profil

Udowodnij, że technizacja życia może stanowić zagrożenie dla środowiska

poleca 89% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rozwój cywilizacji przynosi nam wiele korzyści w naszym codziennym życiu, ale prowadzi także do zanieczyszczania oraz degradacji środowiska. W dużym stopniu do tego przyczynia się rolnictwo. Głównym zagrożeniem są nawozy sztuczne, które zanieczyszczają wody (eutrofizacja). Nawozy z gleby dostają się również do wód gruntowych, zanieczyszczając tym samym ujęcia wody pitnej. Szkodliwe dla środowiska jest także stosowanie ciężkich maszyn rolniczych. Produkują dużo spalin oraz ugniatają glebę, powodując jej utwardzenie i naruszenie jej naturalnej struktury.
Nie tylko rolnictwo przyczynia się do degradacji środowiska, ale także gospodarka hodowlana. Ścieki z farm zanieczyszczają w dużym stopniu wody powierzchniowe i gruntowe. Również wiele lasów zostało wykarczowanych, aby na ich miejscu pojawiły się łąki oraz pastwiska. Ograniczenie lasów ma negatywny wpływ na środowisko, gdyż te „zielone płuca Ziemi” są bardzo ważnym składnikiem w prawidłowym funkcjonowaniu ekosystemu. W lasach zachodzą podstawowe procesy biosferyczne, fotosynteza i tworzenie biomasy. Stabilizują temperaturę, wpływają na opady deszczu. Stanowią główny magazyn materiału genetycznego naszej planety. To właśnie gospodarka hodowlana w dużym stopniu przyczynia się do karczowania lasów.


Wpływ przemysłu na stan wód.
Główną przyczyną zanieczyszczenia wód są ścieki. Produkowane są głównie przez przemysł energetyczny, metalurgiczny, wydobywczy oraz chemiczny. Rozwój przemysłu powoduje ogromne zasolenie wód kopalnianych. Ścieki powstają przy wydobywaniu i uszlachetnianiu surowców, przy myciu i oczyszczaniu produktów finalnych, w przemyśle hydraulicznym oraz w trakcie chłodzenia urządzeń, destylacji i flotacji. Przedostanie się ścieków do wód powoduje zmiany we florze i faunie wód. Organizmy, które są zatruwane, wymierają.
Również wpływ na stan organizmów żyjących w wodzie mają zanieczyszczenia termiczne.

Wpływ przemysłu na stan gleb
Rozwój przemysłu powoduje przedostawanie się do gleby szkodliwych substancji. Nadmierna ilość pyłów emitowanych z zakładów produkcyjnych powoduje w ich sąsiedztwie wiele szkodliwych zmian w strukturze i właściwościach chemicznych gleb. Dwutlenek siarki wydalany do atmosfery a po utlenieniu powraca w postaci kwasu siarkowego powodując zakwaszanie gleby. Szkodliwe są również pyły siarki rodzimej. Bardzo duże zagrożenie dla środowiska stanowią emisje z hut miedzi, cynku i ołowiu, które powodują zanieczyszczenie atmosfery oraz gleby popiołem lotnym, pyłami metali ciężkich oraz gazami.
Negatywny wpływ na środowisko mają również nawozy mineralne, stosowane w zbyt dużych ilościach. Powodują wzrost ilości grzybów mających zdolność syntezy toksycznych substancji biologicznie czynnych. Dla gleb szkodliwe są również odpady przemysłowe stosowane jako nawozy wapniowe lub źródła potrzebnych mikroelementów.

Wpływ przemysłu na powietrze
Związki chemiczne wpływające na zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego:
a) tlenki azotu powstają w procesach przemysłowych, które przebiegają w wysokiej temperaturze, np.:
- proces energetyczny spalania paliw,
- proces koksowania węgla,
- proces wytopu stali.
b) dwutlenek siarki występuje w powietrzu w powietrzu w różnych postaciach. Najgroźniejsza z nich dla środowiska to kwas siarkowy (VI), który pojawia się w postaci kwaśnych opadów atmosferycznych.

Mimo wielu korzyści płynących z technizacji życia, ma ona negatywny wpływ na nasze środowisko. To właśnie człowiek jest odpowiedzialny za wszelką degradację przyrody, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie oraz życie ludzkie.

Bibliografia:
1. http://www.sciaga.pl/tekst/39644-40-wplyw_rolnictwa_i_przemyslu_na_degradacje_srodowiska _naturalnego

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty