profil

Poprosze o pomoc szukam w necie  i w książkach i nie umiem znaleść dlaczego jeleń w znaku Świętokrzyskiego Parku

Narodowego .Prosze pomuszcie bo musze zrobić na przyrodę prezentacje na temat tego parku.
5 pkt za rozwiązanie + 3 pkt za najlepsze rozwiązanie - 26.11.2016 (18:46) - przydatność: 75% - głosów: 3
emilkakuz 26.11.2016 (19:02)

Pomóc Ci

Laonka 29.11.2016 (19:50)

Noooooooooooo





plis

Odpowiedzi
mniszka2010
26.11.2016 (20:07)
Wpisz w wyszukiwarkę wluczega, dlaczego jeleń jest symbolem świętokrzyskiego parku narodowego i w pierwsze wejdź. Tam wszystko jest
komentarze
mniszka2010 26.11.2016 (20:08)

Włóczęga. Prepraszam dwie rzeczy na raz robiłam.

emilkakuz 26.11.2016 (20:52)

Co

Laonka 29.11.2016 (19:50)

a dzięki

Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
MarcelPl
3.2.2017 (14:13)
Trochę historii

Czas na trochę historii moi drodzy. Pierwszym regionem, który chciałbym wam zaprezentować i w którym byłem chyba najczęściej są rzeczone Góry Świętokrzyskie. Dziś chciałbym wam przybliżyć nieco historię tej części Polski i odpowiedzieć na pytanie skąd ten jeleń? Ano jest on związany bezpośrednio z legendą dotyczącą powstania największego klasztoru w górach świętokrzyskich na Łyścu w paśmie Łysogór.
Otóż było to za panowania Bolesława Chrobrego około 1000 lat temu. Zaprosił on do Polski swojego krewnego, węgierskiego królewicza Emeryka. Młodzieniec przed daleka podróżą otrzymał od swojego ojca relikwie Krzyża Świętego. Kawałeczki drzewa na którym zmarł Jezus miały chronić go przed złymi przygodami w obcym kraju. Gdy dotarł do granicy, polscy rycerze odeskortowali go do Kielc, gdzie przebywał król. Na cześć gościa urządzono wspaniałe polowanie, podczas którego myśliwi podążyli w stronę najwyższych gór. Nagle, wśród gęstwiny leśnej, królewicz Emeryk spostrzegł wielkiego jelenia i podążył za nim. Jeleń uciekał przez dziki bór chcąc zgubić pościg, jednak Królewicz pomimo zmęczenia nie odpuszczał. Wtem jeleń wpadł w gęste zarośla, a jego rozłożyste rogi zaplątały się w gałęziach. Emeryk uradowany napiął łuk i wycelował w niego. Wtedy stało się coś dziwnego. Jeleń odwrócił łeb w stronę myśliwego i królewicz ujrzał pomiędzy wieńcami rogów otoczony blaskiem krzyż. Światło bijące z krzyża oślepiło go na chwilę, a młodzieniec uznał to za znak od Boga. Jeleń nagle zniknął, a Emeryk złożył przysięgę, że w miejscu cudownego zjawiska wybuduje klasztor i zostawi w nim otrzymaną od ojca relikwię Krzyża Świętego. Otaczające klasztor góry od tej pory noszą nazwę Świętokrzyskich. W klasztorze pozostał relikwiarz ofiarowany przez królewicza Emeryka, zaś jeleń z krzyżem w rogach jest do dziś symbolem Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz całego regionu.
Góry Świętokrzyskie są bardzo ciekawym regionem, owianym różnymi historiami zahaczającymi także o magię i czarownice. To małe górskie wioski z dala od wielkomiejskiego szumu, w których czas stanął w miejscu. To wspaniałe widoki, nietuzinkowa przyroda i zabytkowe obiekty. To ciekawy pomysł na weekendowy wypad. Ale o tym co możemy tam zobaczyć i gdzie się przejść w następnych artykułach :)
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
Dodaj zadanie
Zadania z przyrody