profil

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

poleca 85% 163 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Cześnik i Rejent najważniejsi bohaterowie komedii A. Fredry pt. „Zemsta”. Tych dwóch ludzi różniło się jak ogień i woda. Każdy z nich zamieszkiwał połowę zamku.

Cześnik Raptusiewicz był starym kawalerem. Nie posiadał żadnego majątku, zarządzał tylko dobrami bratanicy Klary, którą się opiekował. Rejent Milczek prawdopodobnie wdowiec, zamożny właściciel połowy zamku wychowujący jedynie syna Wacława. Nazwiska bohaterów są znaczące i w znacznym stopniu ich charakteryzują. Maciej to właściciel tytułu dworskiego - Cześnik - którego obowiązkiem było dawniej nadzorowanie części dóbr królewskich, natomiast Milczek był rejentem, czyli odpowiednikiem dzisiejszego notariusza.

Raptusiewicz swoje plany wiązał z małżeństwem z Podstoliną, ponieważ wydawało mu się, że posiada ona spory majątek. Milczek chciał, aby z Anną Podstoliną ożenił się Wacław. Nie kierowała nim chęć zdobycia pieniędzy, lecz wyłącznie nienawiść do Cześnika.

Stryj Klary był postawny, wysoki i tęgi. Ruchy miał zamaszyste, energiczne zazwyczaj mówił głośno często przy tym pokrzykując. Jego ulubione powiedzenie to „mocium panie” Rejent znacznie różnił się wyglądem od swojego sąsiada był chudy i drobny. Ręce trzymał najczęściej złożone w modlitewnym geście. Mówił wolno i cicho. Jego najczęściej używanymi powiedzeniami były: „Serdeńko” i „Niech się dzieje wola nieba z nią się zawsze zgadzać trzeba”.

Obaj różnili się charakterem. Tak o tym fakcie wyraził się Rejent: „Cześnik Burda Ja spokojny”. Maciej był niewykształcony i niezbyt inteligentny, ale uważał się za mądrego natomiast Milczek dysponował zarówno wykształceniem jak i sprytem pisząc do sądu donos umiejętnie sfałszował zeznania mularzy. Raptusiewicz cechował się gwałtownością i porywczością. Dużo przy tym mówił. Rejent jak na kontrastową postać przystało był skryty, flegmatyczny i małomowny. Nie obce mu był też zawiść i skąpstwo. Cześnik często chwalił się żołnierską przeszłością robiąc to w zawadiacki sposób. Jego wróg udawał człowieka pobożnego, nie kierował się zasadami etyki chrześcijańskiej. Bezwzględnie wykorzystywał innych. W tym nawet swojego syna. Maciej, choć nie należał do najbogatszych chętnie przyjmował gości i dzielił się z nimi tym, co posiadał. Natomiast Milczek, choć był bogaty nie odznaczał się gościnnością.

Bohaterem, który może przypaść czytelnikom bardziej do gustu jest Maciej Raptusiewicz, ponieważ dysponuje poczuciem humoru, gadatliwością, a przez to wydaje się mniej szkodliwy w swoich działaniach. Rejent to również bardzo ciekawa postać z tej komedii. Bez niego nie było by wielu interesujących sytuacji.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty