profil

Egzystencjalizm.

poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czasami sobie myślimy, że nasze życie jest pozbawione większego sensu. Życie upływa wolno, zasady, wartości tego świata przytłaczają nas . Trzeba powiedzieć prawdę, od egzystencji nie da się uciec i jest ona nieunikniona. Każdy z nas wybiera sobie sposób egzystencji, życia. Każdy z nas stawia sobie „poprzeczkę” i naszym zadaniem jest podołać wszystkim trudnościom. Każdy posiada jakieś cele i chce lub nie realizuje je choć czasem jest się temu nieświadomym. Wolność, to właśnie ona jest jednym z celów do których dąży człowiek. Jedni myślą, że jest ona nieosiągalna, a inni mówią, że trzeba włożyć wiele trudu by ją uzyskać. Wolność można interpretować na wiele sposobów . Wolność osobista, gdzie żyje się według własnych zasad, w pełni uzależnionym od siebie samego i możliwość korzystania z innych dobrodziejstw świata: przyrody, nauki. Wolność jako niepodległość, swoboda, samodzielność. Wolność narodowa czy też sumienia.

Wolność, którą wybieramy i żyjemy jest dla nas ucieczką, jeśli jednak popełnimy błąd w naszym życiu jest on nieodwracalny. Możemy uczyć się na błędach, ale nie możemy ich wymazać ,jak w zeszycie korektorem, błąd przekreślamy i staramy się go poprawić, identycznie jak w życiu. Za złe wybory możemy obciążyć wyłącznie siebie, choć czasem obarczamy kogoś innego odpowiedzialnością za ponoszone błędy np. Boga.

Świat w jakim przyszło nam żyć stworzył ktoś lub coś, każdy z naukowców, filozofów, teologów czy nawet my sami przytaczamy inne tezy na powstanie świata. Z jednym każdy się zgodzi, że człowieka ma decydujący wpływ na kształtowanie dalszych jego losów. Człowiek od początku swojego istnienia do czegoś dąży i szuka w swoim życiu jakiegoś głębszego sensu. Sens może tkwić w wolności , prawdzie, szczęściu, czystym sumieniu. Wolność jednak jest jedną z najważniejszych postaci egzystencjalizmu, to ona kształtuje grupę, jednostkę i każdy osiąga ją na swój sposób. A czy wolnością można nazwać prawdę i sumienie? Oczywiście ,że tak. Jeszcze żadne kłamstwo nie zaprowadziło nikogo ku wolności. Od prawdy zależy czystość naszego sumienia i vice versa. Każde kłamstwo Wyżera kawałek naszego wewnętrznego „ja” i powiększa cierpienie naszego sumienia. A to może okazać nie nieodwracalne. Staramy się poznać prawdę , która pozwoli nam osiągną jakiś cel, lecz czasami prawda sama w sobie jest nieosiągalna.

Następuje kiedyś w życiu taki moment, kiedy musimy podjąć jakąś ważną decyzje, która może zaważyć na całym naszym życiu . Musimy również ponosić konsekwencje w związku z tymi wyborami , ponieważ nie zawsze są one trafne. Nic nie jest idealne. Trzeba posiadać wiarę we własne siły, a przede wszystkim wiarę w siebie samego, bo tylko w ten sposób możemy zmienić choć trochę swoją egzystencje.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty