profil

Rozwój i rozmieszczenie ludności świata.

poleca 87% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1.Kolebką ludzkości jest Afryka pół.wsch. stąd też ludzie rozprzestrzenili się na całym globie i nieustannie wzrastali liczebnie .do XIX w tępo było powolne , przyczynami były złe warunki życia, złe war. Sanitarne, epidemie, brak skutecznej medycyny, liczne wojny dziesiątkujące ludzi. W XIX w wraz z rewolucją przemysłową w Europie i Ameryce Pół. Dokonuje się I Eksplozja demograficzna-zaczyna się dynamiczny rozwój demograf. Przyczyny tkwią w cywilizacji, poprawa warunków sanitarnych i bytowych , rozwój nowoczesnej medycyny, opanowanie wysokiej śmiertelności niemowląt i zapotrzebowanie na siłę roboczą przez przemysł . W połowie XX w dokonuje się II Eksplozja demograf.- tym razem na kontynentach zapóźnionych , które wchodzą w rozwój cywilizacyjny a przyrost nat. Sięga 20%o.Dopiero w ostatnich 3 dekadach nastąpiło zahamowanie dynamiki(16%o) co wiążemy z upowszechnieniem świadomego macierzyństwa; restrykcjami niektórych rządów.
2.Analiza mapy rozmieszczenia ludności pokazuje że gego. Rozmieszczenie ludności jest bardzo zróżnicowane, 4 największe koncentracje ludnościowe, jednocześnie największe ekumeny świata, o najwyższej skali presji antropogenicznej to : Azja wsch. ,Europa Zach., wsch. Obszary Ameryki Półn. Jednocześnie dostrzegamy anekumeny i subekumeny. Zróżnicowanie gęstości zaludnienia świata jest wynikiem działania dwóch grup czynników, z jednej strony warunków przyrodniczo-geograficznych, z drogiej czynników społeczno-ekonomicznych. Bariera świetlna- ogranicza warunki życia poprzez deficyt lub nadmiar światła . Deficyt światła występuje w wysokich szer geograficznych, w których panuje zjawisko dni i nocy polarnych .Ograniczona ilość światła w niektórych porach roku, ma wpływ na samopoczucie człowieka, stan psychiczny , zdolność do koncentracji i wysiłku. W sposób pośredni światło oddziałuje na życie człowieka , poprzez wpływ na rośliny służące jako pożywienie lub surowiec. Wiele roślin uprawnych dostosowało się do rytmu dnia i nocy, do tego stopnia że różnią się rośliny długiego dnia(ziemniaki) i krótkiego dnia(ryż).
Bariera termiczna- jest powiązana z barierą świetlną, gdyż dł Dnia i wys słońca mają decydujący wpływ na temp powietrza danego obszaru. Organizm człowieka posiada bardzo małą tolerancję termiczną, toteż w warunkach odchylenia temp od normy konieczna jest termoregulacja poprzez odpowiedni pokarm, odzież, mieszkanie. Życie na obszarach polarnych i subpolarnych jest możliwe bądź przy niewielkiej gęstości zaludnienia, bądź przy dostawach żywności i innych artykułów z terenów z terenów rolniczych. Bariera wodna- stanowi gł brak wody, bariera deficytu wody pojawia się najsilniej w klimatach gorących, gdzie przy wysokich temp i wysokim parowaniu opady przekraczające prawie dwu, trzykrotnie sumę w innych strefach klimatycznych, nie rekompensują strat wilgoci powstałych w wyniku parowania Bariera wysokości- spowodowana spadkiem ciśnienia atmosferycznego wraz z wysokością, wywołującym rozrzedzenie powietrza oraz zmniejszenia ilości tlenu . Nachylenie stoków w górach utrudnia dział gospodarczą, poprzez przyspieszoną denudację, ruchy masowe , erozję gleby. Przykładem intensywnej terasowej gospodarki jest kotlina Syczrańska, Korea, Japonia ,Wietnam .

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty