profil

Zanieczyszczenia

poleca 85% 145 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zanieczyszczenie chemiczne należy rozumieć jako wysoki poziom zawartości jakiejś substancji chemicznej, która negatywnie oddziałuje na środowisku naturalne. Zanieczyszczenie środowiska może być uważane za zjawisko, którego istotą jest występowanie zbyt wielkiego stężenia zasobów w niewłaściwym miejscu i czasie. Umacnia to pogląd, że zanieczyszczenie środowiska wiąże się z niewłaściwym użytkowaniem zasobów. Co może być prawidłowe dla jednego układu, dla innych może być niewłaściwe. Obserwuje się, że zanieczyszczenie wynika jedynie z działalności człowieka. Okazuje się jednak, że zjawiska naturalne przyczyniają się do powstawania szkodliwych skutków, identycznych z tymi, które spowodował człowiek.
Niektóre pierwiastki, które okazały się podstawowe dla życia, w nadmiernym stężeniu są szkodliwe. Należy zawsze pamiętać, że postać, w której dany pierwiastek występuje, określa jego przydatność dla organizmu. Wodór węgiel i azot są one bezużyteczne w swoich postaciach pierwiastkowych, natomiast są one wysoce toksyczne, jeśli połączone razem tworzą cyjanowodór (HCN). Dlatego uproszczeniem jest stwierdzenie, że niektóre pierwiastki są niezbędne, a niektóre toksyczne. Pierwiastek musi występować w postaci, która zdolna jest do oddziaływania z organizmem. Chociaż azot pierwiastkowy stanowi 80% atmosfery, nie jest on dostępny dla większości organizmów żywych i stąd nie jest ani niezbędny, ani toksyczny i nie oddziałuje z organizmami.
Wiecie już, że nie tylko człowiek powoduje skażenia środowiska, ale jednak trzeba przyznać, że nie jesteśmy bez winy. To my korzystamy z samochodów, autobusów, samolotów. To my nawozimy rośliny sztucznymi nawozami, co powoduje skażenie wód gruntowych. Powinniśmy pamiętać, że właściwie to szkodzimy sami sobie. Po o ile procesy naturalne są normalne to nic nie usprawiedliwia człowieka.

STAN ZANIECZYSZCZENIA W POLSCE

Emisja pyłów i gazów jest w Polsce bardzo duża. Na przykład w jednym tylko 1990 roku, do powietrza przedostało się ponad 5277 tysięcy ton zanieczyszczeń.
Zanieczyszczenia gazowe stanowiły 4111 tysiące ton, zanieczyszczenie pyłów zaś 1163 tysiące ton. W ostatnich latach nastąpiło korzystne ograniczenie emisji zanieczyszczeń. I tak np. w 1993 roku, emisje pyłowe były o około 70% niższe od bardzo wysokiego stanu z 1987 roku. Emisje gazowe spadły natomiast o 45% i osiągnęły poziom bliski sytuacji z 1975 roku.
Główną przyczyną nadal silnego jednak zanieczyszczenia w Polsce jest wytwarzanie 80% energii w elektrowniach opalanych węglem kamiennym i brunatnym. Zasiarczenie paliwa, przestarzałość i nieefektywność wielu elektrowni, a nierzadko brak urządzeń odsiarczających powodują, że SO , główny składnik zanieczyszczeń powstających w procesie spalania paliw stałych, dostaje się do powietrza.
Poważnymi źródłami zanieczyszczeń powietrza są – po przemyśle – gospodarka komunalna oraz rolnictwo, z których pochodzi 20 – 25% zanieczyszczeń w skali całego kraju. Pyły i gazy emitowane do powietrza pochodzą głównie z palenisk indywidualnych i kotłowni.
Powszechnym źródłem zanieczyszczeń są środki komunikacji. Silniki spalinowe wydalają wiele substancji szkodliwych dla środowiska, głównie tlenek węgla. węglowodory, tlenki azotu, sadze, dwutlenek siarki i związki ołowiu (szczególnie toksyczny czterochlorek ołowiu). Prawie 90% związków ołowiu trafia do atmosfery jako produkt spalania etyliny. Zagrożenie przez spaliny silników jest tym większe, że ich toksyczne składniki są wydalane bezpośrednio do atmosfery często na obszarach gęsto zaludnionych, gdzie zabudowa znacznie ogranicza naturalna wymianę powietrza. Nadmierna koncentracja tych substancji w określonych warunkach meteorologicznych, może prowadzić do tworzenia się trujących mgieł czyli smogu.

TERRORYZM EKOLOGICZNY
Jest planowaną i zorganizowaną działalnością skażającą środowisko przyrodnicze, mającą na celu zwrócenie na siebie uwagi publicznej oraz wywołanie szerokiego i maksymalnego zastraszenia społeczeństwa. Terroryści robią to z reguły, aby wymusić spełnienie określonych żądań lub na tle religijnym. W niektórych krajach opracowany jest system zapobiegający lub likwidujący tego rodzaju terroryzm. Dotychczas zarejestrowane ataki stają się dowodem na to, iż potrzebny jest taki system, ponieważ obecny nie sprawdza się najlepiej. Bardzo dobrym przykładem jest wąglik.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty