profil

Komentarz

poleca b/d

rzecz. m

  1. opinia na jakiś temat, często podawana w formie artykułu prasowego lub wypowiedzi w innych mediach.
  2. relacja z przebiegu jakiegoś wydarzenia (zwł. spotkania sportowego) prezentowana w radiu lub telewizji.
  3. objaśnienia tekstu dodawane przez autora.

 

(w zn. 1.) Wszystkie gazety na pierwszych stronach zamieściły komentarze (M. lm, ident. w B. lm) na temat spotkania przywódców państw, które odbyło się w Warszawie. W Polsce spotkanie oceniono bardzo dobrze, w prasie nie było ani jednego niepochlebnego komentarza (D. lp). Za to zagraniczna nie szczędziła krytycznych komentarzy (D. lm).

(w zn. 2.) Redaktor Jan Bramkowski znany jest z ciekawych komentarzy (D. lm) meczów piłkarskich. Kibice lubią kiedy Bramkowski komentuje mecz, choć zdarza się, że w emocjach powie coś zabawnego albo pomyli piłkarzy.

(w zn. 3.) Zapis nutowy utworu opatrzony był szerokim komentarzem (N. lp) kompozytora, wyjaśniającym, jaka była inspiracja do stworzenia dzieła i jak wg niego powinny być wykonywane poszczególne części.

Pochodzenie:

komentatorkomentatorka) – ktoś kto komentuje,
komentować – zdawać relację, opowiadać.

Obecna postać

Słowo komentarz bywa też używane w przenośni na określenie czyjejś uwagi, najczęściej krytycznej, np. – Byłem dzisiaj u kierownika – mówił pan Janek – i oczywiście uraczył mnie jednym ze swoich złośliwych komentarzy na temat mojej punktualności, mimo że czekałem na niego pod drzwiami 15 minut!

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Komentarz