profil

Hektor - charakterystyka największego bohatera Troi.

drukuj
satysfakcja 71 % 364 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Najlepszy z Trojańskich żołnierzy. Okrzyknięty sławą. Najwaleczniejszy bohater w swojej ojczyźnie. Tak właśnie spostrzegamy człowieka, który dorównuje bogom. Nazywa się Hektor. Syn Priama i Hekabe, mąż przepięknej Andromachy. Zawsze wyróżniał się. W rodzinie był najstarszym synem, zaś na polu bitwy najlepszym.

W czasie wojny postanowił bronić Troi, swojej ojczyzny. Na walkę z dumą zakładał lśniącą oraz piękną zbroję spiżową, którą zdobył w walce z Patroklem. Na jego widok każdy czuł respekt oraz bał się jego mocy. Siła Hektora była tak wielka, iż można sądzić, że otrzymał bezcenny dar od bogów. W czasie walki z przeciwnikiem z jego twarzy, która miała wybitnie męskie rysy twarzy, promieniowała odwagą oraz potężną siłą.

Jego spojrzenie na świat było godne podziwu, zawsze szanował przeciwnika. Nigdy nie ulegał słabością, a zwłaszcza upokorzeniu. Potrafił się oddać całościowo w walce, fizycznie oraz psychicznie. Nie straszna mu była śmierć. Bez wahania mógł zginąć w obronie tego, co najważniejsze jest w jego życiu, czyli kraju, a także rodziny. Zaszczytem jest dla niego zginąć w chwale, być pokonanym przez równego sobie przeciwnika. Jak każdy wojownik pragnie swoje życie zakończyć w honorowej walce, w której obydwie strony władają taką samą mocą. Walcząc z Achillesem wiedział, co go czeka, a jednak nie zrezygnował z pojedynku. Stawił śmierci czoła. Nie każdy jest w stanie zrobić to samo. Wykazał się dużą odwagą oraz mężnością.

Uważał przeciwnika za równego sobie. Zawsze miał do niego szacunek. Zarówno przed, w czasie jak i po walce. Po zwycięskiej walce czuł się w obowiązku do zrobienia pogrzebu przeciwnikowi. Był człowiekiem otwartym, a także mądrym. Potrafił całościowo poświęcić się sprawie, której się podjął. Człowiek skazany na sukces oraz wygraną, ale jednocześnie skromny. Uważał swoje postępowanie za słuszne, jako swój obowiązek wobec ojczyzny. Nikt mu nie musiał rozkazywać, dobrze znał swoje powołanie i był z niego dumny. Nie należy do ludzi zadufanych w sobie oraz popadających w samo zachwyt.

Wszyscy czuli do niego szacunek oraz pogardę. Każdy wiedział, iż to, czego się podejmie zakończy z pozytywnym skutkiem. Lecz nie obchodziło go tylko jego osoba, ale również inni ludzie, jego przyjaciele, rodzina, a także obywatele jego ojczyzny.

Ten „system” działał w dwie strony. Mieszkańcy Troi wierzyli, iż Hektor ich obroni przez wojskiem nieprzyjaciela. Stał się on bohaterem narodowym, oporą kraju.

Hektor, bohater „Iliady”, posiada cechy rycerza w starożytności, jednakże dobrowolnie poświecił się dla dobra kraju. Dzięki takiemu gestowi z jego strony, ludzie pamiętają go do dziś poprzez powieści, ale także historię. Jego imię na zawsze zostało okrzyknięte sławą, a jego dusza będzie żyć wiecznie oraz w spokoju, ponieważ jego cel życiowy został osiągnięty. Pragnął mieć chwałę oraz szacunek w oczach ludzi. Jego postępowanie zasługuje na podziw oraz uznanie. Każdy z nas czasem się zastanawia czy jest w stanie poświęcić swoje życie dla dobra innych. Z pewnością odpowiadamy sobie tak, lecz czy nie stchórzymy jak będziemy musieli podjąć tak ważną decyzję? Niestety nie mogę odpowiedzieć na to pytanie dopóki sam nie znajdę się w takich okolicznościach i będę miał wybór. Natomiast Hektor bez wahania przyjął to co los oraz bogowie mu wyznaczyli, czyli śmierć za ojczyznę, za wszystkich ludzi, których uważał za swoją rodzinę, za ludzi mu potrzebnych oraz ważnych. Sądzę, iż każdy z nas powinien poświęcić choćby parę minut swojego życia refleksjom na ten, jak że ważny temat.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (13) Brak komentarzy
4.10.2011 (20:37)

Krótko zwięźle i na temat , już takich prac nie produkują ?! Już liliada jest krótsze :/

19.4.2011 (08:31)

dobra praca

2.4.2011 (18:27)

Praca sprawia wrazenie, jakby byla napisana na podstawie filmu, a nie ksiazki... Pelno bledow stylistycznych i jest tu uprawiane klasyczne wodolejstwo. Tragedia

Teksty kultury