profil

Oczyszczanie dysku twardego

drukuj
satysfakcja 79 % 423 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Oczyszczamy nasz komputer

Komputery można oczyszczać z kurzu, zabrudzeń. Można także, a właściwie powinno się co jakiś czas zadbać o czystość dysku twardego naszego komputera.
Standardowo systemy operacyjne Windows mają wbudowane dwa programy: Scandisk i Defrag. Zanim przejdziemy do użycia tych programów, musimy być pewni, że wyłączony jest wygaszacz ekranu i nie jest aktualnie uruchomiony żaden program antywirusowy.
1. SCANDISK
W uproszczeniu można powiedzieć, że program ten służy do naprawy błędów w zapisie plików na twardym dysku. Za każdym razem, kiedy zapisujemy, kasujemy czy otwieramy pliki na naszym komputerze, mogą wystąpić jakieś problemy, które doprowadzą do zapisu pliku na dysku z błędami. Scandisk właśnie te błędy naprawia, skanuje cały dysk twardy w poszukiwaniu uszkodzonych plików i katalogów. Te uszkodzone pliki czy katalogi mogą być przyczyną znacznych spowolnień działania komputera do jego całkowitego zawieszenia włącznie.
Scandisk zwykle potrzebuje kilku minut aby wykonać swoją pracę pod warunkiem, że wybierzemy standardowy tryb pracy. Tryb gruntownego sprawdzenia wybieramy tylko wtedy, gdy spodziewamy się fizycznych problemów na dysku, np. uszkodzonych partycji. Wtedy Scandisk sprawdzi każdy sektor naszego dysku twardego i może to zabrać sporo czasu.
Aby włączyć Sacndisk do pracy musisz:
prawym klawiszem myszy kliknij na ikonę "Mój komputer", otworzy się okno wyboru poleceń, wybierz komendę "Otwórz". Otworzy ona okno zasobów komputera, gdzie m.in. zobaczysz ikony każdego z napędów zainstalowanych na Twoim komputerze. Zwykle dysk twardy jest pod literą "C:". Możesz mieć także stację dyskietek, zwykle pod literą "A:", następnie napędy CD czy dyski sieciowe mogą być pod kolejnymi literami.
kliknij teraz prawym klawiszem na ikonę Twojego dysku twardego ( zwykle C: ) i wybierz z otwierającego się okna komend "Własciowści"
otworzy się Tobie okno "Właściwości", przejdź w nim na zakładkę "Narzędzia". Zobaczysz 3 narzędzia do wyboru: "Stan sprawdzania błędów" - Scandisk, "Stan kopii zapasowej" oraz "Stan defragmentacji" - Defrag. Kliknij więc przycisk "Sprawdź" pierwszej opcji - "Stan sprawdzania błędów", który uruchamia okno Sacandisk.
otrzymasz okno programu Scandisk, wybierasz dysk do sprawdzenia oraz rodzaj testu: standardowy lub gruntowny, zwykle wybieramy test standardowy.

