profil

Człowiek średniowiecza.

poleca 85% 463 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Średniowiecze jest okresem w kulturze i sztuce przypadający na czasy od IV/V do XV wieku. Niektórzy traktują je jako lata zacofania w sposobie myślenia i w tworzeniu, a inni z kolei doceniają je powołując się na takich twórców jak Francis Villon czy Gall Anonim. Ludzie każdej epoki mieli swoje pragnienia i odczuwali pewne niepokoje. Jednak te zmieniały i stale zmieniają się wraz z ogólną sytuacją w kraju i na świecie, z postępem techniki, rozwojem kultury i życia duchowego danej społeczności, narodu.
Przeciętny średniowieczny człowiek był analfabetą, wykształceni byli jedynie duchowni chociaż to właśnie w tej epoce powstały pierwsze uniwersytety cieszące się wysoką renomą do dnia dzisiejszego. Teraz trudno sobie wyobrazić życie bez jakiejkolwiek wiedzy, człowiek musi być wykształcony by coś osiągnąć, żyć na przyzwoitym poziomie. Do średniowiecznego człowieka najsilniej przemawiały wizualne przekazy np. śmierć przedstawiano w formie tańca śmierci, ponieważ obraz ten więcej mówił niż słownikowe pojęcie.
Ludzie tego okresu byli wyjątkowo pobożni i religijni. Życiowym celem człowieka średniowiecznego było dążenie do doskonałości, często za wszelką cenę. Szczególny wpływ na ludzi tego okresu miał Kościół. Człowiek średniowiecza bez względu na płeć, pochodzenie czy stan majątkowy powinien kierować swe myśli ku Bogu, czyniąc wszystko na Jego chwałę. Podobnie było z zabawą, która jest nieodłamaną częścią naszego życia. Człowiek średniowieczny, chociaż chciał, nie umiał się bawić, był ograniczony w doznawaniu przyjemności, ponieważ odczuwał ciągłą presję kościoła, który potępiał wszelkie rozrywki i zabawy, uważając je za występowanie przeciw Bogu.
Rodzina, dom i uczucia? Młodzi ludzie nie mieli żadnego wpływu na wybór życiowego partnera, jakiego dokonywała reszta rodziny. Żadnego znaczenia nie miały uczucia tych młodych ludzi, tylko chęć zysku i powiększenia stanu majątkowego. Człowiek średniowieczny nie rozpaczał tak bardzo nad utratą dziecka, a jego odejście tłumaczył sobie wolą wszechmogącego Boga.
A artyści? Artyści w średniowieczu tworzyli wielkie dzieła, między innymi w dziedzinie literatury, takie jak Pieśń o Rolandzie, Legenda o Tristianie i Izoldzie, Lament świętokrzyski, czy też arcydzieło literatury polskiej Bogurodzica. Artyści w średniowieczu musieli posiadać ogromną świadomość artystyczną, jeżeli ich dzieła przetrwały do czasów dzisiejszych i nadal zachwycają czytelników. Artyści średniowieczni to musieli być wspaniali ludzie, cóż jednak po tej wspaniałości, jeżeli pozostawali oni anonimowi, nieznani i nie możemy dokładnie poznać, jakimi byli naprawdę ludźmi?

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty