profil

Podaj systemy rzeczne!

5 pkt za rozwiązanie + 3 pkt za najlepsze rozwiązanie - 17.4.2015 (19:41) - przydatność: 50% - głosów: 2
paulina181828 17.4.2015 (20:15)

Ale czego świata polski

Odpowiedzi
pola1601
17.4.2015 (19:52)

komentarze
pola1601 17.4.2015 (19:52)

Systemy rzeczne świata


Rzeka- naturalny ciek wodny, płynący okresowo lub stale w wyżłobionym przez siebie łożysku, wpadająca do morza, jeziora lub innej rzeki, rzeki permanentne to takie które płyną stale

Rzeka główna- rzeka wpadająca do morza lub oceanu, nie będąca dopływem innej rzeki.

Dopływ- rzeka, strumień lub potok wpływający do rzeki głównej

Źródło- miejsce wydostania się z głębi Ziemi wody

Ujście- miejsce w którym rzeka wpływa do zbiornika wodnego

Delta- obszar silnie rozgałęzionego ujścia rzeki

Estuarium- ujście rzeczne, lejkowate, rozszerzające się ku morzu

Nurt- bieg rzeki, przemieszczanie się wody w rzece

Koryto- wyżłobienie wytworzone w podłożu przez rzekę

Bieg rzeki- ruch, kierunek rzeki

Zlewisko- obszar, z którego wody spływają do jednego morza lub oceanu Dorzecze- obszar, z którego wszystkie wody powierzchniowe spływają do jednej rzeki

Ustrój rzeczny- sposób w jaki rzeka jest zasilana w wodę. Ma na to wpływ charakter jej przepływu w ciągu roku (topnienie śniegu, opady deszczu).

Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
Marlenkka87
24.4.2015 (18:33)
Bieg rzeki i systemy rzeczne.
Wody płynące do głównych czynników rzeźbotwórczych powierzchni Ziemi. Efekty tej działalności zależą od spadku rzeki, uwarunkowanego ukształtowania terenu, ilości płynącej wody oraz budowy geologicznej podłoża. Na podstawie wielkości spadku wyróżnia się 3 odcinki biegu rzeki: bieg górny, środkowy i dolny.
W górnym biegu rzeki spadek jest największy. Przeważa silna erozja wzgłębna. Rzeka bardzo silnie żłobi skały, pogłębiając koryto i tworząc strome doliny w kształcie litery V. Prędkość rzeki nie jest jednakowa na całej szerokości koryta. Najszybciej płynie ona nad najgłębszym miejscem swojego koryta- w nurcie. Nurt przerzuca się z jednej strony koryta na drugą, niszcząc podmywanie przez siebie brzegi- jest to erozja boczna. Rzeka transportuje bardzo dużo luźnego, grubego materiału skalnego ze zboczy i z koryta.
W środkowym biegu rzeki spadek maleje. Rzeka prowadzi większą ilość wody. Nad erozją wgłębną zaczyna przeważać transport drobniejszego materiału skalnego. Zaczyna dominować erozja boczna- tworzą się meandry. Rzeka zaczyna płynąć charakterystycznymi zakolami. Ponieważ zakola stałe się powiększają, dochodzi do ich przerwania i rzeka prostuje swój bieg. Odcięta zaś część starego zakola staję się jeziorem, zwanym starorzeczem. W środkowym biegu rzeki zaczynają się powolne procesy akumulacji.
W dolnym biegu rzeki przepływ wody jest bardzo duży, a spadek bardzo mały. Rzeka coraz wolniej transportuje niesiony materiał, akumulując go na równinie zalewowej lub przy ujściu.
Głębokość zbiornika wodnego, do którego uchodzi rzeka, w dużej mierze decyduje o rodzaju ujścia rzeki. Również duży wpływ na rodzaj ujścia mają pływy morskie.
Ujścia lejkowe(estuaria) tworzą się, gdy zbiornik wodny jest głęboki i występują znaczne amplitudy pływów. Podczas przypływów woda morska wnika głęboko w ujściowy odcinek doliny rzecznej, niszcząc i rozszerzając jego brzegi. Tworzy się ujście o charakterystycznym kształcie lejka. Estuaria są typowe dla rzek zachodniej Europy i wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej.
Ujścia deltowe tworzą się gdy dno zbiornika wodnego, do którego uchodzi rzeka, obniża się łagodnie i nie występują w nim silne ruchy wody. Rzeka płynie bardzo powoli, dzieląc się na szereg ramion i akumulując niesiony materiał w postaci stożka napływowego-delty. 
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
Dodaj zadanie