profil

Przyczyny i zagrożenia jakie niesie dziura ozonowa

Ostatnia aktualizacja: 2021-11-21
poleca 85% 1252 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ozon stratosferyczny pochłania część promieniowania ultrafioletowego, które dociera do Ziemi ze Słońca. Niektóre rodzaje tego promieniowania są szkodliwe dla organizmów żywych - uszkadzają komórki, występują wtedy oparzenia, lub może uszkadzać materiał genetyczny komórek, a także wywołać zmiany nowotworowe np. czerniak złośliwy. Organizm broniąc się przed ultrafioletem wytwarza barwnik zwany melaniną, który pochłania promieniowanie w warstwie skóry, co powoduje jej ciemnienie.

Głównym źródłem dziury ozonowej jest człowiek. Problem ten pojawił się gdy zaczęto używać freonów (związki m.in. fluoropochodnych metanu i etanu) do produkcji aerozoli. Związki te również wykorzystywano do konstrukcji systemów chłodniczych np. w sprężarkach lodówek, chłodniach i urządzeniach klimatyzacyjnych, a także do produkcji lakierów, w przemyśle kosmetycznym czy w medycynie. Po pewnym czasie stwierdzono jak katastrofalne skutki powoduje używanie tych związków dla warstwy ozonowej, ponieważ cząsteczki freonów nie rozpadają się i nie reagują, co powoduje, że mogą "żyć" ponad 100 lat w atmosferze.

Po raz pierwszy zaobserwowano dziurę ozonową w 1985 roku, nad Antarktydą. Uchwalono wtedy Konwencję Wiedeńską o Ochronie Warstwy Ozonowej. Zakłada ona konieczność ograniczenia produkcji freonów, halonów i tlenków azotu odpowiedzialnych za znikanie warstwy ozonowej. W 1982 roku, w czasie badań na Antarktydzie odkryto, że większa część pokrywy ozonowej nad biegunem zanikła. Przez kolejne lata dziura ozonowa powiększyła się (w 1987 roku ilość ozonu była o 50% mniejsza niż przed jej odkryciem, a w 1989 roku zniknęło ponad 95% ozonu!). Badania wykazały, że zanik ozonu odpowiedzialna jest rosnąca koncentracja freonów.

Emisja freonów powoli, ale systematycznie maleje, jednakże na pełne odbudowie warstwy ozonowej musimy poczekać około 50 lat.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta