profil

CERN

poleca 85% 433 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN ( z francuskiego Centre Europēen pour la Recherche Nuclēaire) . Organizacja została powołana do badań jądrowych w roku 1953. Ośrodek badawczy jest położony w Meyrin koło Genewy ,pomiędzy Jeziorem Genewskim ,a pasmem górskim Jury ,na granicy Szwajcarii i Francji. Obecnie organizacja obejmuje ponad dwadzieścia krajów Europy. Dysponuje największym na świecie akceleratorem cząstek, działającym na zasadzie zderzeń elektronowo- pozytronowych, dzięki któremu uzyskano poważne postępy w badaniach nad fizyką cząstek elementarnych. Przyspieszają one maleńkie cząstki do prędkości zbliżonych do prędkości światła. CERN to także nauka, która szuka odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące przyrody. Co to jest materia ? Jak powstały planety, gwiazdy. CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników i około 8000 naukowców i inżynierów.
W lutym 1952 roku w Paryżu przedstawiciele kilkunastu krajów europejskich podpisali umowę o utworzeniu Rady Europejskiej Badań Jądrowych. Miała ona przygotować plan budowy oraz organizację laboratorium. Państwa założycielskie to : Dania, Belgia, Francja, Holandia, Grecja, RFN, Jugosławia, Szwajcaria, Włochy i Szwecja. Pierwszym dyrektorem CERN-u został szwajcar Felix Bloch.
W 1957 skonstruowano w CERNie pierwszy akcelerator –synchrocyklotron. Przyspieszał on cząstki energii 600 MeV. Pozwolił pierwszy raz zaobserwować rozpad pionu na elektron i neutrino. W roku 1973 w CERNie zaobserwowano prądy neutralne.
W 1976 ruszył akcelerator SPS(Super Proton Synchrotron). Pozwolił przyspieszyć protony do energii 300 GeV. Opracowano również technikę stochastycznego chłodzenia. Pozwalała ona na przyspieszenie intensywnej wiązki antyprotonów.
W 1989 ruszył akcelerator LEP (Large Electron-Positron Collider),dzięki któremu dowiedzieliśmy się, że istnieją trzy rodziny cząstek elementarnych.
Polska w CERNie
Od 1964-1991 Polska jako jedyny kraj bloku wschodniego miała w CERNie status obserwatora. Rzeczpospolita Polska stała się pełnoprawnym członkiem CERNu 1 lipca 1991.
Badania ,które odbywają się w CERNie prowadzą do rozwoju techniki. Z CERNu pochodzą różne wynalazki. Właśnie dzięki tej organizacji istnieje światowa „pajęczyna” WWW. W CERNie znajduje się największy magnes na świecie, który waży więcej niż Wieża Eiffla. W akceleratorach Laboratorium jest najlepsza próżnia pomiędzy CERNem a Księżycem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta