profil

Czy upór w dążeniu do celu zawsze wychodzi człowiekowi na dobrze. Rozprawka z przykładami literackimi

Prosze

pomóżcie, jestem dzbanem z polskiego
25 pkt za rozwiązanie + 13 pkt za najlepsze rozwiązanie - 27.12.2019 (18:33) - przydatność: 89% - głosów: 9
Odpowiedzi
mkjsuis
27.12.2019 (23:18)
Życie często wymaga od nas przyjmowania różnych postaw w zależności od sytuacji, w której się znaleźliśmy. Na przykład wyznaczamy sobie cele, z dążenia do których szybko rezygnujemy, chociaż możemy również uparcie dążyć do jego osiągnięcia. Czy jednak przyjmowanie takiej postawy może wyjść nam na dobre?

W utworze pt. "Balladyna" Juliusza Słowackiego tytułowa bohaterka jest zaślepiona żądzą 
władzy i bogactwa i nie cofnie się przed niczym, by je zdobyć. By wygrać w rywalizacji ze swoją siostrą i zostać żoną księcia Kirkora, bohaterka zabija Alinę, swoją siostrę. Odbywa się huczne wesele, a Balladyna zostaje żoną Kirkora i panią na jego zamku. Zabiera ona ze sobą matkę, ale szybko zaczyna ją ukrywać przed ludźmi, bo wstydzi się swojego chłopskiego pochodzenia. Kiedy książę wyrusza na wojnę, Balladyna postanawia pozbyć się go i zasiąść na tronie. Rozkochuje w sobie von Kostryna i namawia go, by pomógł jej zgładzić Kirkora. Następnie używając trucizny zabija również swojego kochanka. Ostatecznie Balladyna zasiada na tronie. Jako prawowita królowa musi osądzić zabójcę von Kostryna, mordercę Aliny i wyrodną córkę, która wygnała swoją matkę. Po wydaniu trzykrotnego wyroku śmierci na samą siebie trafia ją piorun i bohaterka ginie. Dążenie po trupach do celu sprowadziło na Balladynę boską karę za całe zło, które wyrządziła, by osiągnąć bogactwo i władzę. W jej przypadku upór w dążeniu do celu sprowadził na nią tragiczny koniec.

Dzieło “Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego opowiada o losach “Alka”, “Rudego” i “Zośki”, walczących o odzyskanie niepodległości m.in. poprzez udział w wielu akcjach dywersyjnych. Nie poddawali się oni i pomimo strachu o własne życie, robili co mogli, by walczyć o dobro swojej ojczyzny i narodu. Gdy “Rudy” trafił do niemieckiego więzienia, “Alek” i “Zośka” wzięli udział w Bitwie pod Arsenałem, by go odbić. Choć “Rudego” udało się odbić, w wyniku tej akcji “Alek” i “Rudy” odnieśli śmiertelne obrażenia i krótko po niej zmarli. Śmierć najlepszych przyjaciół sprawiła, że “Zośka” załamał się. Dzięki wsparciu rodziny i chęci pomszczenia przyjaciół wrócił jednak do udziału w dywersji. Ostatecznie zginął on podczas jednej z akcji. Postawa tych bohaterów, choć szlachetna i słuszna, finalnie doprowadziła ich do śmierci. W ich przypadku upór w walce o niepodległość ojczyzny i dążeniu do niej okazał się śmiertelny.

Młodzież opisana w “Syzyfowych pracach” Stefana Żeromskiego stara się przeszkodzić w pracy rusyfikatorom i jest w stanie zrobić wszystko, aby pokazać polską godność. Bohaterowie za wszelką cenę starają się reprezentować postawę patriotyczną i stawiać czoło rusyfikacji. W książce tej występuje wiele przykładów ludzi bardzo wytrwałych i zdeterminowanych w dążeniu do celu, takich jak Bernard Zygier. To dzięki jego odwadze i wspaniałej recytacji polskiego wiersza wielu uczniów znowu czuje polskiego ducha. Natomiast Marcin Borowicz pokazuje, że pomimo wielu trudności i przeciwności losu, które spotykamy na swojej drodze, możemy przezwyciężyć swoje słabości. Zbyt często poddawał się negatywnym emocjom, ulegał złym namowom kolegów i nauczycieli, a także stopniowo zaczął ulegać rusyfikacji, ale pomimo tego odkrył w sobie tożsamość narodową i uczucia patriotyczne. Najlepszym przykładem dążenia z uporem do celu jest jednak postawa Andrzeja Radka. Pragnie on zdobyć wykształcenie i pomimo swojego chłopskiego pochodzenia, a także braku środków na opłacenie szkoły, wyrusza w podróż do miasta. Znajduje tam zakwaterowanie i zostaje korepetytorem, a w końcu jego wysiłki przynoszą pożądane efekty i zostaje on uczniem gimnazjum klerykowskiego. W jego przypadku upór w dążeniu do celu i wysiłek włożony w jego osiągnięcie sprawia, że chłopakowi udaje się przezwyciężyć trudności i dostać do wymarzonej szkoły.

W zależności od sytuacji, w której się znaleźliśmy i celu, do którego dążymy, może się on okazać tragiczny w skutkach. Może okazać się również, że uparte dążenie do celu, bez względu na napotykane trudności, pozwoli nam osiągnąć wymarzony cel w nagrodę za wysiłek włożony w jego osiągnięcie. Upór w dążeniu do celu nie zawsze jest właściwy, choć w niektórych sytuacjach i w zależności od naszego celu może być najlepszym rozwiązaniem. To od nas bowiem zależy, jakie marzenie i w jaki sposób zamierzamy spełnić.
komentarze
Nieaktywny 28.12.2019 (17:24)

Dzięki ziom, ratujesz mi tyłek
Btw to sam pisałeś czy czymś się sugerowałeś?

Przydatne rozwiązanie? Tak Nie