Powinieneś także zaznaczyć pole wyboru opcji "Automatycznie naprawiaj błędy". Nie powinieneś raczej nic "mieszać" w opcjach "Zaawansowane" czy opcjach dodatkowych testu gruntownego, jeżeli nie masz dostatecznej wiedzy, pozostaw to serwisantowi.
jeżeli już wszystko ustawione, możesz kliknąć w button "Rozpocznij", który uruchomi testowanie dysku przez Scandisk. Teraz możesz chwilę odpocząć.
po tym, jak Scandisk zakończy swoją pracę pozostanie nam tylko oczyścić dysk z plików - pozostałości po jego pracy. Scandisk naprawiając pliki czy usuwając uszkodzone zapisuje dane do plików z rozszerzeniem .CHK Pliki te powinniśmy usunąć, aby zaoszczędzić miejsca i nie zaśmiecać dysku.
kliknij więc button "Start", wybierz opcję "Znajdź" a z niej "Pliki i foldery". Po otwarciu okna szukania w pole "Nazwa" wpisz *.CHK, w polu "Szukaj w" ustaw dysk C:, zaznacz także pole "Uwzględniaj podfoldery". Teraz kliknij w button "Znajdź", który uruchamia szukanie. Kiedy komputer zakończy szukanie, wszystkie znalezione pliki .CHK będą wylistowane poniżej okna szukania, zaznacz je wszystkie i usuń, np. poprzez naciśnięcie klawisza "Delete" klawiatury.
2. DEFRAG
Często pracując z komputerem możesz zauważyć, iż pracuje on coraz to wolniej. Defragmentacja dysku twardego może wskrzesić Twój komputer na nowo.
Zwykle pracujesz z pojedynczymi plikami, są twoje dokumenty, arkusze, itp. Często są to duże pliki. Jednak taki plik nie zapisany na dysku jako jedna całość tylko jako zbiór mniejszych kawałków. Kiedy masz nowy komputer z nowym dyskiem twardym, kawałki te zapisywane są jeden za drugim. Tworzą się one również za każdym razem gdy otwierasz, kopiujesz lub kasujesz pliki. Z czasem kawałki jednego pliku zostaną dosłownie rozrzucone po całym dysku. Następnym razem, gdy otwierasz taki plik, zajmuje to coraz więcej czasu.
Defrag to narzędzie, którego zadaniem jest poskładać poszczególne kawałki plików jeden za drugim, tak aby ich odczyt był możliwie najszybszy. Takie działanie znacznie przyspiesza operacje dyskowe a co za tym idzie szybkość pracy całego komputera.
Aby włączyć Defrag do pracy musisz:
prawym klawiszem myszy kliknij na ikonę "Mój komputer", otworzy się okno wyboru poleceń, wybierz komendę "Otwórz". Otworzy ona okno zasobów komputera, gdzie m.in. zobaczysz ikony każdego z napędów zainstalowanych na Twoim komputerze. Zwykle dysk twardy jest pod literą "C:". Możesz mieć także stację dyskietek, zwykle pod literą "A:", następnie napędy CD czy dyski sieciowe mogą być pod kolejnymi literami.
kliknij teraz prawym klawiszem na ikonę Twojego dysku twardego ( zwykle C: ) i wybierz z otwierającego się okna komend "Właściwości"
otworzy się Tobie okno "Właściwości", przejdź w nim na zakładkę "Narzędzia". Zobaczysz 3 narzędzia do wyboru: "Stan sprawdzania błędów" - Scandisk, "Stan kopii zapasowej" oraz "Stan defragmentacji" - Defrag. Kliknij więc przycisk "Defragmentuj" trzeciej opcji - " Stan defragmentacji ", który uruchamia okno programu Defrag.
w zależności od tego, kiedy ostatni raz używałeś defragmentatora, operacja ta może zająć od kilku minut do pół godziny albo i dłużej. Możesz oczywiście uruchomić Defrag w czasie pracy, jednak jego praca znacznie spowolni pracę całego komputera. Uruchom więc Defrag w czasie przerwy na posiłek czy w czasie, kiedy jesteś akurat na spotkaniu.
Wykonuj regularnie defragmentacje dysku Twojego komputera, w zależności od tego ile z nim pracujesz, minimum raz na miesiąc. Podobnie postępuj z programem Scandisk. Uchronisz się wtedy od spowolnień pracy Twojego komputera. Oczywiście defragmentacja dysku i błędy w jego strukturze to nie jedyne powody spowolnienia pracy Twojego komputera. Jako zwykły użytkownik możesz jednak sobie z nimi poradzić bez potrzeby wzywania serwisu.
Czy często instalujesz różnego rodzaju oprogramowanie? Choćby tylko dla testu, następnie je usuwasz, potem wpada w Twoje ręce kolejna płyta z magazynu komputerowego i znowu instalujesz dla próby jakieś gry czy programy. Wiedz, że takie działanie nie tylko ma wpływ na defragmentację Twojego dysku ale także na wielkość pliku rejestru Windows. Większość programów freeware czy shareware ma niezbyt dobre narzędzia instalacyjne i deinstalacyjne. Objawia się to tym, iż w czasie instalacji na potrzeby takiego programu zapisywane są pewne informacje w pliku rejestru Windows. Podczas deinstalacji zwykle część tych wpisów pozostaje w rejestrze systematycznie powiększając jego objętość.
Za każdym razem rejestr Windows "ładowany" jest do pamięci operacyjnej komputera zajmując tym samym część jego zasobów. Gdy wielkość pliku rejestru zbyt wzrośnie, objawi się to znacznym spowolnieniem pracy komputera. Tu jednak nie pomoże ani Defrag czy Scandisk. Tu potrzebny będzie serwisant, i musisz mieć pewność, że jest bardzo doświadczony, znający Windows od podstaw, w innym wypadku próba "wyleczenia" rejestru Windows skończy się dla Ciebie koniecznością ponownej instalacji systemu.


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy