profil

Hiszpania jako zakątek Świata warty zwiedzenia.

drukuj
satysfakcja 32 % 32 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Hiszpania jest państwem Europy Południowej, leżącym nad O. Atlantyckim i M. Śródziemnym, zajmującym około 85% powierzchni Półwyspu Iberyjskiego oraz: Baleary, W. Kanaryjskie, miasta Ceuta i Melilla w Afryce (Terytoria Hiszpańskie w Afryce Pn.).Ustrojem tego kraju jest monarchia konstytucyjna. Aktualnie panuje król Juan Carlos. Językiem urzędowym jest język kastylijski, zwany hiszpańskim. Stolicą Hiszpanii jest Madryt. Walutą od 1 marca 2002 roku jest euro. Sjesta trwa od 14.00 do 17.00. W tym czasie sklepy, muzea i inne instytucje są zamknięte. Banki czynne są od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 –14.00. Najlepszymi porami na wyjazd do Hiszpanii są lato i jesień, choć wówczas panuje tam największy tłok. Na wybrzeżu śródziemnomorskim ciepło jest przez cały rok, do Andaluzji można jechać nawet w grudniu. Wybrzeże Atlantyku to klimat morski z krótkim, wilgotnym latem. W centralnej Hiszpanii lata są upalne, natomiast zimy wietrzne i mroźne. Jeśli chodzi o komunikację, to właściciele pojazdów muszą posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej- Zieloną Kartę. W miastach można poruszać się z maksymalną prędkością 60km/h, na drogach 90km/h, na autostradach 120km/h. Samochód można wynająć na miejscu o ile ma się ukończone 21 lat i posiada prawo jazdy, co najmniej od roku. Hiszpańska sieć kolejowa obejmuje cały kraj, łączy wszystkie regiony. Państwowa kolej RENFE stosuje specjalne zniżki. Np. w „dni niebieskie” podróżować można z ulgą 50%. Karty turystyczne oraz tzw. czeki kolejowe indywidualne lub rodzinne upoważniają do 15% zniżki. Jeśli chodzi o dojazd to, ze względu na odległość samolot to najwygodniejszy sposób dojazdu. Podróż non stop z Warszawy do Madrytu trwa tylko 3,5 godziny. Istnieje sieć regularnych połączeń z Polski do kilku miast Hiszpanii. Bilet w jedną stronę wynosi ok. 500 zł a w dwie ok. 700zł. Pociąg to najmniej wygodny oraz nieproporcjonalnie drogi sposób podróży. Nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego Polski z Hiszpanią. Bilet kolejowy z Warszawy do Madrytu z przesiadkami kosztuje w jedną stronę 1000 zł. Z Polski do Hiszpanii jest ponad 2000 kilometrów. W zależności od tego skąd i dokąd się zmierza, najwygodniejsza jest trasa północna: przez Niemcy i Belgię do Paryża i dalej przez Bajonne do San Sebastian, lub południowa: przez Czechy, Niemcy południowe, Szwajcarię, Francję do Barcelony.

