profil

Konspekt zajęć wychowawczych aktywną metodą prowadzenia zajęć

poleca 85% 290 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

TEMAT: Poznajemy miasto, w którym się uczymy – znane osoby, historia, miejsca historyczne.

Miejsce zajęć: zajęcia „terenowe” – wycieczka po Żelechowie oraz okolicach.
Prowadzący: Agnieszka Osińska
Uczestnicy: 12-sto osobowa grupa wychowanków
Czas zajęć: około120 min.

Cele
- Wychowawczy: Rozbudzanie patriotyzmu lokalnego, przypomnienie lub odwoływanie się do uczuć i postaw patriotycznych, zasady zachowania się w miejscach Pamięci Narodowej, Świętych, tolerancja dla innych kultur, wyznań,
- Kształcący: kształcenie odczuć przynależności regionalnej, narodowej, internackiej, klasowej, rodzinnej.
„my też tworzymy historię swoim postępowaniem, działalnością..” dlatego starajmy się, aby po nas zostały jak najlepsze wspomnienia… uczenie odpowiedzialności za własny los, za rodzinę, społeczność lokalną, zbiorowość narodową, dbałości o własną kulturę, o jej nowoczesność i otwartość, co w dobie globalizacji jest przejawem patriotyzmu.
Metody: Pogadanka, obserwacja, dedukcja-wnioskowanie

