profil

Oznakowanie niebezpiecznych substancji toksycznych i biologicznych

poleca 85% 1102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Materiał niebezpieczny to taki, który ze względu na swoje właściwości fizyczne, chemiczne lub biologiczne może powodować życiu i zdrowiu lub powodować straty materialne.
Substancje niebezpieczne, w tym toksyczne i biologiczne, znajdujące się w obrocie muszą być odpowiednio oznakowane. Oznakowanie powinno zawierać ich nazwę, nazwy określonych substancji niebezpiecznych zawartych w preparacie, siedzibę, dane osoby lub nazwę firmy wprowadzającej substancję do obrotu oraz odpowiednie znaki ostrzegawcze i napisy. Muszą być sporządzone w języku polskim.

Pojazdy z materiałami szczególnie niebezpiecznymi są oznakowane odblaskowymi tablicami ostrzegawczymi z numerami rozpoznawczymi oraz nalepkami ostrzegawczymi. W przypadku kolizji pojazdu przewożącego niebezpieczne substancje jest to informacja dla ratowników. Umożliwia ona decyzję o sposobie reagowania.
Oznaczenie u góry tablicy oznacza numer rozpoznawczy zagrożenia. Jeżeli numer rozpoznawczy zagrożenia jest poprzedzony literą „X”, oznacza to, że materiał reaguje niebezpiecznie z wodą i nie należy używać jej do gaszenia pożaru. Składa się z dwóch lub trzech cyfr. np.: (60, 66, 223, X323). Znaczenie numerów rozpoznawczych zagrożeń:
2 to emisja gazu spowodowana ciśnieniem lub reakcją chemiczną,
3 to zapalność materiałów ciekłych (par) i gazów lub materiał ciekły samonagrzewający się,
4 to zapalność materiałów stałych lub samonagrzewających się,
5 to działanie utleniające (wzmagające palenie),
6 to działanie trujące lub zakaźne,
7 to działanie promieniotwórcze,
8 to działanie żrące,
9 to zagrożenie samorzutną i gwałtowną reakcją,

Wszystkie przewożone niebezpieczne materiały muszą być opakowane. Mogą to być bębny, beczki, kanistry, skrzynie, worki. Każde opakowanie powinno być zaopatrzone w czytelne, trwale naniesione, dobrze widoczne znaki i oznaczenia np.: UN 1A1/Y1,3/250/05/PL/ExPAK-2/. Poszczególne cyfry i litery (w tym przykładzie) oznaczają:
UN – symbol ONZ dla opakowań,
1 - Kod rodzaju opakowania („1”- bęben)
A – stal (kod materiału opakowania)
1 – cyfra arabska wskazująca typ opakowania w ramach rodzaju, do którego należy to opakowanie np. w kodzie 1A1 „1” oznacza wieko niezdejmowalne
Y – oznacza grupę pakowania (Y to jest II grupa pakowania)
1,3 – oznacza gęstość względną
250 – oznacza ciśnienie próbne w kPa
05 – oznacza rok produkcji opakowania (dwie ostatnie cyfry) – 2005 rok
PL – znak państwa, w którym przeprowadzono badania prototypu (taki jak znak wyróżniający pojazdy w międzynarodowym ruchu drogowym)
ExPAK-2 – oznacza numer rejestracyjny i nazwę lub znak producenta.

Nadzór nad przestrzeganiem tych przepisów sprawuje Inspekcja Sanitarna, Inspekcja Ochrony Środowiska (w zakresie zagrożeń dla środowiska), Państwowa Inspekcja Pracy (w zakresie nadzoru i kontroli przestrzegania przepisów ustawy przez pracodawców), Inspekcja Handlowa (w zakresie substancji niebezpiecznych w sprzedaży hurtowej i detalicznej) oraz Państwowa Straż Pożarna (w zakresie właściwego oznakowania miejsc składowania preparatów łatwo palnych).

K. Mościcka
((CAŁA PRACA GOTOWA DO WYDRUKOWANIA, WRAZ ZE ZDJĘCIAMI, ZNAJDUJE SIĘ W ZAŁĄCZNIKU))((CAŁA PRACA GOTOWA DO WYDRUKOWANIA, WRAZ ZE ZDJĘCIAMI, ZNAJDUJE SIĘ W ZAŁĄCZNIKU))((CAŁA PRACA GOTOWA DO WYDRUKOWANIA, WRAZ ZE ZDJĘCIAMI, ZNAJDUJE SIĘ W ZAŁĄCZNIKU))

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty