profil

Władysław Herman podzielił państwo między swoich dwóch synów, czy to był dobry pomysł?

5 pkt za rozwiązanie + 3 pkt za najlepsze rozwiązanie - 12.5.2020 (17:18) - przydatność: 63% - głosów: 6
Odpowiedzi
najlepsza odpowiedź WPGSeba
12.5.2020 (17:18)
Kiedy w 1138 roku umarł Bolesław Krzywousty, jego państwo zostało podzielone na kilka części. Wszystko odbyło się w zgodzie z wolą zmarłego. Tylko dlaczego książę zdecydował się na rozbicie własnego dziedzictwa?
„Tak zwany testament Krzywoustego wywołał nie tylko sprzeciw ze strony wielu możnych, ale spotkał się też z krańcowo różnymi ocenami historyków. Jedni widzieli w nim wyraz politycznej przezorności, inni nieprzemyślany akt, który spowodował podział państwa” — pisze Sławomir Leśniewski w książce „Drapieżny ród Piastów”.
Władca bez wątpienia chciał zabezpieczyć pokój i zadowolić wszystkich dziedziców. Czy zatem musiało dojść do politycznej katastrofy?

Krwawa wojna braci
Podział kraju pomiędzy synów panującego nie był w XII wieku niczym nowym. W Polsce jako pierwszy zrobił to już Mieszko I, ale Bolesław Chrobry przepędził braci. Kolejni piastowscy władcy wydzielali swoim potomkom poszczególne dzielnice. Uczynił tak między innymi ojciec Krzywoustego, Władysław Herman.
Ten panujący od 1079 roku książę oprócz Bolesława miał jeszcze jednego, starszego syna: Zbigniewa, pochodzącego nieprawego łoża, ale uznanego za spadkobiercę. Młodzi zażądali własnych dzielnic jeszcze za życia rodzica i otrzymali je. Początkowo działali wspólnie, występując przeciw Hermanowi i Sieciechowi, jego palatynowi. Ich współpraca zakończyła się jednak zaraz po śmierci ojca w 1102 roku. Ponoć pokłócili się już nad jego trumną.
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
hanamontana311
12.5.2020 (17:22)
Herman był władcą słabym, do rządów wyniosły go okoliczności, ale do władzy nie dorósł. Ulegał wpływom, nie poradził sobie nawet z synami. ... Tu spoczywają Władysław Herman i Bolesław Krzywousty. ... na wieść o kroku synów jakby się przestraszył i natychmiast postanowił podzielić między nich kraj.
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
Dodaj zadanie
Zadania z historii i społeczeństwa