profil

Muchówki

Ostatnia aktualizacja: 2021-10-19
poleca 85% 120 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Muchy i komary na ogół napawają ludzi odrazą, ponieważ roznoszą choroby i zanieczyszczają żywność. Jednak wiele gatunków muchówek odgrywa ważną rolę w przyrodzie, rozkładając martwą materie organiczną.

Muchówki tworzą rząd dwuskrzydłych - wszystkie inne owady mają po cztery skrzydła. Jest to czwarty pod względem liczebności rząd owadów, liczący ponad 120 tys. gatunków, reprezentowany niemal w każdym środowisku. Niektóre gatunki są wszystkożerny inne mają bardziej sprecyzowane gusta, np. samice moskitów żywią się wyłącznie krwią ludzi i zwierząt. Muchówki znacznie różnią się wielkością: łowiki osiągają ponad 7 centymetrów długości, natomiast moskity czasem trudno w ogóle zobaczyć. Gatunki bardziej prymitywne, takie jak moskity, muszki czy komary, to zwykłe owady drobne, o delikatnych skrzydłach.

Bardziej zaawansowane ewolucyjnie muchówki- np. rączyce czy mucha domowa - są zazwyczaj przysadzistej budowy, wytrzymałe i owłosione, latają tez szybciej i sprawniej niż muszki czy komary. Narządy gębowe muchówek przystosowane są do wysysania lub zlizywania pokarmu płynnego, np. nektaru, krwi, żywych tkanek bądź rozkładającej się materii organicznej. Samica komara przekuwa skórę ofiary, po czym wysysa krew, a mucha mięsna spryskuje jedzenie enzymami trawiennymi i zbiera częściowo strawiony pokarm specjalnymi, gąbkowanymi narządami gębowymi. Na przestrzeni dziejów choroby roznoszone przez muchówki np. malaria czy żółta febra, zabiły miliony ludzi.

Muchy tse-tse, występujące w tropikalnej Afryce, roznoszą śmiertelną śpiączkę, na która zapadają ludzie, jak i bydło. Niebezpieczne są także niekąsające muchówki padlinożerne, które przenoszą na żywność bakterie z odchodów i gnijącego mięsa. Wszystkie muchówki przechodzą proces zwany przeobrażaniem. Z jajeczka wykluwa się bezskrzydła robakowata larwa, w niczym nieprzypominającego dorosłego owada. Posiada ona gryzący narząd gębowy dzieki któremu można się odżywiać. W miarę dorastania larwa linieje, by na koniec przekształcić się w poczwarkę o twardym pancerzyku. Na tym etapie ciało larwy ulega przeobrażeniu i powstaje dorosły osobnik ze skrzydłami.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy