profil

Scharakteryzuj Cześnika lub Rejenta z książki ,,Zemsta" prosze o pomoc

5 pkt za rozwiązanie + 3 pkt za najlepsze rozwiązanie - 8.5.2017 (20:12)
Odpowiedzi
KIKI14
8.5.2017 (21:06)
Jednym z głównych bohaterów książki Aleksandra Fredry pt. „ Zemsta” jest wdowiec Rejent Milczek. Samotnie wychowuje jedynego syna Wacława, razem zamieszkują połowę zamku, drugą część zajmuje największy wróg Milczka- Cześnik Raptusiewicz .Od lat obaj panowie toczą ze sobą sąsiedzką wojnę.
Milczek jest drobnym, szczupłym szlachcicem. Jest wykształcony i dlatego piastował urząd notariusza .Ubiera się zgodnie ze staropolską modą, najczęściej w kontusz przepasany pasem.
Rejent ,to bardzo ciekawa postać. Już samo nazwisko „Milczek” bardzo dużo mówi o temperamencie bohatera.Jest to człowiek spokojny, cichy, wręcz flegmatyczny. Najpierw myśli, a potem działa.Ruchy Milczka są powolne i opanowane, gdy coś mówi lub robi ,to w sposób słodki i cichy, a przy tym krzyżuje ręce na piersiach. Jednocześnie Rejent jest bardzo uparty i lubi wygrywać, czego dowodem jest wojna z Raptusiewiczem. Jest gotowy sprzedać cały swój majątek, byleby tylko zwyciężyć i pogrążyć swojego wroga. Rejent żałuje pieniędzy wszystkim, lecz jest gotowy na ich utratę pod warunkiem, że uda mu się wypędzić Cześnika z zamku:
„ Czapkę przedam, pas zastawię.
A Cześnika stąd wykurzę.
będzie potem o tej sprawie
Na wołowej pisał skórze.
Lecz tajemne moje wieści
Jeśli wszystkie z prawdą zgodne-
Tym, czym teraz serce pieści.
Najboleśniej tym ubodę ! „
( Akt III, Scena 1 ).
Wobec innych ludzi , którzy przewyższają go pozycją towarzyską i majątkową jest uniżony i pokorny.
Stwarza pozory uległego sługi. Lubi podpierać się swoim ulubionym stwierdzeniem: „ Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”( Akt III, scena 2).Warto też powiedzieć jak go określa jego wróg: „ Słodki, cichy, z kornym licem, ale z diabłem w duszy”(Akt I, scena 2).
Rejent jak każdy człowiek ma zalety i wady. Jedną z jego zalet jest honor szlachcica: „ Cześnik wyzwał mnie na rękę,
Acz nie moja to zabawa,
Rzekłem jednak: wola Nieba,
Z nią się zawsze zgadzać trzeba.
I wyszedłem, i czekałem,
Tak, czekałem-nadaremnie.
Może wróżył zbyt zuchwale,
że mu Rejent nie dotrzyma,
Ale Rejent była dziale
Zucha tylko jeszcze nie ma.”
(Akt IV, scena 10)
Rejenta cechuje fałszywa próżność. Twierdzi ,że chce zgody z Cześnikiem , ale robi wszystko ,żeby do zgody nie doszło: „Mnie z Cześnikiem? – o mój Boże!
Któż jej więcej pragnąć może.
Niż ja , człowiek bogobojny? „
( Akt II , scena 2 ).
Milczek jest bardzo inteligentny, pod maską pobożności , spokoju i opanowania ukrywa naturę intryganta. Dzięki takiej postawie łatwiej osiąga swoje cele. Rejent jest pamiętliwy, wszystkie kłótnie z Raptusieiwczem na długo pozostały w jego pamięci. Pragnie się na nim zemścić. Chce wbrew woli syna ożenić go z Podstoliną. Bardzo pragnie tego małżeństwa, bo wie, że Cześnik jest z nią zaręczony. Podczas rozmowy z Wacławem na temat ślubu ukazuje się jako hipokryta , obłudnik i kłamca:
„Patrz, ja płaczę- ani słowa!...
Cnota,synu, jest budowa,
Jest to ziarno, które sieje…”
( Akt III, Scena 3 )
Milczek jest też człowiekiem nieuczciwym. Dowodzi tego jego postępowanie z mularzami. Chce zmusić ich do fałszywych zeznań w sądzie obciążających Macieja Raptusiewicza.
Moim zdaniem Rejent Milczek, to barwna , ale niesympatyczna postać . Można go nie polubić za jego postawę. Wszystkimi możliwymi sposobami, w większości nieuczciwymi, dąży do realizacji swoich planów i zamierzeń. Nie ważne jest wtedy nawet szczęście jego jedynego syna . Liczy się tylko zwycięstwo nad wrogiem. Milczek zmuszony okolicznościami godzi się na ślub Wacława z Klarą , co jednocześnie kończy waśnie pomiędzy nim , a Cześnikiem. Myślę jednak ,że ze strony Rejenta to tylko zgoda pozorna. Nie chciałabym mieć takiego sąsiada!


Skopiowane :)
komentarze
KIKI14 8.5.2017 (21:08)

Cześnik Maciej Raptusiewicz, to jedna z głównych postaci "Zemsty" Aleksandra Fredry. Był to wysoki, silny i barczysty mężczyzna. Liczył sobie około 60 lat.

Wywodzący się ze starego rodu szlacheckiego Cześnik, bardzo cenił swoje pochodzenie, chodził zawsze ubrany w staropolski strój szlachecki. Stanowił go kontusz, przepasany szerokim ozdobnym pasem. Nieodzownym elementem stroju Cześnika była szabla, którą nazywał Panią Barską.

Raptusiewicz, pomimo tego, że prezentował się okazale, nie cieszył się dobrym zdrowiem, co wypomniał mu Dyndalski:
"Pan zaś, mówiąc między nami, (...), masz pedogrę, (...) kurcz żołądka, (...) Rumatyzmy jakieś łupią...". – ku wielkiemu zdenerwowaniu Raptusiewicza.

Cześnik Raptusiewicz - już samo nazwisko utworzone od słowa "raptowny", co oznacza nagły, gwałtowny, wskazuje, że jest człowiekiem bardzo wybuchowym i energicznym, posiadającym choleryczny temperament. Cechy te są doskonale wyrażone w słowach Papkina:
"Cześnik - wulkan, aż niemiło.
Żebym krótko go nie trzymał,
Nie wiem, co by z światem było".

Nie miał też wysokiego wykształcenia, o czym świadczą trudności z wysławianiem się. W wypowiedziach Cześnika charakterystyczny jest częsty zwrot: "mocium panie".

KIKI14 8.5.2017 (21:09)

ciąg dalszy

Bohater "Zemsty" był typowym szlachcicem skorym do kłótni i bijatyk, co na owe czasy było rzeczą powszechną wśród szlachty. Był osobą bardzo porywczą, o czym świadczy jego zachowanie w czasie kłótni podczas naprawiania muru:
"Hej Gerwazy, daj gwintówkę!
Niechaj strącę tę makówkę".
Słowa te były skierowane do Rejenta, z którym się nie znosili. Były to dwie różne postaci i dwa przeciwne charaktery, jak powiedział jeden z bohaterów Zemsty - ogień i woda.

Na szczęście wybuchowy charakter Cześnika łagodziło ogromne poczucie humoru, które niejednokrotnie rozładowywało napięcie i zdobywało mu poczucie sympatii. Cześnik, w młodości zabijaka, gotowy bić się z każdym, kto miał inne zdanie, cały czas budził respekt wśród domowników i służby. Wyjątkiem był Dyndalski, spoufalony z Cześnikiem Maciejem, który jako jedyny potrafił mu się sprzeciwić. Wszyscy pozostali woleli się trzymać od niego z daleka, w obawie przed użyciem jego słynnej szabli, która to:
"Niejednego ona posła
Wykrzesała z kandydata"

KIKI14 8.5.2017 (21:09)

ciąg dalszy 2

Porywczy charakter Cześnika nie przesądza o jego negatywnej ocenie, bowiem naszemu bohaterowi nie brakowało zalet. Był on bardzo gościnny. Potrafił puścić w niepamięć wszelkie kłótnie, był bardzo gościnny: „Wszak gdy wstąpił w progi moje, włos mu z głowy spaść nie może”.

Cześnik potrafił przyznać się do bezradności w sprawach uczuciowych, dlatego też prosił Papkina, aby w jego imieniu uzyskał przychylność Podstoliny. Mówił do niego: „... lecz rozprawiać z kobietami... owe jakieś bałamutnie, afektowe świegotanie – niech mi zaraz łeb kto utnie, nie potrafię, mocium panie”.

Raptusiewicz był patriotą, czego dowiódł jako uczestnik konfederacji barskiej. Posiadł więc w swym życiorysie pięknie zapisaną kartę. Dla ojczyzny skłonny był do brawury i ryzyka. Poznaliśmy Cześnika, jako człowieka szczerego, prostolinijnego i hojnego. Kazał zapłacić murarzom za to, że ich przepędził z muru i pozbawił pracy.

Postać Cześnika Raptusiewicza, pomimo jego wielu wad, wzbudziła u mnie sympatię. Choć nie był wzorem cnót, był człowiekiem porywczym, to jednak gniew, w który tak szybko wpadał, równie szybko mu mijał, nie potrafił długo się gniewać i umiał czerpać radość z życia.

Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
kullka123
9.5.2017 (14:42)
Są oni głównymi bohaterami komedii pt. "Zemsta" . Są oni odwiecznymi wrogami i sa zupełnymi przeciwieństwami. Obydwoje mają po połowie zamku.
Raptusiewicz opiekuje się młodą Klarą, a Rejent ma syna Wacława.
Średniego wieku, silny i postawny Rapusiewicz nosił biały żupan przepasany pasem. Nagłowie miał rozwichrzone włosy i siewe wąsy. Natomiast Rejent suchy, pochylony zawsze z skrzyżowanymi rękoma na piersi był człwiekiem na pokaz. Swoją pobożność rozpowiadał tylko po to, aby
ludzie go podziwiali, choć tak naprawdę taki nie był. Cześnik był porywczym, energicznym i wybuchowym człowiekiem. Lecz pomimo tych niezbyt dobrych cech posiadał także pozytywne, takie jak, np.: honorowy, odważny
Ceśnik mimo wszystkich negatywnych cech był dobrym człowiekiem. Niestety nie możemy tego powiedzieć o Rejencie. Stwarzał on pozory człowieka dobreg, pobożnego, miłego, ale tak naprawdę to był podstępny, bezwzględny, fałszywy. Cześnik wyrażał swoją złość w gestach, czynach, natomiast Rejent był zawsze opanowany.Mam nadzieje że pomogłam ;))

Przydatne rozwiązanie? Tak Nie