profil

Rozprawka o szkodliwości telewizji

poleca 85% 785 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Telewizja to jednookie monstrum pożerające czas i aktywność – twierdzą jedni. Dla innych to najlepsze źródło rozrywki i informacji. A jaki jest twój pogląd?
Na powstanie telewizji złożyło się wiele wynalazków. Proces ten rozpoczął się już w XIX w, ale dopiero na początku XX stulecia zaczęto nadawać eksperymentalne programy telewizyjne. Dziś tzw. jedenasta muza jest nieodłącznym elementem cywilizowanego świata.
Czy jednak telewizja nie zabiera nam za dużo bezcennego czasu i energii, a może jest najlepszym źródłem informacji i rozrywki?
Oglądanie programów z pewnością zabiera mnóstwo czasu. Jeżeli będziemy tylko bezmyślnie zmieniać kanały, to jest to czas bezpowrotnie stracony. Nie wykorzystamy go już na spotkania z przyjaciółmi, rozmowę z rodzicami, zadania domowe. To nie znaczy jednak, że telewizja jest zła – dostępna oferta programów o przeróżnej tematyce może zapewnić świetną zabawę, rozrywkę i poszerzyć zakres wiadomości.
Długotrwałe oglądanie telewizji zwykle prowadzi do uzależnienia. Wtedy traci się kontakt z rzeczywistością, inaczej interpretuje otaczający świat. Także przyjaźnie są wystawiane na poważne próby, bo nie ma się czasu na spotkania z kolegami. Nauka i szkoła przestają być ważne, rodzina i wszystko inne odchodzi na drugi plan. Najważniejszą wartością – niemalże bożkiem, staje się telewizja, która zaczyna nami rządzić, dostosowujemy całe swoje życie do niej, jesteśmy jak zahipnotyzowani.
Wielogodzinne siedzenie przed telewizorem w nieodpowiedniej odległości od ekranu i w złej pozycji prowadzi do wad postawy i wzroku. Często oglądamy bezmyślne kreskówki lub inne niepożyteczne programy z nudów, a wtedy ciągle się wiercimy, nie możemy znaleźć dla siebie miejsca i wykrzywiamy kręgosłup w coraz to dziwniejsze figury, które nie służą naszej postawie (skrzywienia u osób w młodym wieku).
Dzisiaj wiele programów dla dzieci przepełnia przemoc. Tak młode osoby nie mają jeszcze pojęcia o tym co dobre i złe, a jak kreskówka im się podoba, to uznają to za coś fajnego i wartego naśladowania, uczą się złych nawyków oraz wulgaryzmów.
Telewizja jest jakby przeciwieństwem książek – one pobudzają wyobraźnię, prowokują szare komórki, a w telewizorze wyświetla nam się gotowy obraz wszystkiego – nie potrzebujemy wymyślać jak wygląda bohater, co dokładnie robi, bo to widzimy. Mimo to warto oglądać ekranizacje lektur, zobaczyć jak zinterpretowali ją inni ludzie – reżyser, scenarzysta. Ważne jest jednak, aby nie opierać się tylko na filmie podczas omawiania lektur, gdyż nie wszystkie detale się pokrywają, a w ekranizacji działała też pomysłowość autora.
Mnóstwo czasu zabierają nam przerwy na reklamy. Korporacje zarządzające stacją utrzymują się głównie z opłat za emitowane reklamy. Dochodzi jednak do absurdów – powtarzane są one nawet trzy razy w ciągu jednej przerwy. Odcinek serialu trwający 20 minut jest wtedy przedłużany o kolejne pięć lub dziesięć. Podczas jednej przerwy i tak nie jesteśmy w stanie wykonać jakieś pożytecznej czynności (np. wziąć prysznic), więc bezużytecznie patrzymy na oferty nowych produktów. Jest jednak sposób, by nie czekać tak długo: można nagrać to, co chcemy obejrzeć i szybko przewinąć niechciane informacje. Minusem tego jest oczywiście konieczność posiadania video i taśm.
Większość wiadomości w serwisach informacyjnych mówi o przestępstwach, kataklizmach i ludzkich nieszczęściach, co w dzisiejszych czasach, kiedy ludzie raczej nie są pozytywnie nastawieni do życia, napawa jeszcze większym pesymizmem. Także informacje o skandalach politycznych żenują i pozostawiają niesmak.
Maniak telewizyjny prowadzi siedzący tryb życia, nie jest aktywny, nie uprawia sportu, który często widzi na szklanym ekranie. Mimo to są przecież programy z instrukcjami ćwiczeń, kanały promujące zdrowy, aktywny tryb życia, ekologiczną żywność, zamiast bezsensownego objadania się fast foodami, chipsami i picia lodowatej coli, co często robimy, oglądając telewizję.
