profil

Jak wybrać swoją karierę zawodową?

poleca 85% 128 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dziś każdy z nas- każdy młody człowiek musi stanąć przed niezwykle trudną decyzją, która z pewnością zaważy na całym jego przyszłym życiu- musi dokonać wyboru swego przyszłego zawodu, zdecydować w jakim kierunku będzie się rozwijać, wybrać drogę dalszej edukacji. Prawdopodobnie przez kilkadziesiąt lat w każdym tygodniu będziemy poświęcać pracy około 40 godzin. Ważne jest, aby w tym czasie nie odczuwać ciągłego znużenia, znudzenia i poczucia braku szczęścia. Ten referat poświęcę rozważaniom, jak nie dopuścić do tego, że będziemy żałować dokonanego wyboru.
Aby dobrze dokonać wyboru należy najpierw zastanowić się nad tym, w czym jest dobry, co przychodzi Ci z łatwością, a z czym masz trudności. Najlepszym sposobem jest sporządzenie listy, na której umieścisz wszystkie swoje cechy charakteru, upodobania, zainteresowania. Taki bilans słabych i mocnych stron jest podstawą przy wyborze dalszej życiowej drogi. Następnie, na podstawie cech charakteru, możesz określić swój temperament. Dzięki temu będziesz mógł zdecydować, czy jesteś przeznaczony do pracy „za biurkiem” czy „w terenie”. Są cztery typy temperamentu: typ melancholiczny- perfekcjonista, uczuciowy, wrażliwy, wierny przyjaciel, lecz przy tym podatny na depresje ; choleryczny, charakteryzujący się porywczością, brakiem wyrozumiałości, energicznością i zdolnościami przywódczymi; sangwiniczny- wesoły, pogodny, towarzyski, gadatliwy, niezorganizowany, zapominalski i flegmatyczny, czyli powolny, zrównoważony, dowcipny, pogodny, zazwyczaj lekko odsunięty, jako obserwator.
Żeby dobrze wybrać swój przyszły zawód należy również zastanowić się nad tym, jakiego stylu życia oczekujesz- jakie zarobki Cię zadowolą. Należy jednak pamiętać, aby mierzyć siły na zamiary i nie podejmować się zajęć, które mogą Cię przerosnąć. Powinieneś wyznaczać sobie realne cele, których osiąganie zmotywuje Cię do dalszego rozwoju, np. umiejętność porozumiewania się w języku angielskim. Metoda małych kroków podbuduje Twoje morale, doda Ci pewności siebie.
Ważne jest też to, czego oczekujesz po wybranym przez siebie zawodzie. Dobrym przykładem, którym można się tu posłużyć, jest zawód archeologa, który większości społeczeństwa kojarzy się z emocjonującymi odkryciami, bogactwami spoczywającymi przez tysiące lat w piaskach Egiptu. Jednak należy sobie uświadomić, że praca ta to nie tylko niezwykłe znaleziska, ale także żmudna, długa praca w zupełnie nieciekawych miejscach, która często nie przynosi żadnego efektu. Toteż przed dokonaniem wyboru należy dokładnie sprawdzić, czego dany zawód dotyczy, jakie umiejętności są wymagane, aby później nie rozczarować się, nie poczuć się oszukanym.
Przed wyborem swojej przyszłej kariery zawodowej powinieneś zbadać rynek pracy- skontrolować, czy popyt na dany zawód jest duży, czy niewielki. Ukończenie szkoły danego typu, czy bardzo wyspecjalizowanego kierunku nie oznacza, że jesteś ograniczony na rynku pracy w wyborze zajęcia. Jak się bowiem okazuje, tylko nieco ponad połowa osób czynnych zawodowo wykonuje pracę zgodną z wyuczonym zawodem. W sektorze małych i średnich przedsiębiorstw ta liczba jest jeszcze mniejsza. Zatrudnienie zgodne ze zdobytym wykształceniem podejmuje jedynie 33% pracowników. Powinieneś również zastanowić się nad tym, czy znajdziesz pracę w najbliższym regionie, czy w jej poszukiwaniu będziesz musiał udać się gdzieś dalej. W takim wypadku należy także zorientować się w miejscach zamieszkania, aby dojazd do pracy nie stanowił problemu.
Planowanie swojej ścieżki zawodowej zaczyna się jednak jeszcze wcześniej- przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Ważne jest to, aby nie podążać za resztą rówieśników, znajomych, lecz wybrać kierunek swojego rozwoju całkowicie indywidualnie, biorąc pod uwagę swoje umiejętności, zdolności, zainteresowania, ale także słabe strony. Błąd przy wyborze szkoły może zaważyć na całym naszym życiu. Odpowiednia selekcja szkoły średniej jest o tyle ważna, że pozwala dobrze przygotować się pod kątem konkretnego kierunku studiów. Dobrze wybrany kierunek studiów może z kolei otworzyć wrota do kariery w opłacalnym zawodzie. Dlatego tak ważnym jest, aby już w wieku gimnazjalnym badać swoje predyspozycje oraz indywidualne zdolności i bazując na otrzymanych wynikach świadomie wybierać odpowiedni profil szkoły średniej oraz powoli myśleć o ewentualnych kierunkach studiów, które będą celem w przyszłości. Wszystko to ma na celu lepsze przygotowanie się do wpłynięcia na szerokie wody rynku pracy.
Podczas błogich lat szkolnych młody człowiek nie zastanawia się nad bardzo odległą perspektywą pracy zawodowej. Nie zdaje sobie sprawy z istoty podejmowanych dziś decyzji dotyczących wyboru kolejnego etapu edukacji oraz ich skutków. Dlatego na tym etapie życia ważna jest pomoc rodziców lub opiekunów w uświadomieniu nam konsekwencji młodzieńczych wyborów oraz odpowiednim nakierowaniu nas pod kątem przyszłości zawodowej; pokazaniu konkretnych perspektyw i możliwości. Warto też zwrócić się o radę do osób bardziej doświadczonych lub też zajmujących się na co dzień planowaniem ścieżek karier zawodowych, czyli psychologów, doradców personalnych, trenerów i konsultantów ds. rekrutacji, pracowników organizacji rządowych, starszego rodzeństwa czy w końcu znajomych. Otrzymane od nich informacje i sugestie mogą okazać się bezcenne.
Podsumowując, wybór zawodu jest niezwykle ważny i niezwykle trudny. Aby podjąć słuszną decyzję, należy dobrze poznać samego siebie, oferty szkół średnich, rynek pracy oraz zawód, który chce się wykonywać. Nie powinno się natomiast odrzucać wsparcia osób o większym doświadczeniu, lecz wysłuchiwać ich rad z uwagą. Tylko wybór dokonany w ten sposób zapewni nam satysfakcję i uczucie zawodowego spełnienia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 4 minuty

Podobne tematy