profil

Streszczenie "Króla Edypa".

drukuj
satysfakcja 75 % 508 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Akcja rozpoczyna się gdy Edyp spogląda na Teby. Podwładni cierpią i modlą się do bogów. Dzieci umierają przy porodach, bydło zdycha - ludność sądzi, iż jest to zaraza zesłana przez bogów.
Edyp rozpoczyna rozmowę z kapłanem, ten zaś radzi mu aby zrobił coś z tą sprawą, gdyż właśnie jego ludzie mają za zbawiciela. (W przeszłości Edyp wyzwolił ich od Sfinksa) Kapłan radzi, by działał sprawnie a jednocześnie rozważnie. Kapłan prosi króla o ratunek.
Edyp stwierdza, że jest w najgorszym położeniu, gdyż nie dość, że musi się martwić o siebie to jeszcze ma na głowie poddanych. Dodaje, że współczuje ludziom, a także że siedzi po nocach i rozmyśla nad tym jak obronić lud przed złem.
Wspomina, że wysłał Kreona do Pytii ( wróżbitki ) i zastanawia się dlaczego jeszcze nie powrócilł.
Kapłan słyszy okrzyki sygnalizujące powrót Kreona. Edyp słysząc je, modli się o to by Kreon wrócił z dobrymi nowinami.

Kreon ogłasza, że ma dobre wieści. Mówi, że trzeba odnaleźć, zabić lub wygnać człowieka, który zabił Laiosa (Laios był królem Teb, przed Edypem).Okazuje się, że Laios wyjeżdżając gdzieś, już nigdy więcej nie powrócił do swojego kraju. Nie było żadnych świadków morderstwa, gdyż albo zginęli albo uciekli przestraszeni, banda zbójów była bardzo liczna. Bogowie mścili się za to, że nikt nie pomścił śmierci Laiosa, gdyż sprawa ze Sfinksem w owym czasie była ważniejsza.
Edyp postanawia rozwikłać tę zagadkę i pomścić śmierć króla, twierdzi że ktoś może także podnieść na niego rękę, więc zamierza zająć się tą sprawą.
Po tym mówi, żeby ludzie już zostawili go samego.

Chór wstępuje na scenę, prosi o pomoc bogów Teb (Fabosa, Artemidę i Atenę). Podsumowuje sytuację w Tebach. Powtarzają się słowa: ludzie, matki, noworodki umierają, na ulicach leżą trupy i nikt po nich nawet nie płacze. Jedynie stare kobiety płaczą. Chór prosi Zeusa o pomoc gdyż nastała istna 'dżuma' w mieście.

Wracamy do Edypa, tym razem mówi on o wyroku jaki wyda na zabójcę króla. Stwierdza, że daruje tej osobie życie, ale skaże ją na wygnanie. Zachęca nagrodami by osoby które coś wiedzą podzieliły się informacjami na temat śmierci króla. Podsumowuje, że jest też inna opcja - np. ludzie będą milczeć - mówi, że zaznają oni pogardy, cierpienia i braku szacunku.
Edyp mówi o sobie jak o spadkobiercy Laiosa. Postąpi w tej sytuacji tak jakby Laios był jego rodzicem i pomści jego śmierć.

Po chwili Edyp spotyka się z Tyrezjaszem (wróżbitą) i pyta go o radę w tej sprawie. Tyrezjasz nie chce nic powiedzieć, gdyż twierdzi iż musiałby wyjawić złe informacje o Edypie. Edyp zaczyna więc podejrzewać, że Tyrezjasz ma jakiś ukryty cel w tym by Edyp się o niczym nie dowiedział. Podejrzewa więc Tyrezjasza o zabicie Laiosa.
Tyrezjasz wyjawia, że to Edyp jest zbójcą Laiosa.

Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
24.10.2011 (16:30)

Nawet ok tylko powtarzały sie:Edyp.Edypowi,Kreon itp i za dlugie troszke:/

9.10.2011 (19:09)

Streszczenie się przydało :) Dzięki

Teksty kultury