Warto też wspomnieć, że telewizor, jak każde urządzenie elektryczne jest pożeraczem prądu, za który również trzeba płacić.
Nieraz frustrujące jest również wyidealizowanie gwiazd filmowych. Efekty specjalne i praca kaskaderów – to główny sukces filmów akcji, ale przyćmiewa to uśmiechnięta buzia aktora, upiększona za pomocą drogich kosmetyków. To jest niedocenianie kaskaderów ani informatyków, pracujących nad komputerową obróbką filmu. Tymczasem młode dziewczyny torturują swój organizm dietami i głodówkami, by wyglądać jak Julia Roberts lub ktoś chudszy, a chłopacy zamęczają się na siłowni, żeby mieć muskuły jak Bond. „Kiedyś sławę osiągali ludzie wielkiego formatu, dziś małego ekranu.”(Andrzej Majewski)
Telewizja ma również mnóstwo zalet i dlatego jest dziś tak popularna. W małych miejscowościach, gdzie nie ma dostępu do żadnych innych źródeł informacji, jest oknem na świat. Wieczorem całe rodziny siadają przed telewizorem i z ciekawością oczekują na wiadomości o wydarzeniach minionego dnia. Realia przedstawiane w telewizji są dla nich niejednokrotnie wzorem wysoko rozwiniętej cywilizacji, techniki i postępowania obecnych VIPów.
Imponująca jest również różnorodność kanałów tematycznych: przyrodnicze Animal Planet i Discovery World, Mini Mini, Disney Channel, Cartoon Network i Jetix dla dzieci oraz młodzieży, informacyjne TVN24, CNN i BBC, sportowe Eurosport, TVN Turbo i Polsat Sport, muzyczne Viva i MTV, Kino Polska, Ale Kino, HBO - filmowe z najlepszymi hitami Hollywood - gdy w pobliżu nie ma kina, z poradami o stylu i nie tylko – TVN Style oraz TVN Meteo z prognozami pogody. Dzięki tak bogatej ofercie każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Relacje na żywo z całego świata są zazwyczaj emitowane 24 godziny na dobę, co umożliwia dostęp do informacji o każdej porze.
W telewizji możemy zobaczyć filmy o miejscach, osobach, wydarzeniach, przyrodzie i wynalazkach, o których w inny sposób byśmy się nie dowiedzieli.
Należy również wspomnieć, że występy kabaretów, koncerty i talk-showy to idealny sposób na odprężenie po męczącym dniu. „W domu jesteś królem. Telewizja to błazen. Jeśli cię nie bawi, bierzesz do ręki pilota i odcinasz mu głowę.” – jak trafnie stwierdził Walter Murch.
Telewizja ułatwia nam też naukę języków obcych. Są już specjalne programy dla młodych widzów, dzięki którym poznają pierwsze słówka po angielsku. Również oglądając kanały z innych krajów można się osłuchać z mową potoczną, używaną w programach dla tamtejszej młodzieży, poznać zagraniczne gwiazdy, a próba zrozumienia szybkiej mowy prezentera to świetne ćwiczenie.
Także teleturniej mają rolę edukacyjną. Na pewno zapamiętamy chociaż kilka odpowiedzi na zadane graczom pytania. Są to nieraz przydatne w życiu ciekawostki. Później można zabłysnąć dodatkową wiedzą.
Warto wspomnieć też o kanałach religijnych takich jak telewizja TRWAM. Ludzie starsi, niedołężni lub chorzy, którzy nie mogą pójść w niedzielę na Mszę Świętą, oglądają jej transmisję w domu. Taka sama sytuacja jest w wypadku ważnych nabożeństw świątecznych, nocnych czuwań i uroczystości kościelnych w innym mieście lub kraju.
Istotną funkcją telewizji jest też możliwość istnienia gazet z programem telewizyjnym takich jak „TeleTydzień” i ich duża popularność.
Poza tym, w ostateczności, „Telewizja jest jedynym środkiem nasennym podawanym do oczu.”, jak określił to Vittorio de Sica.
Jak każdy wynalazek człowieka, telewizja ma swoje wady i zalety. Są ludzie, którzy świadomie rezygnują z posiadania odbiornika telewizyjnego, gdyż nie dostrzegają jej pozytywnych cech. Jednak takich osób jest coraz mniej. Telewizja osiągnęła swój wielki sukces dzięki uniwersalności i różnorodności jej kanałów. Mimo czasu i aktywności, jakie nam odbiera daje nam odprężenie, wiedzę i niezbędne informacje o świecie. Trzeba tylko trochę wysilić umysł, by dobrze wykorzystać jej ofertę.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 6 minut