profil

Roztwory, rozpuszczalność, stężenie

poleca 85% 834 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Substancję rozproszoną układu nazywa się ośrodkiem lub fazą zdyspergowaną, a przestrzeń w której nastąpiło rozproszenie środowiskiem dyspersyjnym lub fazą dyspersyjną. W przypadku roztworów faza dyspersyjna może mieć gazowy, ciekły lub stały stan skupienia. Jeżeli średnica cząsteczek substancji rozproszonej w ośrodku rozpraszającym jest w przybliżeniu równa średnicy cząsteczek ośrodka rozpraszającego i wynosi od 10 (-10) do 10 (-9) m( czyli mają rozmiary atomów i cząsteczek). układ nazywa się homogenicznym tzn jednorodnym fizycznie lub jednorodnym chemicznie. Jeżeli średnica jest większa od średnicy cząsteczek ośrodka, a więc większa od 10(-9) m. Układ nazywa się heterogenicznym czyli niejednorodnym fizycznie, niejednolitym chemicznie. Układami homogenicznymi nazywa się zatem układy o rozdrobnieniu molekularnym, natomiast układy heterogeniczne zawierające cząsteczki substancji rozproszonej o średnicach od 10(-9) do 10(-7)m nazywane są układami o rozdrobieniu koloidowym. Z kolei układy zawierające cząsteczki substancji rozproszonej o średnicy większej od 10(-7) m. nazywa się układami o rozdrobnieniu makroskopowym i również zalicza do układów heterogenicznych.
Pod pojęciem składnik układu rozumiemy zbiór jednakowego rodzaju indywiduów chemicznych. Układy w których środowiskiem dyspersji jest woda( lub inna ciecz) określa się nazwą roztworu. Rozpuszczalność-maksymalna liczba gramów substancji, którą w danej temperaturze i pod danym ciśnieniem można rozpuścić w 100 g rozpuszczalnika otrzymując roztwór nasycony nazywamy jej rozpuszczalnością.
Roztwór w którym w danej temperaturze można rozpuścić dodatkową ilość substancji nazywamy roztworem nienasyconym. Natomiast roztwór zawierający maksymalną ilość substancji rozpuszczonej( w określonej temperaturze) nazywamy roztworem nasyconym. Składniki roztworu w którym rozpuszczają się różne substancje nazywamy rozpuszczalnikiem( woda, benzyna, alkohol i inne).Roztworem rzeczywistym(właściwym) nazywamy roztwór homogeniczny. Rozpuszczalność gazów w cieczach maleje wraz ze wzrostem temperatury a rośnie ze wzrostem ciśnienia. Wyjątek stanowią gazy NH3 i HCl które bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie.
STĘŻENIE PROCENTOWE OKREŚLA LICZBĘ GRAMÓW SUBSTANCJI ZAWARTEJ W 100 g ROZTOWRU.STĘŻENIE MOLOWE OKREŚLA LICZBĘ MOLI SUBSTABCJI ZAWARTEJ W 1 dm3 ROZTWORU. Stężenie pewnego składnika roztworu wyrażone w ułamku molowym jest to stosunek liczby moli tego składnika do sumy liczby moli wszystkich składników roztworu jeżeli w roztworze 2-składnikowym oznaczymy przez n1 liczbe moli substancji rozpuszczonej wówczas ułamek molowy substancji rozpuszczonej x1 wyrazi się wzorem x1= n1/n1+n2 a ułamek molowy rozpuszczalnika x2- x2=n2/n1+n2.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty