profil

Wojna polsko-bolszewicka

Ostatnia aktualizacja: 2021-12-30
poleca 85% 1157 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Józef Piłsudski

WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA


W pierwszych miesiącach 1919 r. posuwające się na wschód wojska polskie zetknęły się z idącą na zachód armią bolszewicką. Rozpoczęła się wojna, jednak początkowo żadna ze stron nie była gotowa do generalnego ataku. Wiosna 1920 r. obie strony podjęły przygotowania do ofensywy. Pierwsi uderzyli Polacy.

Naczelnik Państwa i Wódz naczelny Józef Piłsudski postanowił wzmocnić siły polskie o Ukrainę. Od 1917 r. Ukraińcy starali się budować własne państwo. Jednak jego słabość wewnętrzna i niesprzyjające okoliczności sprawiły, że w 1919 r. Ukrainę zajęła Armia Czerwona. Ukraińskie władze schroniły się w Polsce.

W kwietniu 1920 r. Józef Piłsudski i przywódca Ukrainy Symon Petlura zawarli sojusz. Przewidywał on, że Polska pomoże władzom Ukrainy usunąć bolszewików, a następnie oba państw aa wspólnie będą broniły się przed ewentualną radziecką agresją. Na mocy tych uzgodnień rozpoczęła się polska ofensywa na Ukrainie. Polacy szybko dotarli do Kijowa. Jednak władzom ukraińskim nie udało się zdobyć poparcia ludności i stworzyć armii. W tej sytuacji bolszewicy, którzy od miesięcy przygotowywali natarcie na Polskę, przerwali front i sami podjęli ofensywę. Polscy komuniści powołali Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski i ogłosili powstanie Polskiej Republiki Rad.

BITWA WARSZAWSKA


W połowie sierpnia 1920 r. wojska bolszewickie dotarły na przedpola Warszawy. Dopiero tu Polakom udało się zatrzymać ich natarcie w bitwie warszawskiej, w której z bohaterstwem i poświęceniem walczyli żołnierze, ochotnicy i ludność cywilna. Zgrupowania Polskie prowadzone przez Wodza Naczelnego, rozerwały linię frontu wojsk bolszewickich. Armia Czerwona rozpoczęła odwrót, ponosząc kolejną klęskę w bitwie pod Niemnem.

TRAKTAT RYSKI


W marcu 1921 r. w Rydze doszło do podpisania traktatu pokojowego między ZSRR a Polską. Określał on warunki pokoju, przebieg linii granicznej, zbliżonej do granicy Polski po II rozbiorze. Do Rzeczpospolitej zostały włączone znaczne obszary zamieszkane w zdecydowanej części przez Białorusinów i Ukraińców- Nowogródczyzna, Polesie, Wołyń.
Zwycięstwo Polski oznaczało nie tylko uratowanie jej niepodległego bytu, ale także złamanie rosyjskich planów „eksportu rewolucji” do Europy Zachodniej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty