profil

"Tolerancja dziś"

poleca 85% 159 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Drodzy koledzy i koleżanki!

Na początku mojego przemówienia chcę was serdecznie powitać. Moje dzisiejsze przemówienie poruszy temat tolerancji.
Tolerancja to po grecku oznacza „cierpliwie znosić”, ale jak dobrze wiecie dziś nazywamy to zachowaniem zakładającym poszanowanie poglądów, przekonań odmiennych od naszych oraz uznanie prawa do ich głoszenia. Uważam, że jest to bardzo ważna umiejętność w kontaktach międzyludzkich, która pozwala nam na poznanie nowych rzeczy, dzięki którym możemy poznać także samego siebie. O potrzebie tolerancji mówi się wszędzie. Słyszymy niemal codziennie o nieszczęściach bezpośrednio lub pośrednio związanych z nietolerancją rasową, religijną, społeczną, kulturalną, o konfliktach i wojnach, u których podstaw tkwi między innymi brak zgody na inność drugiego człowieka. Czy tak musi być? Odpowiedź brzmi nie. Jeśli sami chcemy być tolerowani to powinniśmy się nauczyć tolerować innych, bo przecież każdy człowiek ma swoje zwyczaje i potrzeby. Nie ma ludzi, którzy we wszystkim by się zgadzali i mieli te same przyzwyczajenia. Więc co oznacza słowo „inny”? Jest to kryterium większej ilości osób, w którym ustalono pewne granice i każdy, kto się znajduje poza nimi odbiega od normy. Właściwie jest to bezsensowne, ale i konieczne. Wystarczy odpowiedzieć sobie na to pytanie: Czy mamy być tolerancyjni wobec wszystkiego? Czy powinniśmy tolerować przemoc i okrucieństwo?
Tolerancja wymaga akceptacji, otwarcia na dialog, spotkania z drugim człowiekiem. To relacja JA i TY, w którą wpisane są zaangażowanie i szacunek. Tolerancja nie wymaga przejmowania poglądów drugiego człowieka. Jest chęcią wysłuchania jego argumentów i gotowością do zmiany własnych opinii, jeśli w trakcie dialogu wydadzą się nam one błędne. Dialog z innymi zakłada otwartość, partnerstwo i wymaga, by mieć coś do powiedzenia. Nawet konflikty, które pojawiają się podczas dialogu, mogą mieć pozytywną wartość.
Inność uczy nas czegoś o świecie i o nas samych. Tolerancja może być oknem na świat i lustrem, w którym się przeglądamy. Podsumowując, pozwolę sobie przytoczyć pewną złotą myśl : 'Nie oczekuj od kogoś tolerancji, jeżeli sam nie będziesz tolerancyjny!'.
Zmieniając świat należy zacząć od siebie samego! Aby zwalczyć brak tolerancji powinno się dużo o tym mówić! Nie należy pomijać tego tematu ani uważać go za niepotrzebny!
Serdecznie dziękuję za wysłuchanie i sądzę, że bez wątpienia ktoś z was zrozumie to i stanie się otwarty dla innych ludzi.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty