profil

Papugi

Ostatnia aktualizacja: 2021-11-02
poleca 85% 1084 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wśród tych kolorowych, wrzaskliwych ptaków jest, niestety, wiele gatunków zagrożonych wyginięciem. Znamy około 330 gatunków papug, z czego prawie wszystkie żyją w ciepłych klimatach.

Odżywiają się niemal wyłącznie pokarmem roślinnym - owocami, nasionami, pyłkami i słodkim nektarem.

Papugi dobrze latają i wspinają się po drzewach. Często łażą w koronach drzew, chwytając się dziobem gałęzi, aby przesunąć swe silne nogi. Jako jedyne w świecie ptaków używają stóp do ponoszenia pokarmu. Najmniejszymi papugami są karłówki żyjące w południowo-wschodniej Azji, których długość ciała nie przekracza 7,5 cm. Największe to jaskrawo ubarwione ary.

Prawie wszystkie papugi są roślinożerne. Zwykle żerują wysoko na drzewach, gdzie szukają owoców, orzechów i nasion. Pokarm zbierają dziobem, ale często trzymają orzechy w łapach, gdy rozbijają twardą łupiną.

Kilka gatunków papug porzuciło życie na drzewach i żeruje na ziemi. Na przykład papużki faliste zamieszkują stepy Australii, gdzie często gromadzą się w duże stada. Jedna z najbardziej charakterystycznych cech wyglądu papug jest ich zakrzywiony dziób. Każda z dwóch części dzioba łączy się ruchowo z czaszką, dzięki czemu papuga może otwierać go szeroko podczas jedzenia.

Większość papug ma małe oczy, które są często otoczone pierścieniem nagiej skóry. Nogi papug są krótkie, ale mocne - mają po dwa palce zwrócone do przodu i jeden zwrócony do tyłu. U wielu gatunków samce i samice wyglądają tak samo, ale samce są często odrobinę większe. W porównaniu z innymi ptakami papugi sa zawsze aktywne, hałasliwe i bardzo towarzyskie. Zamiast żyć w pojedynkę, zwykle zbierają się w stada. Nawet w locie utrzymują ze sobą stały kontakt, wydając skrzekliwe dźwięki. Komunikowanie się jest ważne, ponieważ pomaga im znajdować pokarm, który często bywa bardzo rozproszony. Podniecone krzyki papugi, która znalazła jedzenie przyciągają resztę stada. Niektóre papugi gnieżdżą się w gałęziach lub na ziemi, ale większość gatunków robi to w dziuplach. Rodzice wyszukują odpowiedni otwór wysoko w pniu drzewa. Często jest to dziupla wydrążona przez dzięcioła. Papugi czasami ją powiększają, ale nie wyścielają materiałem gniazdowym. Samica składa 2-5 czysto białych jaj. U wszystkich gatunków. Tylko samica wysiaduje jaja.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty