profil

"Tango" Stanisława Mrożka odzwierciedla czasy wspóczesne

poleca 88% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Tango" Stanisława Mrożka jest kultowym dziełem znanym od pokoleń. Porusza najważniejsze tematy związane z ostatnim wiekiem. Mrożek w swoim utworze pokazuje między innymi problem władzy totalitarnej, a co za tym idzie posługiwanie się przemocą, bunt, odwrócenie hierarchii, kryzys moralny. Znajduje to ogromne odzwierciedlenie w dzisiejszych czasach. Jednak oprócz wyżej wymienionych problemów autor owego dramatu awangardowego stawia również duże znaczenie na konflikt pokoleniowy, kryzys rodziny, sztuki i miłości, co wprowadza dość znaczny absurd i przede wszystkim pokazuje inteligencję i jej bezideowość. Główny bohater pragnie powrotu do romantycznych postaw.
Utwór Mrożka to dramat wielowarstwowy, który można różnie interpretować - sąd nad współczesną inteligencją, której fałszywie pojęta wolność (konformizm, oportunizm, dekadentyzm - wegetacja) doprowadziła do odwrócenia norm społecznych, zasad etycznych, a nawet religię. Przekształciła życie w wygodną egzystencję bez odpowiedzialności za społeczeństwo a nawet swoją rodzinę. Główny bohater buntuje się przeciwko brakowi zasad rodziców, pragnie sformułować program przywracający porządek społeczny poprzez przywrócenie znaczenia pewnym pojęciom oraz stworzenie reguł postępowania. Próbuje zdominować swoją rodzinę i nakłonić ich do zmiany. Jest postacią tragiczną w duchu romantyzmu. Cała ta sytuacja może mieć odzwierciedlenie w postaci małej stabilizacji z 1956r. Jest to utwór poniekąd rewolucyjny z dużą domieszką groteski.
Jednym z przykładów takiego zachowania można dostrzec w "Szewcach" Witkacego również dramacie awangardowym. Jest tam przedstawiony podobny problem. Jedni dominują nad drugimi. Silniejsi nas słabszymi. Problem władzy jest tutaj głównym motywem. Bochaterowie chcą coś zmienic w społeczeństwie, chcą realizować własne interesy, pociągi ich blichtr, są karierowiczami. Dokonane zostały trzy przewroty, żaden jesdnak nie doszedł do skutku. Pierwszy rozpoczął Scurvy - faszyzm. Kolejna to szewska rewolucja - socjalizm. Ostatnia - trzercia Towrzysza X i Towrzysz Abramowski - ustrój tech, chcieli doprowadzic do dechumanizacji człowieka jest to odzwierciedlenie obaw autora. Nadal istenieje spór o władzę, nie jest to w aż tak dużej skali.
Podsumowując oba podane utwory są poniekąd odzwierciedleniem władzy w dzisiejszych czasach. Istnieje dominacja silniejszych nas słabszymi i duża ich dyskryminacja. Każda forma władzy próbuje narzucić formę. Problemy te przedstawiane na przestrzeni wieków istnieją nadal i myślę, że dalej będą istniały.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Materiały do matury
Teksty kultury
Gramatyka i formy wypowiedzi