profil

Zanieczyszczenia wód

poleca 87% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Woda jest czynnikiem warunkującym życie na Ziemi. Stanowi 71% powierzchni Ziemi, a organizmy żywe zawierają jej 60-90 procent.
Zanieczyszczenie wód jest problemem rangi światowej. Wraz ze wzrostem zaludnienia Ziemi i rozwojem przemysłu, rośnie także ilość za-nieczyszczeń. Ze względu na pochodzenie, można podzielić je na ko-munalne, przemysłowe, rolnicze oraz zanieczyszczenia z powietrza.

Zanieczyszczenia komunalne

Są to ścieki miejskie- mieszanina odpadów z gospodarstw domo-wych, fekaliów, odpadów ze szpitali, łaźni, pralni i zakładów przemysło-wych. Znaczną ich część stanowią występujące w postaci zawiesiny lub rozpuszczone związki organiczne, głównie białka, tłuszcze i węglowoda-ny. Zawierają one także detergenty, chorobotwórcze drobnoustroje, które są źródłem takich chorób, jak tyfus, cholera, dur brzuszny, choroba He-inego Mediny. Jeszcze jednym ważnym składnikiem ścieków są metale ciężkie(ołów, rtęć). Substancje te, jeśli przenikną do organizmów zwie-rzęcych, w tym organizmu ludzkiego, powodują uszkodzenia wątroby, naczyń krwionośnych, serca, układu nerwowego i kości.

Zanieczyszczenia przemysłowe

Powstają między innymi przy wydobywaniu surowców, w trakcie chłodzenia urządzeń, filtracji, destylacji i podczas wielu innych czynności wykonywanych w różnorakiej produkcji. Ich skład jest bardzo zróżnico-wany i zależny od rodzaju produkcji, np. ścieki z garbarni zawierają związki wapnia, chromu, siarczki, chlorki, związki azotu, a także tłuszcze i inne związki organiczne. Są one szkodliwe dla organizmów żywych, gdyż działają na nie, niszcząc wątrobę, przewód pokarmowy i układ krą-żenia.

Zanieczyszczenia rolnicze

Składają się na nie środki ochrony roślin, które mają na celu nisz-czenie szkodliwych organizmów, niszcząc również organizmy pożytecz-ne. Duże znaczenie mają także nawozy sztuczne, tylko częściowo wyko-rzystywane przez rośliny. Ich nadmiar spływa z wodami deszczowymi i gruntowymi do zbiorników wodnych, powodując gromadzenie się środ-ków odżywczych tylko dla pewnych gatunków roślin, co w efekcie pro-wadzi do zakłócenia równowagi ekologicznej.



Zanieczyszczenia powietrza

Zanieczyszczenia te trafiają do wód powierzchniowych i grunto-wych. Należą do nich różnego rodzaju związki chemiczne, organiczne i nieorganiczne, emitowane do atmosfery w postaci gazów i pyłów. Naj-groźniejszymi i najczęściej występującymi w powietrzu są tlenki siarki oraz tlenki azotu.
Wymienione tlenki rozpuszczając się w wodzie, tworzą opadające kwaśne deszcze. W kwaśnych deszczach czynnikami działającymi silnie korozyjnie są kwasy siarkowe i azotowe. Opadając na metale, powodują ich korozję, a w kontakcie z marmurami, powodują rozpuszczanie się ich(np. niszczenie pomników lub elewacji budynków).
Źródłem emisji tlenków siarki jest spalanie milionów ton węgla ka-miennego, zanieczyszczonego siarką.
W celu ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami przemysło-wymi, stosuje się filtry, elektrofiltry lub pochłaniacze wodne, które za-trzymują pyły oraz gazy. Inną metodą chroniącą przed emisją tlenków siarki, jest odsiarczanie węgla przed spaleniem go w piecach.
Największymi emiterami tlenków siarki są w Polsce elektrociepłow-nie i ciepłownie osiedlowe.

Oczyszczanie i uzdatnianie wody

Woda ma zdolność samooczyszczania. Drobne zanieczyszczenia zdolna jest usuwać samoczynnie. Jednak przy obecnej ilości zawartych w niej substancji szkodliwych, konieczne jest wykorzystywanie oczysz-czalni ścieków. W tym celu stosowane są: zmiękczanie wody, chlorowa-nie, napowietrzanie, ozonowanie, naświetlanie promieniowaniem ultrafio-letowym oraz działanie ultradźwiękami.
Oprócz tego, aby dostosować wodę do potrzeb odbiorcy, poddaje się ją zespołowi procesów, zwanych uzdatnianiem. Obejmują one naj-częściej:
1. Usuwanie związków organicznych
2. Usuwanie zawiesin
3. Niszczenie bakterii i wirusów
4. Usuwanie związków żelaza i manganu
5. Zmiękczanie i demineralizację wody
6. Usuwanie dwutlenku węgla i innych gazów

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty