiany świat wyrażają go poprzez dziwne i niezrozumiałe czynności, talenty, którymi zostają obdarowani nie uczą się ich posiadają je we krwi.

Fascynują nas postawy ludzi zdolnych dla idei czy dobra sprawy poświęcić bardzo wiele, nawet własne życie (Matka Teresa z Kalkuty).


Osobowość, która budzi grozę.

Przerażają nas sytuacje, momenty życia, w których stajemy na krawędzi między życiem a śmiercią. Człowiek, który pozwala dopuścić do siebie myśl o chęci popełnienia czynu ogólnie przyjętego jako zbrodnia budzi w nas lęk. Jeżeli jednak nie mamy z nią bezpośredniej styczności pozostajemy raczej obojętni na to, co robi, myśli, co sobą prezentuje. Ograniczamy się tylko do komentarzy i luźnych stwierdzeń. Jednak, gdy ta osoba nie ogranicza się myślą wybiega dalej i wprowadza swój zamiar w czyn zaczynamy się bać, mimo iż nie posiadamy bezpośredniej styczności z zagrożeniem. Gdy nasz drogi zetkną się z czynami, ofiarami lub, co gorsza z samym źródłem zagrożenia, ogarnia nas przerażenie zadajemy sobie pytanie „jak się zachowam ja, a jak on??”. Budzą w nas grozę ludzie, który dopuścili się zbrodni ludobójstwa, gwałtów, pobić, szaleńcy, którzy mogą zrównać z ziemią całe miasta. Zaczynamy się zastanawiać, dlaczego tak postępują, im dłużej nie uzyskujemy odpowiedzi na zadawane przez nas pytania tym większy lęk na ogarnia.

Przykładem ludobójcy, którego następcy większość się obawia był Adolf Hitler, postać, która dla zrealizowania swojego planu była w stanie poświęcić mnóstwo istnień ludzkich. Nie zważając na ofiary dążył do upragnionego celu.

Osobowości, które nas fascynują i te, które budzą w nas grozę mogą zaistnieć razem. Może nas fascynować postać geniusz zbrodni, który miał swój plan i w dożył go w życie drwiąc z Prawa i jego stróżów, którzy bezsilnie usiłowali go złapać. Będzie nas w tedy fascynować jak to zrobił i czy uda mu się dalej uciekać ale pozostanie w nas dalej obawa że następnym razem może odwiedzić mnie a to czego się dopuszcza to horror.
Z drugiej strony genialny umysł zdolny wymyślić i skonstruować nowoczesną bardzo cichą i śmiercionośną broń, przekonany o słuszności swoich działań, będzie w stanie poświęć wszystko łącznie z życiem własnym i cudzym by osiągnąć postawiony sobie cel . Będzie nas fascynować geniusz konstruktora, nowatorskie rozwiązania, ale dzieło jego rąk będzie siać grozę jeśli pomyśleć do czego zostało przeznaczeniem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty