profil

"Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół." Czy zgadzasz się z poglądami liska?

drukuj
satysfakcja 89 % 78 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

"Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół."
Tak powiedział lisek w opowiadaniu Antoine De saint-Exupery "Mały Książe". Ale czy taka jest prawda? Czy realia tego świata są aż tak brutalne?
Obawiam się, że lisek miał dużo racji w tym co powiedział. Ludzie w dzisiejszych czasach maja coraz mniej wolnego czasu. Każdy biega i szuka tylko okazji aby zarobić chociaż kilka złotych. Uczniowie którym zależy na dobrych stopniach spędzają więcej czasu nad książkami, niż ze znajomymi. Nie mają czasu, aby "oswoić" sobie przyjaciół. Nasze społeczeństwo lubi "gotowce". Zakupy robi w supermarketach, wszystkie informacje ma z telewizji (czasami z gazet). Czy tacy ludzie chcą mieć przyjaciół? Czy może pieniądze i rozrywki typu telewizja zastępują im bliskie osoby? Z moich obserwacji wynika, ze współcześni ludzie trochę zmienili swoją hierarchie wartości. Niestety moja wizja świata za kilka lat wygląda nieciekawie. Sami w domu: my i komputery. Trochę zagubieni i przestraszeni. Silni i nowocześni, ale smutni i samotni. Czy tak będzie wyglądało nasze życie? Jeżeli ludzie zaczną znów brać pod uwagę uczucia i emocje to nie. Ale na razie wszystko idzie w przeciwnym kierunku.
Tylko czy aby na pewno wszyscy tak myślą? Podejście liska do tego tematu jest bardzo stereotypowe. Określa ludzi jako wszystkich, a przecież są jeszcze ludzie, którzy dbają o przyjaciół i starają się o nich. Myślę, że wiele osób walczy o to, aby oswajać i być oswajanym. Być może to postępowanie jest zdeterminowane ich świadomością, iż jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka jest potrzeba posiadania przyjaciół. Można by się było zastanawiać ile tej świadomości drzemie w każdym z nas. Czy zdajemy sobie sprawę, że jedną z najważniejszych potrzeb, która kieruje naszym życiem jest "bycie potrzebnym". Zdobywając prawdziwych przyjaciół i gromadząc ich wokół siebie stwarzamy niewidoczną "siatkę" wzajemnych uczuć - co nierzadko przekłada się później na zaspokajanie swojej potrzeby "bycia potrzebnym" komuś ze swoich przyjaciół a co za tym idzie - czerpania z tego satysfakcji i radości.
"Ludzie to zwierzęta stadne" - ktoś mi kiedyś tak powiedział. Jest w tym sporo prawdy, dlatego też mam nadzieję, że dalej będą poszukiwać w swoich "stadach" przyjaciół i osoby, które warto "oswoić".


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (7) Brak komentarzy
29.3.2011 (20:39)

Bardzo mi się przydała

3.4.2008 (17:39)

Przydatny szkic do napisania swojego wypracowania na ten temat :]

10.1.2008 (16:10)

dobry tekst, co z tego ze nie jest rozprawką mimo, że powinno.

przydatny i prawie bez błędów.

Gramatyka i formy wypowiedzi