profil

Arkusz kalkulacyjny - najważniejsze informacje

Ostatnia aktualizacja: 2022-11-09
poleca 82% 3547 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Arkusz kalkulacyjny umożliwia tworzenie dokumentów w postaci tabel, w którym umieszcza się dane oraz wykonuje się obliczenia i operacje. (np. analizy danych).

2. Budowa arkusza kalkulacyjnego.
Dokument arkusza kalkulacyjnego składa się z arkuszy. Każdy arkusz jest jedną tabelą składającą się z wierszy i z kolumn. Pojedyncze pole w miejscu przecięcia się wiersza
i kolumny to komórka.

3. Kursor arkusza - wskazuje daną komórkę obramowując ją.
Kursor tekstowy - wskazuje miejsce redagowania informacji w komórce lub pasku formuły.

4. Do komórki arkusza możesz wpisać:
- liczbę,
- tekst,
- wzór (formułę).

5. Formuła - wyrażenie (działanie) zapisane za pomocą dostępnych w arkuszu operacji i funkcji.
Pasek formuły - miejsce, w którym jest wyświetlana zawartość komórki arkusza wskazywanej przez kursor arkusza. Znajduje się w górnej części okna programu.
Adres komórki - położenie komórki w arkuszu kalkulacyjnym. Określa je ciąg liter określających kolumnę i ciąg liczb naturalnych określających wiersz.

6. Adresowanie względne - pamiętane jest położenie komórek względem komórki, w której jest zapisana formuła np. zapamiętane jest położenie A5 i B5 względem C5.
Adresowanie bezwzględne - podane w formule adresu jednej komórki tak, aby arkusz nie zapamiętywał położenia komórek. Pozwala to na podanie w formule adresu jednej komórki, np. zawierającej wartość liczbową, wspólną dla wszystkich tworzonych w arkuszu formuł.

7. Adresowanie mieszane - to adresowanie, w którym występuje odwołanie względne do kolumny i bezwzględne do wiersza lub odwrotnie: bezwzględne do kolumny i względne do wiersza.

8. Seria danych - to zakres komórek arkusza kalkulacyjnego obejmujący jeden wiersz lub jedną kolumnę, których zawartość chcemy umieścić w wykresie.

9. Rozszerzenie Microsoft Office Excel - xls.

Są to informacje z części teoretycznej na temat arkusza kalkulacyjnego. Zagadnienia te są zgodne zarówno z nowym programem nauczania informatyki, jak i starym (mam stary program nauczania, ale korzystałam z książki opracowanej na podstawie nowego pogramu nauczania ). Dostałam 6 z części teoretycznej i 6 z praktycznej, więc myślę, że tekst powyżej jest całkiem niezły. :)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty