profil

Anatomia i funkcje układu nerwowego

Ostatnia aktualizacja: 2024-01-09
poleca 86% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ośrodkowy układ nerwowy składa się z trzech "pięter" funkcjonalnych: wyższego poziomu mózgowego, niższego poziomu mózgowego i rdzenia kręgowego.

Najstarszym elementem ośrodkowego układu nerwowego jest poziom rdzeniowy. Ta część mózgu natychmiastowo reaguje na bodźce, wywołując odruchy, takie jak odruchy autonomiczne, na przykład termoregulacyjne. Sygnały z receptorów czuciowych docierające do rdzenia kierowane są do mięśni, powodując stereotypową odpowiedź. OUN kontroluje tę część i jest sterowana przez ośrodki podkorowe oraz korowe.

Następnie na niższym poziomie mózgowym znajdują się ośrodki w rdzeniu przedłużonym, jądrach podstawnych, podwzgórzu, moście i śródmózgowiu. W tych strukturach kontrolowane są czynności nieświadome, takie jak oddychanie, akcja serca, odruchy pokarmowe oraz równowaga. Układ pozapiramidowy, móżdżek i jądra podstawne odgrywają również istotną rolę w regulacji równowagi. Śródmózgowie kontroluje ruchy oczu, głowy i ciała, a także ma znaczenie w kontrolowaniu emocji i aktywności seksualnej.

Najmłodsza część OUN to wyższy poziom mózgowy, który obejmuje korę mózgową.

Rdzeń przedłużony znajduje się między mostem a rdzeniem kręgowym i kontroluje takie funkcje jak przełykanie, ślinienie się, zachowanie równowagi, ruchy języka, krążenie i oddychanie. Most łączy śródmózgowie z rdzeniem przedłużonym i zawiera jądra nerwów czaszkowych, które kontrolują takie czynności jak mimika twarzy, żucie i równowaga.

Śródmózgowie znajduje się między przodomózgowiem a mostem i zawiera jądra nerwów czaszkowych oraz ośrodki odpowiedzialne za odruchy źrenic, wzrok i słuch.

Układ limbiczny kontroluje zachowania związane z emocjami i popędami, a także reguluje kwestie związane z emocjami i aktywnością seksualną. Hipokamp odgrywa ważną rolę w procesach zapamiętywania. Uszkodzenie układu limbicznego może prowadzić do nadmiernego pobudzenia seksualnego, utraty zachowań związanych ze strachem i zmian w funkcjach wzrokowych.

Kora mózgowa, składająca się z warstwowo uporządkowanej struktury neuronów, zawiera komórki piramidowe i niepiramidowe. Komórki piramidowe są bardziej podatne na niedokrwienie i odgrywają ważną rolę w przekazywaniu informacji w korze mózgowej. Tworzą one istotę białą i tworzą drogi w mózgu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty