profil

Bezkręgowce

Ostatnia aktualizacja: 2022-02-01
poleca 85% 1707 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ciało zwierząt bezkręgowych okrywa tkanka nabłonkowa, która zbudowana jest z nabłonka jednowarstwowego. Nabłonek może wytwarzać różne wydzieliny np. w postaci związków chemicznych, tworząc oskórek lub śluz.

Tkanka nabłonkowa
- chroni organizm przed szkodliwymi czynnikami środowiska
- umożliwia wymianę gazową
- pełni funkcje wydzielnicze
- bierze udział w lokomocji
- u niektórych pasożytów umożliwia pobieranie substancji odżywczych

Pokrycia ciała bezkręgowców


Ameba - cienka naga błona komórkowa

Stułbia i Chełbia - wodne organizmy tkankowe, pokrywa je warstwa komórek o charakterze nabłonka, pełni funkcję ochronną. W niej głównie na ramionach występują komórki parzydełkowe.

Dżdżownica - cienki skórek wydzielany przez komórki nabłonkowe wraz warstwa śluzu, chroni je przed wyschnięciem. Śluz zmniejsza tarcie przy poruszaniu się oraz chroni organizm przed uszkodzeniami. Skórek, nabłonek i mięśnie tworzą wór powłokowy. Komórki nabłonka wytwarzają szczecinki, które pomagają przy poruszaniu się.

Stawonogi - na zewnątrz ciało okrywa chitynowy skórek, pod nim znajduje się jednowarstwowy nabłonek. Oskórek ma złożoną strukturę, jest wysycony solami wapnia, daje mu twardość, sztywność i wytrzymałość. W miejscach połączeń stawowych jest cienki i elastyczny. Stanowi od szkielet zewnętrzny, chroni narządy, jest miejscem przyczepu mięśni. Jednocześnie ogranicza wzrost organizmu. Oskórek co jakiś czas jest zrzucany, a potem powstaje nowy - linienie. Do stwardnienia nowego oskórka organizm rośnie.

Mięczaki - pokrywa jednowarstwowy nabłonek, w którym znajdują się liczne gruczoły śluzowe. Wiele mięczaków produkuje wydzielinę budującą muszlę.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta