profil

Analiza i interpretacja obrazu Paula Gauguina "Skąd pochodzimy? Czym jesteśmy? Dokąd idziemy?"

poleca 85% 209 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Styl Gauguina odznacza się poetyckim symbolizmem, płaskimi nasyconymi plamami barwnymi, uproszczeniem form, wyrazistym konturem. Malarstwo Paula Gauguina wywarło ogromny wpływ na sztukę współczesną.
Obraz pt. "Skąd pochodzimy? Czym jesteśmy? Dokąd idziemy?" został namalowany w 1887 roku. Dzieło nawiązuje do odwiecznie zadawanych przez zwykłych ludzi jak i filozofów pytań. Na reprodukcji zauważamy przedstawicieli różnych ras, którzy znajdują się w ogrodzie, co symbolizować może spokój, tajemniczość i narodzin. Od razu zauważamy, że nie jest to chrześcijański ogród-Eden, tylko ogród pogański. W centralnym miejscu obrazu namalowany został posąg bóstwa. Ludzie są spokojni, nie widać na ich twarzach zatroskania. Wraz z nimi umieszczono zwierzęta. Przedstawione zostały wszystkie etapy rozwoju człowieka, od okresu niemowlęcego po starość. Dziecko symbolizuje niewinność i czystość, a starość mądrość życiową i wewnętrzny spokój. Fabuła obrazu jest skomplikowana. Przecież nikt z nas jednoznacznie nie może powiedzieć, skąd pochodzimy, czym jesteśmy, dokąd idziemy. Istnieje kilka hipotez, a nawet kilkaset hipotez na ten temat, ale czy na pewno są one trafne? Wg jednej człowiek rodzi się, by umrzeć. W lewym dolnym rogu namalowany został starszy człowiek, który wygląda jakby zastanawiał się nad czymś. Możliwe, że nad swoim życiem. Możliwe także, że nad zaistniałą sytuacją. Gdy uważnie przyjrzymy się reprodukcji zauważamy, że w oddali na trawie pasie się dzika zwierzyna. Zwierzęta symbolizują przyjaźń, bezpieczeństwo jak i ochronę.
Kompozycja obrazu jest otwarta, ponieważ możemy wyobrazić sobie dalsze rozwinięcie dzieła. Zwarta kompozycja uświadamia nam, że każdy przedstawiony element obrazu ma swoje miejsce i nie jest przypadkowe. Tak samo jest w naszym życiu. W górnych rogach obrazu zauważamy symetryczne dwa żółte pola. Na jednym tytuł został napisany w języku łacińskim. Kolorystyka ciemna, poważna, stonowana. Kontrast wzmacnia znaczenie obrazu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta