profil

Giełda towarowa, aukcje, przetargi, targi

poleca 85% 108 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

*GIELDA TOWAROWA- jest instytucja runku formalnego. Na którym w określonym miejscu i czasie dochodzi do porównania popytu i podaży oraz sprzedaży i kupna określonych towarow masowych. *giełda może być prowadzona tylko i wyłącznie przez spółkę akcyjną. Stronami transakcji mogą być wyłącznie członkowie giełdy, którymi sa towarowe domy maklerskie. Centralnym miejscem giełdy jest sala sesyjna, w której mieści się biuro zleceń.
*Typy transakcji na giełdzie : rzeczywiste – celem ich jest przeniesienie prawa własności towaru ze sprzedawcy na nabywcę w zamian za ekwiwalent pieniężny. (zapłata może być: kasowa, natychmiastowa, sukcesywna, terminowa) nierzeczywiste – tzw: przyszłościowe. Mogą mieć charakter : zabezpieczeniowy , spekulacyjny. * transakcje na giełdzie zawierane sa za pośrednictwem maklerów giełdowych pracujących w biurach maklerskich . zawieranie transakcji na giełdzie poprzedzone jest : - publicznym ogłoszeniem otrzymanych ofert , - publicznym przeprowadzeniem przetargu. *AUKCJA– to instytucja dzięki której w określonym miejscu i czasie odbywa publiczna sprzedaż w formie licytacji. *aukcje mogą być: stałe-organizowane cyklicznie , doraźne – organizowane w miarę potrzeb. *transakcje na aukcji zawiera się porzez publiczna licytacje, która gwarantuje zachowanie identycznych warunkow ale wszystkich uczestników (wolna konkurencja). *cechy aukcji: ułatwia zawieranie transakcji, uniezależnia producenta, umożliwia dużą konkurencje, jest wygodna forma obsługi, zapewnia świadczenie usług związanych z uszkodzeniem towaru.
*PRZETARG– to zaproszenie do zwarcia transakcji, skierowanym przez organizatora do nieograniczonej liczby potencjalnych kontrahentów. Wyboru kontrahentów dokonuje się poprzez ogłoszenie przetargu. W drodze przetargu nasteruje publiczny zakup lub sprzedaż na najkorzystniejszych warunkach . *szczegółowy tryb przeprowadzania przetargow zawarty jest w ustawie z 10 czerwca 1994r o zamówieniach publicznych dotycza one robót budowlanych, dostaw, lub w całości srodkow publicznych. *ustawa ta obejmuje 3 rodzaje przetargów; nieograniczony- cechy : uczestnikami sa osoby zainteresowane, - jest obowiązkowy gdy wartość zamowienia przekracza 200.000€. , - w trakcie przetargu dokonuje się wyboru najkorzystniejszej oferty. – ograniczony – gdy wartość jest mniejsza niż 200.000€ , - dwustopniowy – I etap: dostawcy składają oferty wstępne , II etap ; kierowany jest do wybranych dostawców wybór odbywa się przez negocjacje.
*TARGI – sa instytucja na której periodycznie wystawia się eksponaty lub towary dajace przegada produkcji z różnych dziedzin umożliwia się zawieranie transakcji handlowych.
*targi realizuja 2 podstawowe funkcje ekonomiczne: -handlowa, - informacyjna
*targi lokalne – gromadza produkcje miejscowa po której zakup przybywają zainteresowani ze stosunkowo bliskich okolic. *Wystawy gospodarcze – charakteryzuja się tym , ze sa na nich zawierane transakcje handlowe wystawy dzieli się na : branżowe , -specjalistyczne

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty