profil

Stosunki polsko-amerykańskie po 1989r

drukuj
satysfakcja 40 % 10 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Po 1989r stosunki polsko-amerykańskie były bardzo dobre. USA wspierało Polskę w dążeniu do obalenia komunizmu oraz wycofania wojsk ZSRR z terenów Rzeczypospolitej Polskiej. W 1989r do Polski przyjechał prezydent George Bush. Wizyta ta była symbolicznym wyrazem poparcia ze strony prezydenta USA.
George Bush po przyjeździe do Polski spotkał się z przedstawicielami komunistycznymi jak i z przywódcami Solidarności. Po 1989r stosunki polsko-amerykańskie były coraz lepsze. Polska starała się ulepszać stosunki pomiędzy państwami, regularnie odwiedzała Stany Zjednoczone, oraz USA odwiedzała Rzeczpospolitą. 6 maja 1990 roku do Polski przyjechał sekretarz stanu USA James Baker aby przekazać zaproszenie na konferencje „2+4” w sprawie granic Niemiec. Rząd amerykański przychylnie odnosił się do postulatów polskich podczas negocjacji w sprawie zjednoczenia Niemiec. Popierał również Warszawę w negocjacjach z ZSRR w sprawie wycofania wojsk radzieckich. Polska popierała politykę zagraniczną USA np. wobec Iraku po inwazji na Kuwejt. 1 września 1993r prezydent Lech Wałęsa wysłał list do sekretarza generalnego NATO z informacją, iż Polska jest zainteresowana członkostwem w NATO, co od razu nie spodobało się Moskwie. 12 marca 1999r Polska została przyjęta do NATO, co wskazywało na coraz lepsze stosunki polsko-amerykańskie. Polska była uważana za największego sprzymierzeńca Ameryki na kontynencie Europejskim. Po atakach 11 września 2001 roku na WTC w New York Polska natychmiast zaoferowała wszelką pomoc w zwalczaniu terroryzmu. W 2004r. została przeprowadzona opinia wśród ludzi na temat budowy baz i instalacji USA w Polsce. Jak wskazuje źródło „Bazy NATO i tarcza rakietowa w Polsce? Komunikat z badań CBOS, Warszawa, styczeń 2006, www.cbos.pl” we wrześniu 2004r. 60% ludzi było za wprowadzeniem do Polski specjalistycznych radarów umożliwiających kontrolę przestrzeni powietrznej w celu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, natomiast przeciw było 28 %, reszta czyli 11% nie miało zdania. Rok później spadło poparcie o 9 punktów procentowych, dając 51% poparcia dla wyprowadzenia tego typu sprzętu, dodając przy tym 6 punktów procentowych do niewprowadzania sprzętu w Polsce, dając 34% niechęci, natomiast współczynnik obojętności wzrósł o 4 punkty procentowe, dając 15 % ludzi którzy nie mieli zdania na ten temat.

Na podstawie źródła „Stosunek Polaków do innych narodów. Komunikat z badań CBOS, Warszawa, październik 2006, www.cbos.pl „ widoczna jest zmiana sympatii Polaków do Stanów Zjednoczonych. W 1993r. z 10 wybranych państw Polacy wybrali Amerykanów, których w wyniku sondażu lubią najbardziej. Sondaż przeprowadzony w 2006 roku na ten sam temat pokazał, że poziom sympatii Polaków do Amerykanów znacznie spadł. W 1993r. było to 62% ludzi, którzy biorących udział w sondażu darzyli sympatią Amerykanów, natomiast w 2006r. było już ich 49% czyli sympatia ludzi do Amerykanów, spadła o 13 punktów procentowych. Opinia polaków na temat USA spadła, prawdopodobnie dlatego, że Ameryka przestała tak ingerować w sprawy Polskie jak po obaleniu komunizmu.
Moim zdaniem Ameryka jest krajem, który po obaleniu komunizmu dużo zrobił, aby Polska wyszła z komuny, jednakże z biegiem lat ludzie zaczęli zauważać, że USA dąży do tego aby kraje sojusznicze, którym Ameryka pomogła odwdzięczyły się, co spowodowało spadek sympatii do tego kraju przez Polskę. USA dąży do tego aby cos zrobić na czyimś terytorium aby sama być bezpieczna przed powtórką z 11 września 2001 roku.


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Typ pracy