profil

Zamość - opis miejsca

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-31
poleca 84% 2842 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zamość


Początki większości starych miast, takich jak Kraków czy Poznań, giną w pomroce dziejów. Nie wiemy kto je założył – często mówią o tym tylko legendy. W takich miejscowościach znajdują się obok siebie budowle powstałe w różnych epokach, reprezentujące różne style. Zupełnie inaczej było z Zamościem. Żyjący w XVI wieku wybitny wódz i polityk, Jan Zamoyski, człowiek niesłychanie bogaty, postanowił wznieść miasto w szczerym polu, w okolicach jednej ze swych wiosek. W tym celu zatrudnił wybitnego włoskiego architekta Bernarda Morando i polecił opracować mu dokładny plan. Z góry określił, ilu będzie mieszkańców i jakie instytucje publiczne będą im potrzebne, sfinansował też całe przedsięwzięcie. Zamość dosłownie rósł w oczach. W ciągu zaledwie 20 lat powstały najważniejsze obiekty.

Warto zobaczyć


- Pałac Zamoyskich w Zamościu - dawna rezydencja rodziny Zamoyskich w zachodniej części Starego Miasta w Zamościu. Był to pierwszy obiekt, jaki zaczęto budować po założeniu miasta.
- Rynek Wielki w Zamościu - kwadratowy plac w centrum Starego Miasta w Zamościu, zarazem jego główne miejsce. Wymiary Rynku Wielkiego wynoszą 100 na 100 metrów.
- Rynek Solny w Zamościu - jeden z dwóch obok Rynku Wodnego rynków pomocniczych w Zamościu. Wraz z Rynkiem Wielkim i Rynkiem Wodnym tworzą ważną oś kompozycji zespołu Starego Miasta.
- Rynek Wodny jeden z placów na Starym Mieście w Zamościu. Znajduje się w południowej części staromiejskiej dzielnicy. Jest jednym z trzech rynków położonych na linii północ-południe.
- Rotunda Zamojska - powstała w latach 1825 - 1831 jako działobitnia, po włączeniu Zamościa w granice Królestwa Kongresowego, czyli pod panowanie Rosji.

Czy wiesz, że ...


- Zamość nie jest jedynym miastem założonym przez Jana Zamoyskiego. Ufundował on również Tomaszów, który nazwał tak na cześć swego syna.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta