profil

Ekonomia turystyki

poleca 85% 1577 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Omów istotę i cel działalności gospodarczej. Działalnością gosp. W myśl ustawy jest zarobkowa działalność budowlana handlowa Usługowa oraz poszukiwanie wydobywanie kopalin ze złórz a także działalność Zawodowa wykonywana. Podejmowanie działalności dostępnej dla różnej Osoby to swoboda działalności gosp.(prowadzenia) Wymień rodzaje rynków - ze względu na przedmiot tranzakcji Rynek: Towarów, usług, pracy, finansowy, Środków produkcji - na zasięg terytorialny Rynek: Lokalny, regionalny, narodowy, międzynarodowy(2 państwa), światowy - na wielkość transakcji Rynek: hurtowy, detaliczny - zaspokojenia potrzeb Rynek: producenta i konsumenta Opisz mechanizm rynku i czym jest cena. Działanie mechanizmu rynkowego polega na oddziaływaniu podaży, popytu i ceny. Popyt -na dobra i usługi zgłaszają na rynku konsumenci. Podaż - producenci i konsumenci dają sygnał producentom co należy produkować gdyż Takie są ich potrzeby. Cena – wartość produktu z VAT Przedstaw Popyt podaż i równowagę rynku turystycznego. Podaż-zestawienie ilości dóbr jacy producenci są gotowi sprzedawać w określonych warunkach warunkach cenie i czasie. Popyt- to zdolność chęć zakupu określ dóbr i usług przy danej cenie określonym czasie i warunkach. Równowaga rynkowa – Podaż = popyt Prawo popytu-wzrost ceny na dane dobro powoduje spadek popytu natomiast spadek Ceny wywołuje wzrost popytu jeśli inne warunki na rynku zostają bez zmian. Prawo podaży- wzrost ceny na dane dobro powoduje wzrost wielkości podaży Spadek powoduje zmiejszenie wielkości podaży. Cechy dobrego przedsiębiorcy Przedsiębiorca to osoba prowadząca działalność gospodarczą osoba fizyczna prawna Jednostka nie będąca osobą prawną. Do zadań należy inicjowanie uruchamianie i inicjowanie działalności gosp. Podawanie o uczciwej kompetencji poszanowania dobrych Inicjałów i słusznych interesów konsumentów. Scharakteryzuj metody motywowania pracowników. Motywowanie to forma zachęty stosowania w celu zwiększenia efektywności pracy a także zadowolenie pracowników. Dokonaj klasyfikacji podmiotów gospodarczych. Klasyfikacja spółek Osobowe-cywilna, jawna, partnerska, komandytowa,akcyjno-komandytowa Kapitałowa- z.o.o, akcyjna

Scharakteryzuj budżet państwa PKB
BUDŻET PAŃSTWA - plan finansowy państwa dotyczący jego dochodów i wydatków związanych z realizacją przyjętej polityki społecznej i gospodarczej. Projekt opracowuje rząd, zatwierdza sejm i senat, podpisuje prezydent.
PRODUKT KRAJOWY BRUTTO (PKB) - nowowytworzona w ciągu roku wartość globalna dóbr i usług finalnych pomniejszona o zużycie pośrednie (to co państwo wyprodukuje -> czysty zysk). PKB w Polsce (oblicza się w % w porównaniu do poprzedniego)Podział pkb odbywa się w większości poprzez budżet.
FUNKCJE BUDŻETU: &fiskalna - prowadzenie dochodów, &redystrybucyjna - zmniejszanie nadmiernych różnic w wysokościach dochodów różnych grup społecznych, &stymulacyjna - oddziaływanie dochodów i wydatków budżetu na życie gospodarcze i społeczne.

Wymień rodzaje umów w turystyce. Komisu, dostawy, o dzieło, najmu, ubezpieczenia, pożyczki, umowe Turystyczne, rachunek bankowy, Scharakteryzuj czym jest odpowiedzialność karna i cywilna Odpowiedzialność karna - powinność poniesienia przez daną osobę konsekwencji określonych w prawie karnym za konkretne przestępstwo. Odpowiedzialność cywilna - ujemne konsekwencje ponoszone przez podmioty prawa w związku z zaistnieniem zdarzeń negatywnie ocenianych przez prawo. Jest to możliwość zastosowania przymusu państwowego w postaci egzekucji majątkowej, wobec określonej osoby fizycznej lub prawnej, celem realizacji ciążącego na niej obowiązku.Odpowiedzialność najczęściej występuje w powiązaniu z długiem Czym są dyrektywy i umowy międzynarodowe. Dyrektywy- Mają charakter wiążący, zaś adresatami dyrektyw mogą być wyłącznie państwa członkowskie UE Umowy Międzynarodowe- jest obecnie najważniejszym instrumentem regulującym stosunki międzynarodowe i jednym z dwóch niekwestionowanych źródeł prawa międzynarodowego.Za umowę międzynarodową uważa się zgodne oświadczenie woli (porozumienie) co najmniej dwóch podmiotów prawa międzynarodowego (przede wszystkim: państw lub organizacji międzynarodowych . Scharakteryzuj rodzaje pełnomocnictwa- wzory Pełnomocnictwo- jednostronne oświadczenie woli osobą tzw. Mocodawcy na którego inna osoba pełnomocnik staje się upoważniona Rodzaje- ogólne, rodzajowe, szczególne Omów wybraną spółkę kapitałową Spółka z.o.o mają osobowość prawną wspólnicy nie odpowiadaję za znajomość spółki A spółka nie odpowiada za zobowiązania wspólników. Zawierana na podstawie wpisu do rejestru sądowego zawarta w formie aktu notarialnego wys. kapitału conajmiej 50 tyś. posiada zarząd radę nadzorczą lub komisje rewizyjną. czym jest spółdzielnia rodzaje spółdzielni Spółdzielnia – podmiot gospodarczy czyli osoba prawna prowadząca przedsiębiorstwo, ustanowiona na zasadach prawa spółdzielczego, odmiennego nieco od prawa spółek handlowych. Spółdzielnię na zewnątrz reprezentuje jej zarząd, a prace zarządu kontroluje rada nadzorcza.Celem istnienia spółdzielni jest prowadzenie wspólnej działalności gospodarczej w interesie zrzeszonych członków. Członkowie spółdzielni uczestniczą w pokrywaniu jej strat do wysokości zadeklarowanych udziałów i nie odpowiadają wobec wierzycieli spółdzielni za jej zobowiązania. Zysk z działalności spółdzielni nazywany jest nadwyżką bilansową i na koniec roku obrachunkowego wypłacany jest członkom spółdzielni proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów. Rodzaje- mieszkaniowa, socjalna, pracy, kasy- oszczędnościowo-kredytowe, banki omów kim jest przedsiębiorca. Przedsiębiorcą - w ujęciu prawnym podmiot prawa, który prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Typ pracy