profil

Kable i przewody elektroenergetyczne

Ostatnia aktualizacja: 2021-11-18
poleca 85% 2117 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wszystkie kable najogólniej biorąc, składają się z następujących elementów (warstw):
- żył
- izolacji
- wypełniacza
- szczelnej powłoki
- osłony powłoki
- pancerza
- osłony zewnętrznej

Budowa kabli


a) rdzeniowe (z żyłami sektorowymi)
b) ekranowane

Żyła kabla - wykonana jest z aluminium lub miedzi. Mogą one być okrągłe lub sektorowe. Każda żyła składa się najczęściej z wielu drutów o mniejszych średnicach. Żyły o niewielkich przekrojach mogą być wykonywane z jednego drutu.

Izolację kabla stanowią najczęściej polwinit lub polietylen. Eksploatowane są jeszcze kable o izolacji papierowej nasyconej olejem. Nowością jest natomiast izolacja z polietylenu usieciowanego, który charakteryzuje się znacznie wyższą temperaturą pracy - dopuszczalną długotrwale, co pozwala zmniejszyć przekrój żyły nawet o jeden stopień, przy niezmienionej wartości prądu obciążenia, np. zamiast 120 mm^2 - 95 mm^2.

Wypełniacz - jest to materiał izolacyjny wypełniający szczeliny między izolacją żył a powłoką kabla.

Powłoka - w kablu uszczelnia izolację kabla i zapobiega wpływom wilgoci lub wyciekowi oleju, którym jest nasycony papier, oraz nie dopuszcza do powstawania w izolacji pęcherzyków powietrza. Ponadto, jeżeli powłoka jest metalowa, wyrównuje ona natężenie pola elektrycznego w izolacji. Jako materiał na powłoki najczęściej są używane ołów, aluminium lub polwinit.

Pancerz kabla - służy do jego ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tworzą go najczęściej druty lub taśmy stalowe owinięte wokół kabla.

Osłonę powłoki oraz osłonę zewnętrzną kabla wykonuje się z polwinitu lub polietylenu. Osłona powłoki chroni ją przed bezpośrednim nawinięciem pancerza, natomiast osłona zewnętrzna izoluje stalowy pancerz od wpływu wilgoci.

W elektroenergetyce stosuje się kable jednożyłowe i wielożyłowe. W sieciach niskiego napięcia używa się kabli o różnych liczbach żył - od jednej do pięciu, natomiast w sieciach wysokiego napięcia stosuje się kable o jednej lub trzech żyłach.

Ze względu na budowę kable można podzielić na:
- rdzeniowe (do 10 kV)
- ekranowane (od 15 do 360 kV)
- olejowe (powyżej 60 kV)
- gazowe (powyżej 60 kV)

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty