profil

Charakterystyka Santiago - z książki "Stary człowiek i morze".

drukuj
satysfakcja 82 % 107 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Głównym bohaterem opowiadania ,,Stary człowiek i morze" Ernesta Hemingwaya jest rybak Santiago. Mieszkał on samotnie w Hawannie nad brzegiem morza w chacie zbudowanej a twardych liści palmy królewskiej. Przyjaźnił się z chłopcem o imieniu Manolin. uczył go wielu pożytecznych rzeczy, między innymi :sztuki żeglarstwa i łowienia ryb. Santiago miał w chłopcu opiekuna. Była to jego jedyna, najbliższa osoba.

Stary rybak był to człowiek w podeszłym wieku o chudej i krępej budowie ciała. Na jego karku znajdowały się liczne, głebokie bruzdy. Natomiast twarz pokryta była zmarszczkami oraz ciemnymi plamami po niezłośliwym raku. Ręce miał poorane szramami powstałymi w skutek wieloletniej pracy na morzu. Santiago posiadał wyjątkowo dobry wzrok. Oczy starca były błyskotliwe i pełne uroku. Przypominały barwę morze, a przepełniały je miłość i dobroć.
Rybak był bardzo biedną osobą. Ubierał sie w starą, połataną koszulę oraz chodził boso. Przygnębiony nędzą, głodem oraz liczymi niepowodzeniami życiowymi, nie tracił wiary, iż kiedyś jego los odwróci się. Gorąco i z całych sił wierzył,że spotka swą wielką rybę. Starzec był uparty i posiadał silną wolę. Brnął do wyznaczonego przez siebie celu i konsekwentnie realizował swoje zamierzenia. Jego niesłychana wytrwałość, pomimo sędziwego wieku oraz nie poddawanie się w trudnych sytuacjach pozwalały przetrwać i cierpliwie oczekiwa na pojawienie się ryby.

Santiago to wrażliwy i szlachetny człowiek. Kochał przyrodę, wszystkie zwierzęta. Te ostatnie traktował jako równych sobie i uważał ich za swych braci, o czym świadczy cytat:,, Zabijesz mnie(...) ale masz do tego prawo. Nigdy nie widziałem nic większego, piękniejszego, bardziej spokojnego i szlachetnego od Ciebie bracie. Przyjdź i zabij mnie. Wszystko mi jedno, kto kogo zabije".
Swoją upragnioną zdobycz traktował z pełnym szacunkiem. Pragnął dzielić z nią los, przyrzekając, że zostanie z nią, póki nie umrze:,, Iluż ludzi ona nakarmi.Tylko czy są warci tego, żeby ją jeść? Nie, oczywiście,że nie. Sądząc po jej postępowaniu i wielkiej godności, nikt nie jest tego wart".

Santiago również szczerą sympatią darzył żółwie i latające ryby Poczciwy starzec kocha morze. Nazywa je la mor, gdyż po hiszpańsku oznacza to kocham.

Santiago odmieniał się pod wpływem morza. Stawał się silny, uparty, dokładny, doświadczony i wierzący we własne siły. o czym świadczy fakt, że mimo ogromego zmęczenia, nie poddawał się zarówno bólom ani przeciwnościom pogodowym. Znosił zimno, drętwienie pleców oraz rąk. Stary był zaradnym, samodzielnym i doświadczonym rybakiem. Jego znajomość morza, doskonała orientacja, spryt, jaki i również niesłychanie wielka odwaga, pozwoliła mu stoczyć długą i męczącą walkę z rekinami. Gorliwie bronił swej ryby znosząc wszelkie przeciwności. Ocharaniał ją, jak mógł ze wszystkich sił. Zabijał harpunem, nożem oraz wszystkimi możliwymi narzędziami drapiezców morskich. Santiago w przeszłości był prawdziwym, podziwianym przez młodszych kolegów mistrzem w sztuce łowienia ryb. Jednak z biegiem lat, wraz z etapami starzenia się, jego szczęście do łowów pogarszało się. Ludzie nazywali go salao i drwili z niego. Pomimo tego, Santiago nie przejmował sie opinią innych. Wierzył we własne siły i wewnętrzny upór. Był przekonany,że jego nadzieja sprawi, iż oczekiwanie na udane połowy ziszczą się. Starzec wierzy i miał swoją teorie, że jeśli człowiek czegoś mocno pragnie i potrafi wydobyc z siebe wolę i chęć do walki, zwycięży ze wszelkimi przeciwnościami i nieszczęściem.

Podsumowując charakterystykę starego rybaka Santiago, stwierdzam, że jesto to jak najbardziej pozytywna postać. Rybak to człowiek o wielkim sercu i dobym usposobieniu. Mimo swej złej sytacji i położeniu, nie traci wiary we własne siły. Uparcie dążył do wyznaczonego przez siebie celu. Myślę, że jest to postać literacka warta naśladowania przez wielu ludzi.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (13) Brak komentarzy
7.2.2012 (15:22)

bardzo dobra praca

14.5.2008 (20:17)

dobra naprawde pracaaa :P

7.10.2007 (18:47)

fajna praca:)

Teksty kultury