Ze względu na odległość podróż taka powinna być dobrze zaplanowana, z noclegami.
W Hiszpanii proponuję spędzić urlop w atrakcyjnych i chętnie odwiedzanych miejscach: na wybrzeżach Costa Brava, Costa Dorada i wybrzeżu słońca Costa del Sol. Poza wspaniałymi wybrzeżami kraj ten oferuje również wspaniałe wyspy. Warte zwiedzenia są Baleary, Majorka i Ibiza oraz Wyspy Kanaryjskie. Szerokie piaszczyste plaże położone w malowniczych zatoczkach zapraszają do kąpieli słonecznych. Moc atrakcji, różne formy wypoczynku, możliwość uprawiania sportów, w tym szeroka oferta sportów wodnych to zalety miejscowości, do których warto każdego zaprosić. Wieczorami warto skorzystać ze specjalności kuchni hiszpańskiej w licznych barach i restauracjach oraz z bogatej oferty rozrywki w dyskotekach i klubach nocnych. Piękną wyspą, którą należy zwiedzić, będąc w Hiszpanii jest Majorka. Jest to największa wyspa wchodząca w skład Archipelagu Balearów. Położona jest na M. Śródziemnym, na wschód od wybrzeży Hiszpanii. Stanowi wymarzone miejsce udanego wypoczynku i jest jedną z najbardziej lubianych wśród urlopowiczów wysp. Poza ciągnącymi się w nieskończoność szerokimi, piaszczystymi plażami, mieniącą się w słońcu błękitną, zachęcającą do morskiego szaleństwa wodą i prawie bez przerwy świecącym słońcem, Majorka oferuje każdemu różnorodne formy spędzania wolnego czasu. Na wszystkich spragnionych rozrywki czekają tętniące życiem dyskoteki, bary czy kawiarnie. Szukający spokoju odnajdą go w zacisznych zatoczkach a koneserzy „dobrego smaku” będą mieli okazję odkrycia egzotycznej, wyspiarskiej kuchni. Bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna wyspy pozwala również na aktywny wypoczynek. Malownicze szlaki wędrowne prowadzą do miejsc ukazujących drugie oblicze wyspy: majestatyczne góry, położone wśród nich uśpione wioski, stare klasztory czy tajemnicze, owiane nutą romantyzmu zaciszne miasteczka.Osoby wyjeżdżające tego lata na Majorkę mogą skorzystać z następujących propozycji wycieczek: a.) Wycieczka objazdowa po wyspie- wycieczka po Majorce jest niezapomnianą przygodą pozwalającą odkryć jej najpiękniejsze oblicze. Niesamowita podróż z Palmy do Soller zabytkowym pociągiem, którego niektóre wagony mają ponad 80 lat, stwarza wspaniałą okazję do podziwiania przepięknych, majorkańskich krajobrazów: śródziemnomorskich krzewów, plantacji drzew owocowych i malowniczych gór. Z Port de Soller popłyną Państwo statkiem do idyllicznej, maleńkiej miejscowości Sa Calobra. Widok na skaliste, klifowe wybrzeże urozmaicone licznymi latarniami morskimi na długo pozostanie w pamięci. W Sa Calobra można zwiedzić wyżłobiony przez spływającą ze stoków wodę kanion Torrent de Pareis lub wykąpać się w morzu u tzw. "Bram Raju". Droga powrotna przez malownicze serpentyny gór Sierra de Tramuntana dostarczy Państwu wielu emocji.
Cena: ok. 48 Euro . b.) Wycieczka panoramiczna - podróż prowadzi śladami historii przez malownicze miasta i tradycyjne, hiszpańskie wioski. Obejmuje ona wizytę w jednym z najpiękniejszych miejsc na ziemi - ukrytym wśród gór - miasteczku Valldemossa z pełnymi zieleni, wąskimi uliczkami, urokliwymi domami i górującym nad wszystkim klasztorem La Cartuja. To tutaj właśnie znalazła niegdyś schronienie słynna para: George Sand i Fryderyk Chopin. Wycieczka daje możliwość zetknięcia z tradycją i kulturą wyspy. W zabytkowym Sineu można zrobić zakupy na typowym, majorkańskim targu, a w Manacor spróbować miejscowych likierów. Trasa wycieczki przewiduje również zwiedzanie fabryki sztucznych pereł, z których słynie Majorka. Poznacie Państwo proces technologiczny ich wyrobu oraz będziecie mieli możliwość zakupu biżuterii. Warto zwiedzić także jaskinie. Cena: ok.36 euro.

Będąc w Hiszpanii nie należy ominąć zwiedzenia Costa Brava, czyli tzw. Dzikiego wybrzeża M. Śródziemnego w północno- wschodniej części Hiszpanii. Rozciąga się na długości 168 km, od Blanes w kierunku Francji. Nazwę zawdzięcza zatoczkom i wysokim, skalnym brzegom- to szczególnie nadaje charakteru i piękna temu miejscu. Charakterystyczne cechy to: zalesione zatoki, wysokie klify, piękne piaszczyste plaże i błękitna czysta woda. Mniej więcej wszystkie miejscowości są takie same i podobne do siebie- wynika to z faktu, że wszystkie nad wybrzeżem powstały w jednym czasie, a zostały zbudowane pod kątem turystów. Oczywiście są wyjątki takie jak Tossa de Mar. Bardziej charakterystyczne dla Costa Brava jest Lloret de Mar zmonopolizowane przez turystów z Polski, Czech, Niemiec itd. tętniące życiem rozrywkowym. Costa Brava to miejsce nastawione na turystów i wszystko tam działa dla turystów, dlatego hoteli, pensjonatów i kempingów jest tam najwięcej- porównując do reszty Hiszpanii. Trzeba mocno podkreślić, że będąc na Costa Brava będziemy spotykać bardzo mocne symbole narodowe związane z Katalonią- w zasadzie każda z miejscowych osób nie mówi, że jest z Hiszpanii, a z Katalonii. Zachęcam każdego do zwiedzenia Hiszpanii, naprawdę warto!
Źródła: strony internetowe, Multimedialna Nowa Encyklopedia Powszechna PWN 2000.
.
Przydatna praca? Tak Nie
Podobne prace:
(0) Brak komentarzy