TOK ZAJĘĆ:
1. Zebranie grupy przed internatem, sprawdzenie obecności.
2. Podanie trasy wycieczki, wymarsz.
3. Opowiadanie historii Żelechowa w trakcie wycieczki, wplatanie ciekawostek z nią związanych, historii sławnych Polakach mieszkających w Żelechowie, m.in. Ciołka, Lelewela, Traugutta, I. Wyssogoty Zakrzewskiego, krótkiej historii powstania i działalności Naszej Szkoły.
Trasa wycieczki:
- wyruszenie sprzed Internatu – zwrócenie uwagi na naturalne tereny, łąki /kwitną akurat jaskry/, w dalszej perspektywie stawy
- Cmentarz Parafialny: grób Ordęgów czyli kaplica, grób I. W. Zakrzewskiego – patrona Naszej Szkoły, groby Nieznanego Żołnierza, zabytkowe pomniki/nagrobki/ z piaskowca.
Ignacy Wyssogota Zakrzewski herbu Wyssogota (ur. 1745, zm. 15 lutego 1802) – pierwszy prezydent Warszawy.
Posłował z Poznania na Sejm Czteroletni. W 1791 był współzałożyciem Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej. W 1792 został na krótko prezydentem Warszawy, lecz wkrótce Targowica pozbawiła go tej funkcji. W kwietniu 1794 po wypędzeniu Rosjan ze stolicy w wyniku insurekcji warszawskiej objął ponownie prezydenturę. 17 kwietnia stanął na czele Rady Zastępczej Tymczasowej. Wszedł następnie do Rady Najwyższej Narodowej jako szef jej Wydziału Żywności. Po upadku powstania został uwięziony w Sankt Petersburgu, uwolniony w 1796. Resztę życia spędził w swoim majątku w Żelechowie, gdzie został także pochowany
- Organistówka
- Kościół, a w nim zwrócenie uwagi na tablice pamiątkowe poświęcone fundatorom, dziękczynne, upamiętniające wydarzenia historyczne w Parafii.
- Zabytkowy Ratusz na Rynku /pręgierz/
- przejście starymi ulicami: Chłopickiego do Cmentarza Żydowskiego – ich udział w Historii miasta, powrót do ulicy Traugutta/stary internat/, Kamień upamiętniający Walki Wyzwoleńcze, następnie Pudły /zabytkowe domy/, przejście obok Parku XX-lecia – miejsca po Żydowskiej Synagodze, łaźni, Aleją Wojska polskiego obok Remizy strażackiej, pomnika Konstytucji III Maja, Kamienicy „dwójka”, „Ochronki” – drewnianego zabytkowego dworku, obok „Źródełka”, ulicą Szkolną do Zespołu Pałacowego/historia budynku/,
Pałac w Żelechowie to klasycystyczny budynek pochodzący z końca XVIII wieku znajdujący się w parku krajobrazowym przy ulicy Piłsudskiego. Główne wejście prowadzi do przedsionka, który łączy wszystkie części pałacu: m.in. znajdującą się tuż za nim klatką schodową, dalej salon i ulokowaną z tyłu lewego skrzydła salę balową. Wysokość tych pomieszczeń jest na tyle duża, że w prawym skrzydle zmieściły się dwie kondygnacje pomieszczeń mieszczących pokoje dla służby i kuchnię. Na piętrze znajdują się dwa duże pomieszczenia rozdzielone korytarzem i dwa strychy. Obecnie budynek przechodzi remont. Szczególnie wydarzenia II wojny światowej przyczyniły się do ogołocenia pałacu, do tej pory pozostało tam kilka pieców kaflowych i część ornamentów wnętrz z motywami sfinksów.
Otoczenie
Tuż obok znajduje się oficyna, ustawiona równolegle do osi pałacu, wybudowana w drugiej połowie XVIII wieku i przebudowana w pierwszej połowie XIX. Zespół budynków otoczony jest przez park o powierzchni 7,8 hektara, w którym znajduje się kilka pomników przyrody. Na północ od pałacu położone są dwa stawy o różnych poziomach lustra wody, na jednym z nich usypana została wysepka, która pierwotnie połączona była z resztą parku kładką. Dawniej w skład kompleksu wchodził także sad ulokowany na terenie dzisiejszego boiska, warsztatów i domów mieszkalnych. Za parkiem w głąb pól wychodziła aleja obsadzona grabami, zniszczona przez utworzenie w tym miejscu, przez wojska radzieckie, lotniska. Park otoczony był przez zabudowania folwarczne, w okresie PRL należące do Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Żelechowie.
Historia
Budowę pałacu rozpoczęto w 1762 roku z funduszy Jerzego Lubomirskiego. Wdowa po Lubomirskim, Joanna, dziesięć lat później zamieniła majątek żelechowski na ziemię na Podolu. Nowym właścicielem majątku został Fabian Sebastian Roman, nie doprowadził on jednak budowy do końca, z powodu hulaszczego trybu życia. Dopiero kiedy Ignacy Wyssogota Zakrzewski w 1792 roku przejął majątek w dwa lata dokończył budowę. W pierwszej ćwierci XIX wieku pałac przeszedł na krótko w ręce rodziny Danglów. Kolejnym właścicielem został Jan Ordęga, dokonał on przebudowy pałacu w 1838 roku, i urządził park w stylu angielskim. Ordęgowie przyczynili się także znacznie do wyposażenia i ozdobienia budynku. Pozostawali oni właścicielami majątku, aż do II wojny światowej, jednak w okresie międzywojennym w pałacu mieszkała rodzina Szustrów.
Wojska radzieckie po wkroczeniu do Żelechowa zdemolowały i ograbiły pałac, później budynek wraz z całym majątkiem znacjonalizowano. W okresie PRL i latach 90. pałac służył jako szkoła, później internat. Odbywały się tam także zajęcia z wychowania fizycznego. W 1960 roku pałac wraz z parkiem wpisano na listę zabytków. W 2006 roku budynek ponownie znalazł się w prywatnych rękach. Ma się to wiązać z przeprowadzeniem jego remontu.
Ciekawostki
• W pałacu odbyło się wesele Romualda Traugutta z Anną Pikiel. Doszło do tego ponieważ Traugutt miał dobre kontakty z Janem Ordęgą.
• Jan Ordęga utworzył w parku różne symbole wolnomularskie, co miało świadczyć o tym, że był masonem.
• W pałacu znajdowała się także tablica poświęcona pamięci Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego, wmurowana z okazji 700-lecia Warszawy przez Turystyczny Klub Motorowy PTTK z Warszawy. Została skradziona w 2006 roku.
- ulicą Piłsudskiego obok starego żeńskiego internatu, Gminy do Szkoły i Internatu – naprzeciwko zabytkowe kamienice; Bank, P. Budzyńscy, Notariat.
4. Zakończenie wycieczki, sprawdzenie listy obecności.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut