profil

Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora

drukuj
satysfakcja 68 % 40 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Bohaterami „Troi”, jednej z najlepszych produkcji filmowych Hollywood, jest Achilles, antyczny heros oraz najdzielniejszy z trojańskich wojowników, czyli Hektor. Jeden i drugi, należą do odważnych, i mężnych rycerzy.

Achilles był synem Peleusa i nimfy Tetydy. Odporny na ciosy i ból praktycznie całkowicie na całym ciele, jednak z wrażliwym punktem, który stanowiła pięta. Posiadał muskularną postawę, średni wzrost oraz blond grzywkę, od której bił blask. Miał lazurowe oczy, o dostatecznie głębokim kolorze, który wyglądał niczym błękit morza. Charakteryzowała go porywczość i popęd. Dążenie do sławy Achilles obrał sobie jako najważniejszy cel w życiu. W filmie przedstawiony został jako pewny siebie i w pełni świadomy swej niezwykłości oraz nabytych umiejętności.

Jeśli chodzi o ujemne cechy charakteru naszego herosa to możemy zauważyć w nim lekceważenie oraz nieodpowiedni stosunek do bogów, przeciwstawianie się im i znieważanie na ciała swych przeciwników. Takie postępowania stawiają Achillesa w świetle ciemności. Lecz mimo negatywnych stron, Achilles zwracał uwagę i przyciągał wzrok. Walka o honor, niezależność, a także nieposłuszeństwo to kilka z jego wielu enigmatycznych atrybutów.

Hektor, jako syn Priama, uważany jest za ówczesnego najwybitniejszego bohatera Troi, który wręcz dorównywał bogom. Umięśnione ciało oraz brunatne oczy z czarnymi włosami przypominają Parysa, jego młodszego brata. Hektor był człowiekiem odważnym, zawsze walczącym za ojczyznę. Nie bał się wyzwań, stawiał czoło śmierci. Dzięki sile, jaką otrzymał od bogów, wydawał się najlepszym na polu bitwy. Każdego walczącego traktował jako równego sobie. Przeciwników obdarzał szacunkiem i jednocześnie odnosił sukcesy. W takich sytuacjach imponował skromnością oraz prostotą. Ludzie twierdzili, iż postawa najstarszego syna Priama zasługuje na uznanie. Taki też zachwyt Hektor spotykał w oczach swych poddanych, którzy podziwiali go. Bronił wiary oraz rodziny, którą uważał za najważniejszą. Ponadto wolał spędzać czas z najbliższymi w spokoju i ciszy. Wielokrotnie wykazywał się braterską miłością oraz honorem.

Pierwszą zasadniczą różnicą pomiędzy Hektorem a Achillesem jest to, że ten pierwszy był zwykłym człowiekiem. Achilles zaś to pół bóg o darze niepokonanej siły. Jednakże jeden, jak i drugi uchodzili za rycerzy wielkiej chwały.

Każdy z nich odczuwał pewną odpowiedzialność w stosunku do danej osoby. W przypadku Hektora było takich ludzi kilkoro, m.in.: Parys i żona. Natomiast w sprawie Achillesa można by orzec, iż pewne zobowiązanie odczuwał jedynie w stosunku do swojego kuzyna, Patroklesa. Lecz najbardziej zaangażowany czuł się w odniesieniu do Bryzeidy, czego przykładem może być jej uwolnienie przed atakiem na Troję.

Hektor symbolizuje spokój i opanowanie, przebywanie z najukochańszym synkiem oraz wierną żoną w towarzystwie mądrego ojca i niedojrzałego brata. Z kolei Achilles to symbol dynamizmu i spontaniczności. Człowieka podobnego do niego określamy jako odrębnego od reszty, niezawisłego, z wielkimi marzeniami o niesłychanej sławie.

Porównanie tych dwóch osobliwości jest rzeczą trudną. Albowiem z początku wydają się sobie zupełnie dalecy, różni. Jednak po bliższym zapoznaniu okazuje się, iż jest kilka cech, które łączą Achillesa i Hektora. Ich atrybuty, zachowania, walki i moce czynią z nich realnych i wciąż interesujących dla czytelników „Iliady”.

Moim zdaniem Hektor stanowi przykład szlachetności i dobroci. Tylko co z Achillesem, który mimo swych błędów przecież potrafił wykazać się człowieczeństwem? On, zarówno jak i Hektor, wyznaczają dwa odmienne charaktery, które być może nie są równie wspaniałe bądź idealne. Należy stwierdzić, że ci bohaterowie mimo tak wielu odmiennych poglądów i życiowych wartości, byli dobrymi postaciami fikcyjnymi, idealnymi do dyskusji.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
3.11.2011 (17:02)

wydaje mi się, że nie powinno być tam napisane " ujemne cechy " lecz " negatywne cechy " aczkolwiek mogę się mylić.