profil

Witam pilnie poztrebuje odpiwedziedzi krótko ale sesnownie 1 określ przynajmniej czetry zasady wywodzące sie z prawa

rzymskiego 2 scharateryzuj prawa człowieka okreslane jako osobsite 3 zdefiuniu pojecie obywatelstwa 4 zdefiniu pojecie normy  zdefiniu pojecie prawa człowieka 6 zdefiniu społeczenstwo obywtelskie 7 zdefiniuj rasizm,ksenofobia,nacjonalzm 8 wskaz role trybunału konstytucyjnego i ty]rybunału stanu we włądzy sadowiczej krótko
5 pkt za rozwiązanie + 3 pkt za najlepsze rozwiązanie - 12.11.2015 (16:48)
Odpowiedzi
pomocniczka123456789
12.11.2015 (17:02)
Na określenie instytucji, którą dzisiaj nazywamy państwem, używano w historii różnych terminów. Starożytni Grecy swoje miasta-państwa nazywali – polis. W Rzymie zaś państwo pojmowane jako gmina obywatelska nazywane było – civitas, zaś jako szersza wspólnota ludzka – respublica. Kiedy Rzym z państwa miasta przekształcił się w państwo o rozległym terytorium, a w jego obrębie dokonały się przeobrażenia ustrojowe z republiki w cesarstwo, na oznaczenie tego państwa przyjęła się nazwa – imperium.
W średniowieczu dla państwa o ustroju monarchicznym upowszechniły się terminy od łacińskiej nazwy regnum – regle, Reich, Regin, regno. Terminem civitas lub respublica określano natomiast państwa – miasta. Używano również pojęcia terra (terze, Land), co wskazywało na wzrost znaczenia władania ziemią, jako czynnika decydującego o posiadaniu władzy państwowej.
Na przełomie XV i XVI w. pojawia się we Włoszech i stopniowo upowszechnia praktyka używania jednolitego terminu na określenie państwa – bez względu na różnice ustrojowe. Prekursorem okazał się być N. Machiavelli, który zaproponował termin stato (pochodzący od łacińskiego – status – i używanego wcześniej jako określenie ustroju). Termin ten w okresie od XVI do WVIII wieku przyjął się w Anglii (state), Francji (tat), Niemczech (Staat).
Termin państwo w Polsce był już znany przed rozbiorami. Określano nim wielkie ziemie magnackie i najczęściej wiązał się ze słowem – pan, oznaczającym tego, który panuje, włada. Dzisiejszego znaczenia nabrał on na początku XIX wieku. Pojecie państwo ma, więc pochodzenie rodzime (nie przyjęliśmy włoskiego - stato). Własne terminy posiadają również Rosjanie (gosudarstwo), Serbowie (drżawa) i inni Słowianie za wyjątkiem Słowaków, Czechów (pojęcie stat).
Należy jednak zauważyć, iż słowa od łacińskiego status, francuskiego tat, spolszczonego w XVIII do formy stan pochodzą takie dzisiejsze sformułowania jak: racja stanu, (czyli państwa), sekretarz stanu, trybunał stanu itd.
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie