profil

Społeczność państwowa i grupa państwowa.

poleca 85% 1433 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zbiorowość, w której wytworzyły się liczne i powiązane stosunki społeczne, nazywamy społecznością. Każda społeczność jest zbiorowością, nie każda zbiorowość jednak może być społecznością. Większość stosunków społecznych kształtuje się w obrębie społeczności niezależnie od tego czy jest to jakaś społeczność lokalna, np. osiedlowa lub parafialna, czy też obejmująca ludzi żyjących w granicach danego państwa, tworzących zatem społeczność państwową, inaczej społeczeństwo danego kraju. Oczywiście zjawisko to zależy od stopnia ruchliwości społecznej ludzi, stopnia otwarcia granic państwowych, itp. Jeszcze nie tak dawno nawet w krajach o bardzo otwartych granicach, sprawy zatrudnienia, służby wojskowej, uzyskiwania pomocy społecznej, wykształcenia, pełnienia funkcji urzędowych, uczestniczenia w wyborach, zakładania niektórych przedsiębiorstw, itd. związane były ściśle z przynależnością do określonego państwa. Społeczność państwową nazywa się niekiedy społecznością uniwersalną, ponieważ obejmuje ona niemal wszystkie sprawy życia społecznego mieszkańców kraju. Tworząc organizmy w rodzaju Unii Europejskiej, dostrzega się, że państwo narodowe końca XX wieku dla rozwiązania pewnych problemów może okazać się zbyt małe, zbyt duże natomiast dla zaspokojenia potrzeb społecznych w mikroskali. Człowiek żyjący w ramach jakiejś społeczności należy zazwyczaj do wielu różnych grup społecznych, które się w tej społeczności wytworzyły. Jego uczestnictwo w każdej z tych grup jest jednak selektywne. Nie jest sprawą klubu sportowego to, że jacyś jego członkowie wchodzą w ramach spółki w stosunki gospodarcze z ludźmi, którzy do tegoż klubu nie należą, ani nie jest sprawą grupy państwowej, że jacyś obywatele danego państwa połączeni są w grupę stosunkiem przyjaźni czy też łączą ich w grupę wspólne zainteresowania artystyczne.
Do grupy państwowej należy się ze względu na stosunek podległości władzy danego państwa, np. ze względu na obowiązek płacenia podatków i odbywania służby wojskowej, czy też ze względu na uczestniczenie w wyborach i pełnienie określonych czynności państwowych. To, że jacyś ludzie, mieszkający w danym kraju, przyjaźnią się, należy do spraw społeczności państwowej, ale nie należy do spraw grupy państwowej - stosunek przyjaźni nie jest bowiem stosunkiem podległości politycznej, nie jest stosunkiem władzy i podporządkowania politycznego. Mówiąc o społeczności rozpatrujemy całe życie społeczne jej członków, a mówiąc o grupie państwowej - tylko określonego rodzaju stosunki społeczne, które ich w taką grupę łączą.
Grupa społeczna może kształtować się w sposób spontaniczny, a stosunki, które powodują jej wyodrębnienie, mogą powstać w sposób niesformalizowany, nieujęty w określone normy postępowania. Może jednak być i tak, że stosunki te są wyznaczane przez wyraźnie ustanowione normy, które tworzą statut organizacyjny grupy.


Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty