profil

Streszczenie lektury "Córka Robrojka" Małgorzaty Musierowicz.

drukuj
satysfakcja 76 % 344 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Akcja książki toczy się w Poznaniu, między 12 lipca a 2 września 1996 roku. Bohaterka to Arabella - szesnastoletnia dziewczyna o bardzo romantycznym i egzotycznym imieniu, pozostającym w sprzeczności z jej zdrowym rozsądkiem i zamiłowaniem do konkretu.
Bella - jak zdrobniale nazywa ją ojciec - ma talent do nauk ścisłych i z pasją trenuje karate. Jest córką Roberta Rojka, czyli Robrojka - dawnego wielbiciela Anieli, który po latach bycia przez nią odtrącanym i pogardzanym ożenił się z flecistką. Artystka jednak wkrótce zmarła, osierocając malutką Bellę. Oszukany przez wspólnika Robrojek po plajcie firmy wraca z Łodzi do Poznania i zatrudnia się u dawnego kolegi Majchrzaka - niesympatycznego, zarozumiałego nuworysza.
Bella przenosi się do niego i szybko nawiązuje nowe ciekawe znajomości: z dziwnym synem Majchrzaków, który nie rozstaje się ze swoją kamerą i młodym sąsiadem, który toczy z nim wieczną wojnę podjazdową.
Bella dowiadując się o dawnej miłości ojca, jest zdenerwowana i nie zamierza dopuścić do ich spotkania. Przed domem Majchrzaków zaś, nieświadoma, że mieszka tu przyjaciel ze szkolnych lat, codziennie spaceruje z wózkiem Ida Borejko, zawczasu wtłaczając swemu synkowi Józinkowi do głowy wiedzę o świecie i dziwiąc się niezmiernie małomówności swego potomka.
W tej powieści śledzimy rozwijającą się miłość Natalii Borejko i Robrojka.
Po przeprowadzeniu się Roberta Rojka z córką do Poznania ani Robert, ani Bella nie mieli tam żadnych przyjaciół. Po pierwszy spotkaniu Belli z Przeszczepem (czyli Czarkiem) dziewczyna znienawidziła go. W nowym mieści nie miała żadnych przyjaciół, więc była trochę samotna. Gdy państwo Majchrzakowie zaprosili Bellę i jej ojca na herbatkę powitalną, Bella poszła do pokoju Czarka. Po krótkiej rozmowie z nim zauważyła, że mają podobne zainteresowania. W dalszej części książki dowiadujemy się, że po tamatym spotkaniu Przeszczep zaczął się podobać Belli i zaczęli się częściej spotykać. W ten sposób Bella zyskała pierwszego w tym mieście przyjaciela, a Czarek poznał nowego przyjaciela.
Także Robert po wprowadzaniu się do Poznania nie miał żadnych przyjaciół. Po pewnym czasie spotkał swoje dawne przyjaciółki ze szkoły - siostry Borejko. Dawniej często on im pomagał, więc teraz one jemu pomogły.

W czasie, gdy szukał mieszkania dla siebie i Belli one pozwoliły mieszkać im w ich domu i zapewniając im wyżywienie. Tak więc dzięki dawno zawiązanej przyjaźni teraz było mu o wiele łatwiej.
Udane, choć pracowite wakacje Belli kończą się miłą jej sercu niespodzianką w nowej szkole, w jej klasie, znalazł się również Czarek!

BOHATEROWIE

Arabella (Bella) Rojek - główna bohaterka, córka Roberta.
Robert Rojek (Robrojek) - ojciec Belli, przyjaciel Gabrysi.
Cezary Majchrzak (Przeszczep) - syn znajomego Roberta, który wynajął mu domek w ogrodzie; miłośnik uprawy róż, zakochany w Belli.
Mateusz - sąsiad Czarka.
Natalia (Nutria) Borejko - zaprzyjaźnia się z Robertem.
Gabrysia Stryba - jedna z sióstr Borejko, matka Róży, Laury i Motyla.
Ida Pałys - jedna z sióstr Borejko.
Józinek Pałys - syn Idy.
Ignacy Grzegorz (Motyl) Stryba - syn Gabrysi.
Grzegorz Stryba - mąż Gabrysi, ojciec Motyla.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy
28.3.2011 (16:33)

super książka ! a streszczenie można znaleźć na wikipedii

26.3.2011 (14:44)

to wszystko ściągnięte z wikipedii

27.2.2011 (20:04)

ale żal na wypowiedź czy na streszczenie? i ja zgadzam się z tymi uwagami sama przeczytałam 15 częśći tego

Teksty kultury