profil

Tkanka okrywająca

poleca 64% 807 głosów

Tkanka okrywająca chroni roślinę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych oraz nadmiernym parowaniem wody, zapewniając równocześnie roślinie kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Wyróżnia się tkankę okrywającą pierwotną (skórkę) i wtórną (korek).

Skórka występuje na młodych organach roślinnych. Utworzona jest z jednej warstwy komórek. Różnice w budowie skórki uwarunkowane są warunkami życia rośliny oraz funkcją organu, który skórka pokrywa.

Wytwory skórki
Wytwory skórki

Epiderma pokrywa nadziemne organy pędu. Składa się z komórek o pogrubionej ścianie zewnętrznej zawierającej kutynę, która jeśli występuje na powierzchni tworzy warstwę zwaną kutykulą, czasem dodatkowo pokrytą woskiem. Komórki epidermy na ogół nie zawierają chloroplastów, z wyjątkiem komórek tworzących aparaty szparkowe. Wytworami epidermy są aparaty szparkowe, włoski i kolce.

Aparaty szparkowe umożliwiają wymianę gazową i wyparowywanie wody (transpirację). Typowy aparat szparkowy składa się z dwóch komórek szparkowych, przylegających do przestworu komórkowego zwanego szparką. Zwiększenie turgoru na skutek napływu wody do komórek szparkowych powoduje zmianę ich kształtu, czego efektem jest powiększenie szparki. Skórka może być pokryta jedno- lub wielokomórkowymi włoskami. Ze względu na pełnione funkcje wyróżnia się włoski czepne, parzące, wydzielnicze. Włoski mogą też zabezpieczać roślinę przed nadmierną transpiracją, tworząc gęstą powłokę zwaną kutnerem, albo odwrotnie – służyć do pobierania wody(u tropikalnych epifitów). Kolce, zwane też cierniami liściowymi,pełnią funkcje ochronne, np. u róży. Łatwo je oderwać, w odróżnieniu od cierni łodygowych. Natężenie światła oraz wilgotność gleby i powietrza mają wpływ na grubość ścian komórek epidermy, wykształcenie kutykuli, liczbę i rozmieszczenie szparek, występowanie włosków.

Ryzoderma pokrywająca korzenie zbudowana jest z komórek o cienkich ścianach, przez które roślina łatwo pobiera z gleby wodę wraz z solami mineralnymi. Zwiększenie powierzchni wchłaniania umożliwiają komórki ryzodermy przekształcone we włośniki.

Korek powstaje na starszych częściach organów roślin w wyniku działalności fellogenu. Chroni roślinę przed utratą wody i wahaniami temperatury. Zbudowany jest z wielu warstw martwych komórek, pokrytych suberyną, które ściśle przylegają do siebie. W niektórych miejscach korka występują przetchlinki, umożliwiające wymianę gazową i kontakt ze środowiskiem.

Budowa korka i przetchlinki (wg Biologia 1, Wyd. Operon, 2004)
Budowa korka i przetchlinki (wg Biologia 1, Wyd. Operon, 2004)

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 2 minuty